Car Parts & Accessories by NRF
NRF, specialist in Climate control and Cooling for the Automotive market, with its commitments to the design, production and distribution. Important compatibility info
| Additional Information 2 | with seal ring |
| Opening Temperature | 87 °C |
| Housing Type | without housing |
| Type | Thermostat, coolant |
| Function | Thermostat, coolant |
| Extra Description | EASY FIT |
Important compatibility info
| Function | Interior Blower |
| Rotation Direction | Anticlockwise rotation |
| Number of Poles | 2 -pin connector |
| Voltage | 12 V |
| Additional Information | without integrated regulator |
| Power [W] | 221 W |
| Connector Shape | rectangular |
| Diameter 1 | 132 mm |
| Type | Interior Blower |
Important compatibility info
| Function | Interior Blower |
| Rotation Direction | Anticlockwise rotation |
| Number of Poles | 2 -pin connector |
| Voltage | 12 V |
| Additional Information | without integrated regulator |
| Power [W] | 221 W |
| Connector Shape | rectangular |
| Diameter 1 | 132 mm |
| Type | Interior Blower |
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with sensor, with seal ring |
| Opening Temperature | 83 °C |
| for OE number | 11517805998 |
| Housing Type | with housing |
| Type | Thermostat, coolant |
| Function | Thermostat, coolant |
| Extra Description | EASY FIT |
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with sensor, with seal ring |
| Opening Temperature | 83 °C |
| for OE number | 11517805998 |
| Housing Type | with housing |
| Type | Thermostat, coolant |
| Function | Thermostat, coolant |
| Extra Description | EASY FIT |
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with sensor, with top |
| Extra Description | EASY FIT |
| Function | Expansion Tank, coolant |
| Type | Expansion Tank, coolant |
| Length | 274 mm |
| Height | 280 mm |
| Width | 171 mm |
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with sensor, with top |
| Extra Description | EASY FIT |
| Function | Expansion Tank, coolant |
| Type | Expansion Tank, coolant |
| Length | 274 mm |
| Height | 280 mm |
| Width | 171 mm |
Important compatibility info
| Core Width | 70 mm |
| Core Depth | 51 mm |
| Function | Oil Cooler, engine oil |
| Cooling Type | Water-cooled |
| Material | Aluminium |
| Additional Information | with gaskets/seals |
| Core Length | 110 mm |
| Extra Description | EASY FIT |
| Type | Oil Cooler, engine oil |
Important compatibility info
| Core Width | 70 mm |
| Core Depth | 51 mm |
| Function | Oil Cooler, engine oil |
| Cooling Type | Water-cooled |
| Material | Aluminium |
| Additional Information | with gaskets/seals |
| Core Length | 110 mm |
| Extra Description | EASY FIT |
| Type | Oil Cooler, engine oil |
Important compatibility info
| Extra Description | EASY FIT |
| Function | Intake Hose, air filter |
| Placement on Vehicle | Exhaust Turbocharger, Inlet |
| Type | Intake Hose, air filter |
Important compatibility info
| Extra Description | EASY FIT |
| Function | Intake Hose, air filter |
| Placement on Vehicle | Exhaust Turbocharger, Inlet |
| Type | Intake Hose, air filter |
Important compatibility info
| Opening Temperature | 95 °C |
| Housing Type | without housing |
| Closing temperature | 105 °C |
| Type | Thermostat, coolant |
| Manufacturer Restriction | INZI |
| Function | Thermostat, coolant |
Important compatibility info
| Opening Temperature | 95 °C |
| Housing Type | without housing |
| Closing temperature | 105 °C |
| Type | Thermostat, coolant |
| Manufacturer Restriction | INZI |
| Function | Thermostat, coolant |
Important compatibility info
| Height | 160 mm |
| Diameter | 60 mm |
| Material | Aluminium |
| Inlet Diameter | 9 mm |
| Outlet Diameter | 9 mm |
| Type | Dryer, air conditioning |
| Function | Dryer, air conditioning |
Important compatibility info
| Height | 160 mm |
| Diameter | 60 mm |
| Material | Aluminium |
| Inlet Diameter | 9 mm |
| Outlet Diameter | 9 mm |
| Type | Dryer, air conditioning |
| Function | Dryer, air conditioning |
Important compatibility info
| Core Length | 139 mm |
| Core Width | 69 mm |
| Additional Information | with gaskets/seals |
| Extra Description | EASY FIT |
| Function | Oil Cooler, engine oil |
| Cooling Type | Water-cooled |
| Material | Aluminium |
| Type | Oil Cooler, engine oil |
| Core Depth | 57 mm |
Important compatibility info
| Core Length | 139 mm |
| Core Width | 69 mm |
| Additional Information | with gaskets/seals |
| Extra Description | EASY FIT |
| Function | Oil Cooler, engine oil |
| Cooling Type | Water-cooled |
| Material | Aluminium |
| Type | Oil Cooler, engine oil |
| Core Depth | 57 mm |
Important compatibility info
| Additional Information | with gaskets/seals |
| Type | Expansion Valve, air conditioning |
| Function | Expansion Valve, air conditioning |
| Extra Description | EASY FIT |
Important compatibility info
| Additional Information | with gaskets/seals |
| Type | Expansion Valve, air conditioning |
| Function | Expansion Valve, air conditioning |
| Extra Description | EASY FIT |
Important compatibility info
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Function | Heat Exchanger, interior heating |
| Material | Aluminium |
| Core Depth | 26 mm |
| Core Width | 188 mm |
| Core Length | 160 mm |
| Type | Heat Exchanger, interior heating |
| Additional Information 2 | with pipe |
| Extra Description | EASY FIT |
Important compatibility info
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Function | Heat Exchanger, interior heating |
| Material | Aluminium |
| Core Depth | 26 mm |
| Core Width | 188 mm |
| Core Length | 160 mm |
| Type | Heat Exchanger, interior heating |
| Additional Information 2 | with pipe |
| Extra Description | EASY FIT |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Exhaust Turbocharger, Outlet |
| Type | Charge Air Hose |
| Function | Charge Air Hose |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Exhaust Turbocharger, Outlet |
| Type | Charge Air Hose |
| Function | Charge Air Hose |
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with seal ring |
| Opening Temperature | 95 °C |
| Housing Type | with housing |
| Type | Thermostat, coolant |
| Function | Thermostat, coolant |
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with seal ring |
| Opening Temperature | 95 °C |
| Housing Type | with housing |
| Type | Thermostat, coolant |
| Function | Thermostat, coolant |
Important compatibility info
| Type | Coolant Control Valve |
| Function | Coolant Control Valve |
Important compatibility info
| Type | Coolant Control Valve |
| Function | Coolant Control Valve |
Important compatibility info
| Additional Information | with gaskets/seals |
| Core Length | 153 mm |
| Core Width | 95 mm |
| Function | Oil Cooler, engine oil |
| Cooling Type | Water-cooled |
| Number of Ribs | 7 |
| Extra Description | EASY FIT |
| Core Depth | 52 mm |
| Type | Oil Cooler, engine oil |
Important compatibility info
| Additional Information | with gaskets/seals |
| Core Length | 153 mm |
| Core Width | 95 mm |
| Function | Oil Cooler, engine oil |
| Cooling Type | Water-cooled |
| Number of Ribs | 7 |
| Extra Description | EASY FIT |
| Core Depth | 52 mm |
| Type | Oil Cooler, engine oil |
Important compatibility info
| Radiator type | Mechanically jointed cooling fins |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Material | Aluminium |
| Core Depth | 34 mm |
| Core Width | 378 mm |
| Core Length | 430 mm |
| Type | Radiator, engine cooling |
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023















