Car Parts & Accessories by Pearl
Important compatibility info
| Title | PVC Insulation Tape - Red 19mm x 20m - Pack Of 10 |
| M&A Type | Adhesives Sealants & Tapes |
Additional Information
- Excellent Insulation, High Adhesion Level
- Ideal for insulating, attaching, bundling, sealing and colour coding electrical cables.
- 19mm x 20M Rolls
- Electrical Insulation Tape
- Pack of 10 Rolls
Important compatibility info
| Title | Fuses - Micro Blade - Red - 10A - Pack Of 10 |
Additional Information
This set of Blade Fuses from Pearl Automotive contains 10 automotive fuses for your vehicles electrical applications. The set contains the following selection of fuses: 10A. The set comes in clear plastic box making it easy for you to quickly lay your hands on the fuses you need when you need it.
Pearl Products is a family run business that supplies the automotive market with accessories and aftermarket solutions. It is the largest family run business of its kind in the market today and aims to provide a high quality, single source solution to its customers. Pearl boasts a product portfolio in excess of 4000 part numbers, with ranges covering anything from replacement parts to workshop consumables.
- Amperage Clearly Marked
- Colour Coded
- Classed as micro with a size width of 11mm
- Constructed of plastic and metal with two blades running down the length of the plastic housing either side
Important compatibility info
| Title | Wiring Connectors - Yellow - Heat Shrink Butt - Pack of 25 |
Additional Information
- Pack of 25
- Can heat shrink to seal the ends to the cable
- Fully insulated connected to wiring using a crimping tool
Important compatibility info
| Title | Battery Ring Terminals - Heavy Duty Cable - 10mm - Pack Of 20 |
Additional Information
- Accepts standard battery cable
- Open end for battery cable
Important compatibility info
| Type | Cable Tie |
| Title | Cable Ties - Standard - Natural - 390mm x 7.6mm - Pack Of 100 |
| M&A Type | Fixings & Fasteners |
Additional Information
- 100 Pack
- Strong robust plastic
- Available in black, natural and silver
- A Cable Tie, also known as a zip tie and tie-wrap, is a type of fastener, especially for binding several electronic cables or wires together and to organize cables and wires, but has many other uses
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023




