Battery by Platinum
Established in 2002 Platinum International Limited have worked tirelessly to become the UK’s largest battery and lubricants distributor. Electrical Sub-Categories
Important compatibility info
| Function | Starter Battery |
| Height | 222 mm |
| Length | 258 mm |
| Title | Leisure Battery 12V - 75Ah |
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Post Positions | 1 |
| Hold-down Type | B07 |
| Ampere-Hours | 75 Ah |
| Voltage | 12 V |
| Width | 172 mm |
| Extra Description | Platinum |
| Type | Starter Battery |
| Warranty | 2 year warranty |
Additional Information
- State Of Charge Indicator - Easy to use visual indicator to check the battery's charge and acid levels
- Low Box Model - Low Box 6110 box size available for fitment where height is an issue
- Maintenance Free - Fit & Forget - No Maintenance needed with the fully sealed range
- Up to 70 Cycles - Tested by the NCC to provide 70 complete cycles
- NCC rated Class C - Verified by the NCC the Platinum sealed range provides consumer confidence
