Battery by Optima
Electrical Sub-Categories
Important compatibility info
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Length | 234 mm |
| Battery Type Code | 155 AGM |
| Voltage | 12 V |
| Terminal Type | Japanese Narrow |
| Type | AGM |
| Extra Description | Optima Yellow Top |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 460 A |
| Ampere-Hours | 38 A |
| Height | 227 mm |
| Width | 127 mm |
| Key Words | 460A; 38Ah; 1Yr Warranty; 234x127x227 |
| Warranty | 1 year warranty |
Important compatibility info
| Warranty | 1 year warranty |
| Length | 254 mm |
| Height | 200 mm |
| Width | 174 mm |
| Voltage | 12 V |
| Ampere-Hours | 55 A |
| Terminal Type | Standard |
| Type | AGM |
| Extra Description | Optima Blue Top |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 765 A |
| Terminal Layout | Positive Front Left |
Important compatibility info
| Length | 325 mm |
| Height | 238 mm |
| Voltage | 12 V |
| Width | 165 mm |
| Extra Description | Optima Blue Top |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 975 A |
| Ampere-Hours | 75 A |
| Terminal Type | Standard |
| Type | AGM |
| Terminal Layout | One terminal Front, One Terminal Back on Diagonal |
| Warranty | 1 year warranty |
Important compatibility info
| Length | 254 mm |
| Height | 200 mm |
| Width | 175 mm |
| Voltage | 12 V |
| Ampere-Hours | 50 A |
| Terminal Type | Standard |
| Type | AGM |
| Extra Description | Optima Blue Top |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 815 A |
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Warranty | 1 year warranty |
Important compatibility info
| Terminal Layout | Terminals Across Centre |
| Height | 200 mm |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 815 A |
| Other Part Number | Mopar 4868999AC |
| Length | 256 mm |
| Warranty | 2 year warranty |
| Extra Description | Optima Red Top |
| Type | AGM |
| Terminal Type | Standard |
| Ampere-Hours | 50 A |
| Voltage | 12 V |
| Width | 174 mm |

