Electrical Connectors by Pearl
Electrical Sub-Categories
Important compatibility info
| Title | Wiring Connectors - Red - Male Bullet - Assorted - Pack of 50 |
Additional Information
This pack of Pearl Pre-insulated Red Bullet Connectors come as a pack of 50. Quick and easy to use for a variety of electrical connection scenarios.
Pearl has established a reputation over the years for delivering high quality products. With recent expansions into a more diverse product portfolio of automotive products, its established Wot Nots' brand is still thriving. Pearl boasts a product portfolio in excess of 4000 part numbers, with ranges covering anything from replacement parts to workshop consumables.
Important compatibility info
| Title | Wiring Connectors - Blue - Ring - 8mm - Pack of 50 |
Additional Information
This pack of Pearl Pre-insulated Blue Connectors come as a pack of 50. Quick and easy to use for a variety of electrical connection scenarios.
Pearl has established a reputation over the years for delivering high quality products. With recent expansions into a more diverse product portfolio of automotive products, its established Wot Nots' brand is still thriving. Pearl boasts a product portfolio in excess of 4000 part numbers, with ranges covering anything from replacement parts to workshop consumables.
Important compatibility info
| Title | Wiring Connectors - Blue - Female Slide-On - Assorted - Pack of 50 |
Additional Information
This pack of Pearl Pre-insulated Connectors come as a pack of 50, Blue female crimp connectors. Quick and easy to use for a variety of electrical connection scenarios.
Pearl has established a reputation over the years for delivering high quality products. With recent expansions into a more diverse product portfolio of automotive products, its established Wot Nots' brand is still thriving. Pearl boasts a product portfolio in excess of 4000 part numbers, with ranges covering anything from replacement parts to workshop consumables.
Important compatibility info
| Title | Wiring Connectors - Blue - Ring - 6mm - Pack of 50 |
Additional Information
This pack of Pearl Pre-insulated Blue Connectors come as a pack of 50. Quick and easy to use for a variety of electrical connection scenarios.
Pearl has established a reputation over the years for delivering high quality products. With recent expansions into a more diverse product portfolio of automotive products, its established Wot Nots' brand is still thriving. Pearl boasts a product portfolio in excess of 4000 part numbers, with ranges covering anything from replacement parts to workshop consumables.
Important compatibility info
| Title | Battery Strap - Insulated Ring Red - 9 inches |
Additional Information
Important compatibility info
| Title | Wiring Connectors - Red - Male 250 - Pack of 50 |
Additional Information
This pack of Pearl Pre-insulated Connectors come as a pack of 50, red male wiring connectors. Quick and easy to use for a variety of electrical connection scenarios.
Pearl has established a reputation over the years for delivering high quality products. With recent expansions into a more diverse product portfolio of automotive products, its established Wot Nots' brand is still thriving. Pearl boasts a product portfolio in excess of 4000 part numbers, with ranges covering anything from replacement parts to workshop consumables.
Important compatibility info
| Title | Wiring Connectors - Blue - Male Tab - Pack of 50 |
Additional Information
This pack of Pearl Pre-insulated Connectors come as a pack of 50, Blue tab wiring connectors. Quick and easy to use for a variety of electrical connection scenarios.
Pearl has established a reputation over the years for delivering high quality products. With recent expansions into a more diverse product portfolio of automotive products, its established Wot Nots' brand is still thriving. Pearl boasts a product portfolio in excess of 4000 part numbers, with ranges covering anything from replacement parts to workshop consumables.
Important compatibility info
| Title | Battery Retaining Brackets |
Additional Information
Pearl have a created a battery retaining bracket used to hold your battery firmly in place. The clamping kit has a universal application and includes a retaining bar, two clamping bars and wing nuts to secure the fit.
Pearl has established a reputation over the years for delivering high quality products. With recent expansions into a more diverse product portfolio of automotive products, its established Wot Nots' brand is still thriving. Pearl boasts a product portfolio in excess of 4000 part numbers, with ranges covering anything from replacement parts to workshop consumables.
Important compatibility info
| Title | Wiring Connectors - Blue - Butt - Pack of 50 |
Additional Information
This pack of Pearl Blue Butt Connectors come as a pack of 50, Quick and easy to use for a variety of electrical connection scenarios.
Pearl has established a reputation over the years for delivering high quality products. With recent expansions into a more diverse product portfolio of automotive products, its established Wot Nots' brand is still thriving. Pearl boasts a product portfolio in excess of 4000 part numbers, with ranges covering anything from replacement parts to workshop consumables.
Important compatibility info
| Title | Red Terminals |
Additional Information
Important compatibility info
| Title | Wiring Connectors - Red - Butt - Pack of 50 |
Additional Information
This pack of Pearl Red Butt Connectors come as a pack of 50, Quick and easy to use for a variety of electrical connections.
Pearl has established a reputation over the years for delivering high quality products. With recent expansions into a more diverse product portfolio of automotive products, its established Wot Nots' brand is still thriving. Pearl boasts a product portfolio in excess of 4000 part numbers, with ranges covering anything from replacement parts to workshop consumables.
Important compatibility info
| Title | Wiring Connectors - Red - 110 Speaker - Pack of 50 |
Additional Information
This pack of Pearl Red Wiring Connectors come as a pack of 50, Quick and easy to use for a variety of electrical connection scenarios.
Pearl has established a reputation over the years for delivering high quality products. With recent expansions into a more diverse product portfolio of automotive products, its established Wot Nots' brand is still thriving. Pearl have managed to keep their diverse product range of over 4,000 parts to a high quality, while still having a depth in the range from electrical product, to steering and suspension parts.
Important compatibility info
| Title | Wiring Connectors - Blue - Scotchlok Type - Pack of 25 |
Additional Information
Important compatibility info
| Title | Washer Tubing - 3mm x 3m |
Additional Information
Important compatibility info
| Title | Washer Tubing - 5mm x 3m |
Additional Information
Important compatibility info
| Title | Yellow Terminals |















