Car Parts & Accessories by Pierburg
As specialists in mixture formation, fuel and vacuum supply, air control and emission control, Pierburg is very involved in the development and production of today's components. Statistically there are 3.2 Pierburg components in every passenger vehicle that is manufactured in Europe. In its role as first-tier supplier, Pierburg has traditionally been one of the closest partners to the automotive industry, right from the start successfully advancing the development of the automobile. Important compatibility info
| Height | 80 mm |
| Outlet Diameter | 8 mm |
| Outer diameter 1 | 25 mm |
| Filter type | In-Line Filter |
| Function | Fuel filter |
| Type | Fuel filter |
Important compatibility info
| Height | 80 mm |
| Outlet Diameter | 8 mm |
| Outer diameter 1 | 25 mm |
| Filter type | In-Line Filter |
| Function | Fuel filter |
| Type | Fuel filter |
Important compatibility info
| Operating Mode | Pneumatic |
| Valve type | Non-Return Valve |
| Type | Valve, air control (intake air) |
| Function | Valve, air control (intake air) |
Important compatibility info
| Operating Mode | Pneumatic |
| Valve type | Non-Return Valve |
| Type | Valve, air control (intake air) |
| Function | Valve, air control (intake air) |
Important compatibility info
Important compatibility info
Important compatibility info
Important compatibility info
Important compatibility info
Important compatibility info
Important compatibility info
Important compatibility info
Important compatibility info
| Voltage | 12 V |
| Operating Mode | Electric |
| Pressure | 3.5 psi |
| Additional Information | Incl. Strainer |
| Total Length | 101 mm |
| Diameter 1 | 8 mm |
| Function | Fuel Pump |
| Type | Fuel Pump |
| Replaces | 7.00240.00.0; 7.21088.05.0; 7.21088.06.0; 7.21088.02.0 |
Important compatibility info
| Voltage | 12 V |
| Operating Mode | Electric |
| Pressure | 3.5 psi |
| Additional Information | Incl. Strainer |
| Total Length | 101 mm |
| Diameter 1 | 8 mm |
| Function | Fuel Pump |
| Type | Fuel Pump |
| Replaces | 7.00240.00.0; 7.21088.05.0; 7.21088.06.0; 7.21088.02.0 |
Important compatibility info
| Voltage | 12 V |
| Operating Mode | Electric |
| Valve type | Impulse Valve, Switch Valve |
| Function | Boost Pressure Control Valve |
| Type | Boost Pressure Control Valve |
| Replaces | 7.00426.01.0; 7.00426.02.0; 7.00426.05.0 |
Important compatibility info
| Voltage | 12 V |
| Operating Mode | Electric |
| Valve type | Impulse Valve, Switch Valve |
| Function | Boost Pressure Control Valve |
| Type | Boost Pressure Control Valve |
| Replaces | 7.00426.01.0; 7.00426.02.0; 7.00426.05.0 |
Important compatibility info
| Voltage | 12 V |
| Operating Mode | Electric-pneumatic |
| Valve type | Switch Valve |
| Replaces | 7.21895.00.0; 7.21895.13.0; 7.21895.30.0; 7.21895.50.0 |
| Function | Boost Pressure Control Valve |
| Type | Boost Pressure Control Valve |
Important compatibility info
| Voltage | 12 V |
| Operating Mode | Electric-pneumatic |
| Valve type | Switch Valve |
| Replaces | 7.21895.00.0; 7.21895.13.0; 7.21895.30.0; 7.21895.50.0 |
| Function | Boost Pressure Control Valve |
| Type | Boost Pressure Control Valve |
Important compatibility info
| Function | Valve, air control (intake air) |
| Voltage | 12 V |
| Operating Mode | Electric |
| Valve type | Switch Valve |
| Type | Valve, air control (intake air) |
Important compatibility info
| Function | Valve, air control (intake air) |
| Voltage | 12 V |
| Operating Mode | Electric |
| Valve type | Switch Valve |
| Type | Valve, air control (intake air) |
Important compatibility info
| Function | Valve, air control (intake air) |
| Voltage | 12 V |
| Operating Mode | Electric |
| Valve type | Switch Valve |
| Replaces | 7.01153.00.0; 7.22393.00.0 |
| Type | Valve, air control (intake air) |
Important compatibility info
| Function | Valve, air control (intake air) |
| Voltage | 12 V |
| Operating Mode | Electric |
| Valve type | Switch Valve |
| Replaces | 7.01153.00.0; 7.22393.00.0 |
| Type | Valve, air control (intake air) |
Important compatibility info
| Voltage | 12 V |
| Operating Mode | Electric |
| Valve type | Switch Valve |
| Function | Valve, compressor bypass flap |
| Type | Valve, compressor bypass flap |
Important compatibility info
| Voltage | 12 V |
| Operating Mode | Electric |
| Valve type | Switch Valve |
| Function | Valve, compressor bypass flap |
| Type | Valve, compressor bypass flap |
Important compatibility info
| Voltage | 12 V |
| Valve type | Switch Valve |
| Operating Mode | Electric-pneumatic |
| Function | Boost Pressure Control Valve |
| Type | Boost Pressure Control Valve |
Important compatibility info
| Voltage | 12 V |
| Valve type | Switch Valve |
| Operating Mode | Electric-pneumatic |
| Function | Boost Pressure Control Valve |
| Type | Boost Pressure Control Valve |
Important compatibility info
| Type | Pressure converter, turbocharger |
| Operating Mode | Electric-pneumatic |
| Function | Pressure converter, turbocharger |
| Valve type | Solenoid Valve |
| Voltage | 12 V |
Important compatibility info
| Type | Pressure converter, turbocharger |
| Operating Mode | Electric-pneumatic |
| Function | Pressure converter, turbocharger |
| Valve type | Solenoid Valve |
| Voltage | 12 V |
Important compatibility info
| Voltage | 12 V |
| Operating Mode | Electric-pneumatic |
| Valve type | Solenoid Valve |
| Replaces | 7.22903.25.0 |
| Function | Pressure converter, turbocharger |
| Type | Pressure converter, turbocharger |
Important compatibility info
| Voltage | 12 V |
| Operating Mode | Electric-pneumatic |
| Valve type | Solenoid Valve |
| Replaces | 7.22903.25.0 |
| Function | Pressure converter, turbocharger |
| Type | Pressure converter, turbocharger |
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023











