Car Parts & Accessories by NRF
NRF, specialist in Climate control and Cooling for the Automotive market, with its commitments to the design, production and distribution. Important compatibility info
| Height | 350 mm |
| Material | Plastic |
| Packing Type | Cartridge |
| Type | Dryer, air conditioning |
| Function | Dryer, air conditioning |
Important compatibility info
| Height | 350 mm |
| Material | Plastic |
| Packing Type | Cartridge |
| Type | Dryer, air conditioning |
| Function | Dryer, air conditioning |
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with seal ring |
| Opening Temperature | 91 °C |
| Housing Type | without housing |
| Type | Thermostat, coolant |
| Function | Thermostat, coolant |
| Extra Description | EASY FIT |
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with seal ring |
| Opening Temperature | 91 °C |
| Housing Type | without housing |
| Type | Thermostat, coolant |
| Function | Thermostat, coolant |
| Extra Description | EASY FIT |
Important compatibility info
| Opening Temperature | 80 °C |
| Housing Type | with housing |
| Type | Thermostat, coolant |
| Function | Thermostat, coolant |
Important compatibility info
| Opening Temperature | 80 °C |
| Housing Type | with housing |
| Type | Thermostat, coolant |
| Function | Thermostat, coolant |
Important compatibility info
| Housing Type | with housing |
| Type | Thermostat, coolant |
| Function | Thermostat, coolant |
| Additional Information 2 | with seal ring |
| Opening Temperature | 92 °C |
| Extra Description | EASY FIT |
Important compatibility info
| Housing Type | with housing |
| Type | Thermostat, coolant |
| Function | Thermostat, coolant |
| Additional Information 2 | with seal ring |
| Opening Temperature | 92 °C |
| Extra Description | EASY FIT |
Important compatibility info
| Height | 186 mm |
| Diameter | 60 mm |
| Material | Aluminium |
| Inlet Diameter | 10 mm |
| Outlet Diameter | 10 mm |
| Type | Dryer, air conditioning |
| Function | Dryer, air conditioning |
Important compatibility info
| Height | 186 mm |
| Diameter | 60 mm |
| Material | Aluminium |
| Inlet Diameter | 10 mm |
| Outlet Diameter | 10 mm |
| Type | Dryer, air conditioning |
| Function | Dryer, air conditioning |
Important compatibility info
| Housing Type | with housing |
| Type | Thermostat, coolant |
| Function | Thermostat, coolant |
| Additional Information 2 | with seal ring |
| Opening Temperature | 113 °C |
| Extra Description | EASY FIT |
Important compatibility info
| Housing Type | with housing |
| Type | Thermostat, coolant |
| Function | Thermostat, coolant |
| Additional Information 2 | with seal ring |
| Opening Temperature | 113 °C |
| Extra Description | EASY FIT |
Important compatibility info
| Type | Series resistor, electric motor (radiator fan) |
| Voltage | 12 V |
| Function | Series resistor, electric motor (radiator fan) |
Important compatibility info
| Type | Series resistor, electric motor (radiator fan) |
| Voltage | 12 V |
| Function | Series resistor, electric motor (radiator fan) |
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with clamps |
| Type | Charge Air Hose |
| Function | Charge Air Hose |
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with clamps |
| Type | Charge Air Hose |
| Function | Charge Air Hose |
Important compatibility info
| Height | 210 mm |
| Diameter | 45 mm |
| Material | Aluminium |
| Additional Information 2 | with seal ring |
| Inlet Diameter | 9 mm |
| Outlet Diameter | 9 mm |
| Type | Dryer, air conditioning |
| Function | Dryer, air conditioning |
| Extra Description | EASY FIT |
Important compatibility info
| Height | 210 mm |
| Diameter | 45 mm |
| Material | Aluminium |
| Additional Information 2 | with seal ring |
| Inlet Diameter | 9 mm |
| Outlet Diameter | 9 mm |
| Type | Dryer, air conditioning |
| Function | Dryer, air conditioning |
| Extra Description | EASY FIT |
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with top |
| Extra Description | EASY FIT |
| Function | Expansion Tank, coolant |
| Colour | White |
| Type | Expansion Tank, coolant |
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with top |
| Extra Description | EASY FIT |
| Function | Expansion Tank, coolant |
| Colour | White |
| Type | Expansion Tank, coolant |
Important compatibility info
| Core Width | 62 mm |
| Core Length | 44 mm |
| Function | Oil Cooler, engine oil |
| Cooling Type | Water-cooled |
| Number of Ribs | 11 |
| Core Depth | 94 mm |
| Type | Oil Cooler, engine oil |
Important compatibility info
| Core Width | 62 mm |
| Core Length | 44 mm |
| Function | Oil Cooler, engine oil |
| Cooling Type | Water-cooled |
| Number of Ribs | 11 |
| Core Depth | 94 mm |
| Type | Oil Cooler, engine oil |
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with clamps |
| Type | Charge Air Hose |
| Function | Charge Air Hose |
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with clamps |
| Type | Charge Air Hose |
| Function | Charge Air Hose |
Important compatibility info
| Function | Dryer, air conditioning |
| Diameter | 30 mm |
| Height | 220 mm |
| Additional Information 2 | with seal ring |
| Manufacturer Restriction | MODINE |
| Type | Dryer, air conditioning |
| Extra Description | EASY FIT |
Important compatibility info
| Function | Dryer, air conditioning |
| Diameter | 30 mm |
| Height | 220 mm |
| Additional Information 2 | with seal ring |
| Manufacturer Restriction | MODINE |
| Type | Dryer, air conditioning |
| Extra Description | EASY FIT |
Important compatibility info
| Material | Steel |
| Function | Dryer, air conditioning |
| Type | Dryer, air conditioning |
| Diameter | 76 mm |
| Height | 180 mm |
Important compatibility info
| Material | Steel |
| Function | Dryer, air conditioning |
| Type | Dryer, air conditioning |
| Diameter | 76 mm |
| Height | 180 mm |
Important compatibility info
| Number of Poles | 3 -pin connector |
| Type | Pressure Switch, air conditioning |
| Function | Pressure Switch, air conditioning |
| Replaces | 38959 |
| Extra Description | EASY FIT |
| Voltage | 5 V |
| Thread Size | M11 x 1 mm |
| Additional Information 2 | with seal ring |
Important compatibility info
| Number of Poles | 3 -pin connector |
| Type | Pressure Switch, air conditioning |
| Function | Pressure Switch, air conditioning |
| Replaces | 38959 |
| Extra Description | EASY FIT |
| Voltage | 5 V |
| Thread Size | M11 x 1 mm |
| Additional Information 2 | with seal ring |
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023













