Car Parts & Accessories by NRF
NRF, specialist in Climate control and Cooling for the Automotive market, with its commitments to the design, production and distribution. Important compatibility info
| Additional Information 2 | with radiator fan shroud, Brushless Motor |
| Voltage | 12 V |
| Number of Poles | 4 -pin connector |
| Diameter 1 | 517 mm |
| Rated Power | 850 W |
| Connector Shape | triangular |
| Heating / Cooling | Single Fan |
| Number of Fan Blades | 9 |
| Type | Fan, engine cooling |
| Function | Fan, engine cooling |
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with radiator fan shroud, Brushless Motor |
| Voltage | 12 V |
| Number of Poles | 4 -pin connector |
| Diameter 1 | 517 mm |
| Rated Power | 850 W |
| Connector Shape | triangular |
| Heating / Cooling | Single Fan |
| Number of Fan Blades | 9 |
| Type | Fan, engine cooling |
| Function | Fan, engine cooling |
Important compatibility info
| Extra Description | GENUINE |
| Function | Compressor, air conditioning |
| Manufacturer Restriction | GENUINE Halla HCC |
| Number of grooves | 6 |
| Compressor Oil | PAG 46 YF |
| Compressor ID | 6VS16e |
| Belt Pulley Diameter | 119 mm |
| Pulleys | with v-ribbed belt pulley |
| Type | Compressor, air conditioning |
| Voltage | 12 V |
Additional Information
Technical Information
Prefilled with the correct type of oil. The amount must be appropriately chosen for the application.
Important compatibility info
| Extra Description | GENUINE |
| Function | Compressor, air conditioning |
| Manufacturer Restriction | GENUINE Halla HCC |
| Number of grooves | 6 |
| Compressor Oil | PAG 46 YF |
| Compressor ID | 6VS16e |
| Belt Pulley Diameter | 119 mm |
| Pulleys | with v-ribbed belt pulley |
| Type | Compressor, air conditioning |
| Voltage | 12 V |
Additional Information
Technical Information
Prefilled with the correct type of oil. The amount must be appropriately chosen for the application.
Important compatibility info
| Rated Power | 850 W |
| Function | Fan, engine cooling |
| Type | Fan, engine cooling |
| Additional Information 2 | with radiator fan shroud |
| Voltage | 12 V |
| Heating / Cooling | Single Fan |
Important compatibility info
| Rated Power | 850 W |
| Function | Fan, engine cooling |
| Type | Fan, engine cooling |
| Additional Information 2 | with radiator fan shroud |
| Voltage | 12 V |
| Heating / Cooling | Single Fan |
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with radiator fan shroud |
| Voltage | 12 V |
| Rated Power | 600 W |
| Type | Fan, engine cooling |
| Function | Fan, engine cooling |
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with radiator fan shroud |
| Voltage | 12 V |
| Rated Power | 600 W |
| Type | Fan, engine cooling |
| Function | Fan, engine cooling |
Important compatibility info
| Connector Shape | rectangular |
| Additional Information 2 | with seal ring |
| Oil Fill Quantity | 150 ml |
| Quality | OE-EQUIVALENT |
| Pulleys | with v-ribbed belt pulley |
| Belt Pulley Diameter | 110 mm |
| Inlet Diameter | 20.6 mm |
| Outlet Diameter | 14.3 mm |
| Compressor ID | DKV09Z |
| Compressor Oil | PAG 100 YF |
| Number of grooves | 6 |
| Type | Compressor, air conditioning |
| Manufacturer Restriction | VALEO-EQUIVALENT |
| Function | Compressor, air conditioning |
| Extra Description | EASY FIT |
Additional Information
Technical Information
Prefilled with the correct type of oil. The amount must be appropriately chosen for the application.
Important compatibility info
| Connector Shape | rectangular |
| Additional Information 2 | with seal ring |
| Oil Fill Quantity | 150 ml |
| Quality | OE-EQUIVALENT |
| Pulleys | with v-ribbed belt pulley |
| Belt Pulley Diameter | 110 mm |
| Inlet Diameter | 20.6 mm |
| Outlet Diameter | 14.3 mm |
| Compressor ID | DKV09Z |
| Compressor Oil | PAG 100 YF |
| Number of grooves | 6 |
| Type | Compressor, air conditioning |
| Manufacturer Restriction | VALEO-EQUIVALENT |
| Function | Compressor, air conditioning |
| Extra Description | EASY FIT |
Additional Information
Technical Information
Prefilled with the correct type of oil. The amount must be appropriately chosen for the application.
Important compatibility info
| Height | 159 mm |
| Outer diameter | 259 mm |
| Thread Size | M8 |
| Number of Poles | 5 -pin connector |
| Operating Mode | Electronic |
| Bore Diameter | 10 mm |
| Number of mounting bores | 4 |
| Connector Shape | Rectangular |
| Flange Diameter | 108 mm |
| Number of Thread Bores | 6 |
| Heating / Cooling | for vehicles with fan (fluid friction coupling), excl. Radiator Fan |
| Type | Clutch, radiator fan |
| Function | Clutch, radiator fan |
| Pitch circle diameter, hub | 214 mm |
Important compatibility info
| Height | 159 mm |
| Outer diameter | 259 mm |
| Thread Size | M8 |
| Number of Poles | 5 -pin connector |
| Operating Mode | Electronic |
| Bore Diameter | 10 mm |
| Number of mounting bores | 4 |
| Connector Shape | Rectangular |
| Flange Diameter | 108 mm |
| Number of Thread Bores | 6 |
| Heating / Cooling | for vehicles with fan (fluid friction coupling), excl. Radiator Fan |
| Type | Clutch, radiator fan |
| Function | Clutch, radiator fan |
| Pitch circle diameter, hub | 214 mm |
Important compatibility info
| Heating / Cooling | Single Fan |
| Additional Information 2 | with radiator fan shroud, Brushless Motor |
| Function | Fan, engine cooling |
| Type | Fan, engine cooling |
Important compatibility info
| Heating / Cooling | Single Fan |
| Additional Information 2 | with radiator fan shroud, Brushless Motor |
| Function | Fan, engine cooling |
| Type | Fan, engine cooling |
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with radiator fan shroud, Brushless Motor |
| Voltage | 12 V |
| Number of Poles | 3 -pin connector |
| Diameter 1 | 494 mm |
| Rated Power | 850 W |
| Connector Shape | triangular |
| Heating / Cooling | Single Fan |
| Number of Fan Blades | 9 |
| Type | Fan, engine cooling |
| Function | Fan, engine cooling |
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with radiator fan shroud, Brushless Motor |
| Voltage | 12 V |
| Number of Poles | 3 -pin connector |
| Diameter 1 | 494 mm |
| Rated Power | 850 W |
| Connector Shape | triangular |
| Heating / Cooling | Single Fan |
| Number of Fan Blades | 9 |
| Type | Fan, engine cooling |
| Function | Fan, engine cooling |
Important compatibility info
| Height | 146 mm |
| Outer diameter | 290 mm |
| Additional Information 2 | without vehicle-specific adaptor |
| Number of Poles | 5 -pin connector |
| Operating Mode | Electronic |
| Connector Shape | Round |
| Number of Thread Bores | 24 |
| Heating / Cooling | for vehicles with fan (fluid friction coupling), excl. Radiator Fan |
| Type | Clutch, radiator fan |
| Manufacturer Restriction | BORGWARNER |
| Function | Clutch, radiator fan |
Important compatibility info
| Height | 146 mm |
| Outer diameter | 290 mm |
| Additional Information 2 | without vehicle-specific adaptor |
| Number of Poles | 5 -pin connector |
| Operating Mode | Electronic |
| Connector Shape | Round |
| Number of Thread Bores | 24 |
| Heating / Cooling | for vehicles with fan (fluid friction coupling), excl. Radiator Fan |
| Type | Clutch, radiator fan |
| Manufacturer Restriction | BORGWARNER |
| Function | Clutch, radiator fan |
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with radiator fan shroud, Brushless Motor |
| Voltage | 12 V |
| Number of Poles | 3 -pin connector |
| Diameter 1 | 517 mm |
| Rated Power | 850 W |
| Connector Shape | D Shape |
| for OE number | 17427634471 |
| Heating / Cooling | Single Fan |
| Number of Fan Blades | 9 |
| Type | Fan, engine cooling |
| Function | Fan, engine cooling |
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with radiator fan shroud, Brushless Motor |
| Voltage | 12 V |
| Number of Poles | 3 -pin connector |
| Diameter 1 | 517 mm |
| Rated Power | 850 W |
| Connector Shape | D Shape |
| for OE number | 17427634471 |
| Heating / Cooling | Single Fan |
| Number of Fan Blades | 9 |
| Type | Fan, engine cooling |
| Function | Fan, engine cooling |
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with radiator fan shroud |
| Voltage | 12 V |
| Type | Fan, engine cooling |
| Function | Fan, engine cooling |
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with radiator fan shroud |
| Voltage | 12 V |
| Type | Fan, engine cooling |
| Function | Fan, engine cooling |
Important compatibility info
| Function | Compressor, air conditioning |
| Manufacturer Restriction | GENUINE Halla HCC |
| Number of grooves | 5 |
| Compressor Oil | PAG 46 YF |
| Compressor ID | 6VS09ec |
| Belt Pulley Diameter | 115 mm |
| Pulleys | with v-ribbed belt pulley |
| Extra Description | GENUINE |
| Type | Compressor, air conditioning |
| Voltage | 12 V |
| Refrigerant | R 1234yf, R 134a |
Additional Information
Technical Information
Prefilled with the correct type of oil. The amount must be appropriately chosen for the application.
Important compatibility info
| Function | Compressor, air conditioning |
| Manufacturer Restriction | GENUINE Halla HCC |
| Number of grooves | 5 |
| Compressor Oil | PAG 46 YF |
| Compressor ID | 6VS09ec |
| Belt Pulley Diameter | 115 mm |
| Pulleys | with v-ribbed belt pulley |
| Extra Description | GENUINE |
| Type | Compressor, air conditioning |
| Voltage | 12 V |
| Refrigerant | R 1234yf, R 134a |
Additional Information
Technical Information
Prefilled with the correct type of oil. The amount must be appropriately chosen for the application.
Important compatibility info
| Function | Fan, engine cooling |
| Voltage | 12 V |
| Rated Power | 850 W |
| Heating / Cooling | Single Fan |
| Additional Information 2 | with radiator fan shroud |
| Type | Fan, engine cooling |
Important compatibility info
| Function | Fan, engine cooling |
| Voltage | 12 V |
| Rated Power | 850 W |
| Heating / Cooling | Single Fan |
| Additional Information 2 | with radiator fan shroud |
| Type | Fan, engine cooling |
Important compatibility info
| Number of Poles | 2 -pin connector |
| Voltage | 24 V |
| Operating Mode | Electric-pneumatic |
| Shape/Form | Round |
| Type | Delivery Module, urea injection |
| Function | Delivery Module, urea injection |
Important compatibility info
| Number of Poles | 2 -pin connector |
| Voltage | 24 V |
| Operating Mode | Electric-pneumatic |
| Shape/Form | Round |
| Type | Delivery Module, urea injection |
| Function | Delivery Module, urea injection |
Important compatibility info
| Cooling Type | air-cooled |
| Production Number | EL |
| Type | Charge Air Cooler |
| Function | Charge Air Cooler |
| Core Length | 251 mm |
| Core Width | 245 mm |
| Core Depth | 80 mm |
Important compatibility info
| Cooling Type | air-cooled |
| Production Number | EL |
| Type | Charge Air Cooler |
| Function | Charge Air Cooler |
| Core Length | 251 mm |
| Core Width | 245 mm |
| Core Depth | 80 mm |
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023














