Battery by Numax
Electrical Sub-Categories
Important compatibility info
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Width | 175 mm |
| Length | 302 mm |
| Height | 225 mm |
| Voltage | 12 V |
| Ampere-Hours | 91 A |
| Terminal Type | Standard |
| Type | Wet |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 740 A |
| Other Part Number | Halfords HB334 / HCB334 |
| Battery Type Code | 250H |
| Key Words | 740A; 91Ah; 3Yr Warranty; 302x175x225 |
| Warranty | 3 year warranty |
Important compatibility info
| Voltage | 12 V |
| Width | 175 mm |
| Height | 225 mm |
| Ampere-Hours | 91 A |
| Battery Type Code | 249H |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 740 A |
| Type | Wet |
| Terminal Type | Standard |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Length | 302 mm |
| Key Words | 740A; 91Ah; 3Yr Warranty; 302x175x225 |
| Warranty | 3 year warranty |
Important compatibility info
| Marine Cranking Amperage (MCA) | 860 A |
| Width | 172 mm |
| Length | 302 mm |
| Height | 220 mm |
| Type | Wet |
| Extra Description | Numax XV |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 690 A |
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Voltage | 12 V |
| Ampere-Hours | 95 A |
| Terminal Type | Dual Terminal |
| Warranty | 3 year warranty |
Important compatibility info
| Extra Description | Numax XV |
| Type | Wet |
| Height | 242 mm |
| Width | 172 mm |
| Marine Cranking Amperage (MCA) | 925 A |
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 740 A |
| Voltage | 12 V |
| Terminal Type | Dual Terminal |
| Ampere-Hours | 105 A |
| Length | 330 mm |
| Warranty | 3 year warranty |
Important compatibility info
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 640 A |
| Battery Type Code | 018 |
| Height | 190 mm |
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Length | 354 mm |
| Voltage | 12 V |
| Width | 175 mm |
| Ampere-Hours | 88 A |
| Terminal Type | Standard |
| Type | Wet |
| Key Words | 640A; 88Ah; 3Yr Warranty; 354x175x190 |
| Warranty | 3 year warranty |


