Battery by Numax
Electrical Sub-Categories
Important compatibility info
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Other Part Number | Exide W113SE |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 480 A |
| Terminal Type | Standard |
| Type | Wet |
| Voltage | 12 V |
| Ampere-Hours | 57 A |
| Height | 175 mm |
| Length | 242 mm |
| Width | 175 mm |
| Warranty | 3 year warranty |
Important compatibility info
| NCC Class | C |
| Voltage | 12 V |
| Length | 257 mm |
| Terminal Type | Dual Terminal |
| Type | Wet |
| Extra Description | Numax DC |
| Height | 220 mm |
| Ampere-Hours | 80 A |
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Width | 172 mm |
| Warranty | 3 year warranty |
Important compatibility info
| Internal Length | 356 mm |
| Internal Width | 208 mm |
| Internal Height | 228 mm |
Important compatibility info
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 480 A |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Length | 242 mm |
| Other Part Number | Exide W111VSE |
| Ampere-Hours | 57 A |
| Width | 175 mm |
| Height | 175 mm |
| Type | Wet |
| Terminal Type | Standard |
| Voltage | 12 V |
| Warranty | 3 year warranty |
Important compatibility info
| Width | 175 mm |
| Voltage | 12 V |
| Height | 175 mm |
| Battery Type Code | 017 |
| Terminal Type | Standard |
| Type | Wet |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 720 A |
| Length | 354 mm |
| Other Part Number | Exide W017BX / W017SE / W112VSE |
| Ampere-Hours | 90 A |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Key Words | 720A; 90Ah; 3Yr Warranty; 354x175x175 |
| Warranty | 3 year warranty |
