Battery by Optima
Electrical Sub-Categories
Important compatibility info
| Battery Type Code | 049 |
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 460 A |
| Terminal Type | Standard |
| Type | AGM |
| Extra Description | Optima Yellow Top |
| Length | 237 mm |
| Height | 227 mm |
| Ampere-Hours | 38 A |
| Voltage | 12 V |
| Width | 129 mm |
| Warranty | 1 year warranty |
Important compatibility info
| Voltage | 6 V |
| Ampere-Hours | 55 A |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 765 A |
| Terminal Layout | Terminals Across Centre |
| Battery Type Code | VW Eos 6V |
| Length | 254 mm |
| Height | 203 mm |
| Width | 90 mm |
| Terminal Type | Standard |
| Type | AGM |
| Extra Description | Optima Yellow Top |
| Warranty | 1 year warranty |
Important compatibility info
| Terminal Type | Standard |
| Type | AGM |
| Extra Description | Optima Red Top |
| Voltage | 6 V |
| Ampere-Hours | 50 A |
| Width | 90 mm |
| Height | 206 mm |
| Length | 252 mm |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 815 A |
| Terminal Layout | Terminals Across Centre |
| Warranty | 2 year warranty |
