Battery by Odyssey
Electrical Sub-Categories
Important compatibility info
| Ampere-Hours | 61 A |
| Terminal Type | Standard |
| Height without pole | 188 mm |
| Type | AGM |
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Battery Type Code | 34-790 (ODP-AGM34) |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 792 A |
| Battery Capacity 10h (Ah) | 57 Ah |
| Width | 173 mm |
| Height | 201 mm |
| Length | 274 mm |
| Weight | 21100 |
| Voltage | 12 V |
| PHCA (5 sec) | 1500 A |
| Marine Cranking Amperage (MCA) | 990 A |
| Warranty | 2 year warranty |
Important compatibility info
| Weight | 28500 |
| Length | 353 mm |
| Height | 191 mm |
| Width | 175 mm |
| Voltage | 12 V |
| Ampere-Hours | 94 A |
| Terminal Type | Standard |
| Type | AGM |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 950 A |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Battery Type Code | 49-950 (ODP-AGM49) |
| Battery Capacity 10h (Ah) | 85 Ah |
| Marine Cranking Amperage (MCA) | 1150 A |
| PHCA (5 sec) | 1700 A |
| Warranty | 2 year warranty |
Important compatibility info
| Type | AGM |
| Height without pole | 173 mm |
| Weight | 22600 |
| Height | 193 mm |
| Length | 300 mm |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 762 A |
| Battery Capacity 10h (Ah) | 59 Ah |
| Battery Type Code | 65-760 (ODP-AGM65) |
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Marine Cranking Amperage (MCA) | 890 A |
| PHCA (5 sec) | 1500 A |
| Terminal Type | Standard |
| Ampere-Hours | 64 A |
| Voltage | 12 V |
| Width | 183 mm |
| Warranty | 2 year warranty |
Important compatibility info
| Marine Cranking Amperage (MCA) | 760 A |
| Type | AGM |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 708 A |
| PHCA (5 sec) | 1100 A |
| Terminal Type | Side |
| Battery Type Code | 75/86-705 (ODP-AGM75 86) |
| Voltage | 12 V |
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Battery Capacity 10h (Ah) | 45 Ah |
| Height | 201 mm |
| Width | 173 mm |
| Length | 241 mm |
| Other Part Number | DUAL TERMINALS (SAE & SIDE) |
| Weight | 19700 |
| Ampere-Hours | 49 A |
| Height without pole | 188 mm |
| Warranty | 2 year warranty |
Important compatibility info
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 600 A |
| Ampere-Hours | 52 A |
| Width | 175 mm |
| Length | 241 mm |
| Height | 175 mm |
| Terminal Type | Standard |
| Type | AGM |
| Weight | 18300 |
| Warranty | 2 year warranty |
| Battery Type Code | 96R-600 (ODP-AGM96R) |
| Voltage | 12 V |
| Battery Capacity 10h (Ah) | 48 Ah |
| Marine Cranking Amperage (MCA) | 700 A |
| PHCA (5 sec) | 1100 A |
| Terminal Layout | Positive Front Right |



