Car Parts & Accessories by NRF
NRF, specialist in Climate control and Cooling for the Automotive market, with its commitments to the design, production and distribution. Important compatibility info
| Pulleys | with V-ribbed belt pulley |
| Refrigerant | R 1234yf, R 134a |
| Compressor ID | SHS33 |
| Type | Compressor, air conditioning |
| Manufacturer Restriction | SANDEN |
| Function | Compressor, air conditioning |
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with dryer |
| Type | Condenser, air conditioning |
| Function | Condenser, air conditioning |
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with dryer |
| Type | Condenser, air conditioning |
| Function | Condenser, air conditioning |
Important compatibility info
| Manufacturer Restriction | GENUINE HANON |
| Compressor ID | HES27 |
| Type | Compressor, air conditioning |
| Function | Compressor, air conditioning |
| Extra Description | GENUINE |
| for OE number | 97701G2800 |
Additional Information
Technical Information
Prefilled with the correct type of oil. The amount must be appropriately chosen for the application.
Important compatibility info
| Manufacturer Restriction | GENUINE HANON |
| Compressor ID | HES27 |
| Type | Compressor, air conditioning |
| Function | Compressor, air conditioning |
| Extra Description | GENUINE |
| for OE number | 97701G2800 |
Additional Information
Technical Information
Prefilled with the correct type of oil. The amount must be appropriately chosen for the application.
Important compatibility info
| Inlet Diameter | 28.1 mm |
| Outlet Diameter | 15.3 mm |
| Refrigerant | R 1234yf, R 134a |
| Compressor ID | VCP |
| Type | Compressor, air conditioning |
| Manufacturer Restriction | HANON |
| Function | Compressor, air conditioning |
Additional Information
Technical Information
Prefilled with the correct type of oil. The amount must be appropriately chosen for the application.
Important compatibility info
| Inlet Diameter | 28.1 mm |
| Outlet Diameter | 15.3 mm |
| Refrigerant | R 1234yf, R 134a |
| Compressor ID | VCP |
| Type | Compressor, air conditioning |
| Manufacturer Restriction | HANON |
| Function | Compressor, air conditioning |
Additional Information
Technical Information
Prefilled with the correct type of oil. The amount must be appropriately chosen for the application.
Important compatibility info
| Belt Pulley Diameter | 0 mm |
| Refrigerant | R 1234yf, R 134a |
| Compressor ID | H07 |
| Compressor Oil | PAG 46 YF |
| Oil Fill Quantity | 0 ml |
| Type | Compressor, air conditioning |
| Manufacturer Restriction | HANON |
| Function | Compressor, air conditioning |
Additional Information
Technical Information
Prefilled with the correct type of oil. The amount must be appropriately chosen for the application.
Important compatibility info
| Belt Pulley Diameter | 0 mm |
| Refrigerant | R 1234yf, R 134a |
| Compressor ID | H07 |
| Compressor Oil | PAG 46 YF |
| Oil Fill Quantity | 0 ml |
| Type | Compressor, air conditioning |
| Manufacturer Restriction | HANON |
| Function | Compressor, air conditioning |
Additional Information
Technical Information
Prefilled with the correct type of oil. The amount must be appropriately chosen for the application.
Important compatibility info
| Voltage | 450 V |
| Refrigerant | R 1234yf |
| Compressor ID | SHS33 |
| Compressor Oil | PAG 46 YF |
| Type | Compressor, air conditioning |
| Manufacturer Restriction | SANDEN |
| Function | Compressor, air conditioning |
Important compatibility info
| Voltage | 450 V |
| Refrigerant | R 1234yf |
| Compressor ID | SHS33 |
| Compressor Oil | PAG 46 YF |
| Type | Compressor, air conditioning |
| Manufacturer Restriction | SANDEN |
| Function | Compressor, air conditioning |
Important compatibility info
| Type | Compressor, air conditioning |
| Function | Compressor, air conditioning |
Additional Information
Technical Information
Prefilled with the correct type of oil. The amount must be appropriately chosen for the application.
Important compatibility info
| Type | Compressor, air conditioning |
| Function | Compressor, air conditioning |
Additional Information
Technical Information
Prefilled with the correct type of oil. The amount must be appropriately chosen for the application.
Important compatibility info
| Refrigerant | R 1234yf, R 134a |
| Type | Compressor, air conditioning |
| Manufacturer Restriction | DENSO |
| Function | Compressor, air conditioning |
Additional Information
Technical Information
Prefilled with the correct type of oil. The amount must be appropriately chosen for the application.
Important compatibility info
| Refrigerant | R 1234yf, R 134a |
| Type | Compressor, air conditioning |
| Manufacturer Restriction | DENSO |
| Function | Compressor, air conditioning |
Additional Information
Technical Information
Prefilled with the correct type of oil. The amount must be appropriately chosen for the application.
Important compatibility info
| Refrigerant | R 1234yf, R 134a |
| Compressor ID | HES33 |
| Quality | OE |
| Type | Compressor, air conditioning |
| Manufacturer Restriction | GENUINE HANON |
| Function | Compressor, air conditioning |
| Extra Description | GENUINE |
| Oil Fill Quantity | 255 ml |
Additional Information
Technical Information
Prefilled with the correct type of oil. The amount must be appropriately chosen for the application.
Important compatibility info
| Refrigerant | R 1234yf, R 134a |
| Compressor ID | HES33 |
| Quality | OE |
| Type | Compressor, air conditioning |
| Manufacturer Restriction | GENUINE HANON |
| Function | Compressor, air conditioning |
| Extra Description | GENUINE |
| Oil Fill Quantity | 255 ml |
Additional Information
Technical Information
Prefilled with the correct type of oil. The amount must be appropriately chosen for the application.
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with PAG compressor oil |
| Voltage | 12 V |
| Pulleys | with v-ribbed belt pulley |
| Belt Pulley Diameter | 115 mm |
| Connector Shape | rectangular |
| Compressor ID | DKV11R |
| Compressor Oil | PAG 100 |
| Oil Fill Quantity | 80 ml |
| Number of grooves | 7 |
| Type | Compressor, air conditioning |
| Manufacturer Restriction | GENUINE VALEO |
| Function | Compressor, air conditioning |
| Extra Description | GENUINE |
Additional Information
Technical Information
Prefilled with the correct type of oil. The amount must be appropriately chosen for the application.
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with PAG compressor oil |
| Voltage | 12 V |
| Pulleys | with v-ribbed belt pulley |
| Belt Pulley Diameter | 115 mm |
| Connector Shape | rectangular |
| Compressor ID | DKV11R |
| Compressor Oil | PAG 100 |
| Oil Fill Quantity | 80 ml |
| Number of grooves | 7 |
| Type | Compressor, air conditioning |
| Manufacturer Restriction | GENUINE VALEO |
| Function | Compressor, air conditioning |
| Extra Description | GENUINE |
Additional Information
Technical Information
Prefilled with the correct type of oil. The amount must be appropriately chosen for the application.
Important compatibility info
| Type | Compressor, air conditioning |
| Function | Compressor, air conditioning |
Additional Information
Technical Information
Prefilled with the correct type of oil. The amount must be appropriately chosen for the application.
Important compatibility info
| Type | Compressor, air conditioning |
| Function | Compressor, air conditioning |
Additional Information
Technical Information
Prefilled with the correct type of oil. The amount must be appropriately chosen for the application.
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with radiator fan shroud |
| Heating / Cooling | Double Fan |
| Type | Fan, engine cooling |
| Function | Fan, engine cooling |
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with radiator fan shroud |
| Heating / Cooling | Double Fan |
| Type | Fan, engine cooling |
| Function | Fan, engine cooling |
Important compatibility info
| Compressor ID | HES20 |
| Type | Compressor, air conditioning |
| Manufacturer Restriction | GENUINE HANON |
| Function | Compressor, air conditioning |
| Extra Description | GENUINE |
Additional Information
Technical Information
Prefilled with the correct type of oil. The amount must be appropriately chosen for the application.
Important compatibility info
| Compressor ID | HES20 |
| Type | Compressor, air conditioning |
| Manufacturer Restriction | GENUINE HANON |
| Function | Compressor, air conditioning |
| Extra Description | GENUINE |
Additional Information
Technical Information
Prefilled with the correct type of oil. The amount must be appropriately chosen for the application.
Important compatibility info
| Type | Condenser, air conditioning |
| Function | Condenser, air conditioning |
| Core Length | 470 mm |
| Core Width | 630 mm |
| Core Depth | 16 mm |
Important compatibility info
| Type | Condenser, air conditioning |
| Function | Condenser, air conditioning |
| Core Length | 470 mm |
| Core Width | 630 mm |
| Core Depth | 16 mm |
Important compatibility info
| Refrigerant | R 1234yf, R 134a |
| Compressor ID | HES33 |
| Quality | OE |
| Type | Compressor, air conditioning |
| Manufacturer Restriction | GENUINE HANON |
| Function | Compressor, air conditioning |
| Extra Description | GENUINE |
| Oil Fill Quantity | 250 ml |
Additional Information
Technical Information
Prefilled with the correct type of oil. The amount must be appropriately chosen for the application.
Important compatibility info
| Refrigerant | R 1234yf, R 134a |
| Compressor ID | HES33 |
| Quality | OE |
| Type | Compressor, air conditioning |
| Manufacturer Restriction | GENUINE HANON |
| Function | Compressor, air conditioning |
| Extra Description | GENUINE |
| Oil Fill Quantity | 250 ml |
Additional Information
Technical Information
Prefilled with the correct type of oil. The amount must be appropriately chosen for the application.
Important compatibility info
| Refrigerant | R 1234yf, R 134a |
| Compressor ID | SEE33 |
| Type | Compressor, air conditioning |
| Manufacturer Restriction | SANDEN |
| Function | Compressor, air conditioning |
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023











