Car Parts & Accessories by Ring Automotive
Ring Automotive is a leading European brand in vehicle lighting, auto electrics and car accessory products. Important compatibility info
Important compatibility info
| Voltage | 24 V |
| Bulb Type | R10W |
| Rated Power | 10 W |
| Packing Type | Box |
| Type | Bulb, auxiliary stop light / Bulb, boot light / Bulb, cornering light / Bulb, daytime running light / Bulb, direction indicator / Bulb, front fog light / Bulb, headlight / Bulb, instrument lighting / Bulb, interior light / Bulb, licence plate light / Bul |
| Function | Bulb, auxiliary stop light / Bulb, boot light / Bulb, cornering light / Bulb, daytime running light / Bulb, direction indicator / Bulb, front fog light / Bulb, headlight / Bulb, instrument lighting / Bulb, interior light / Bulb, licence plate light / Bul |
| Base design light bulb | BA15s |
Important compatibility info
| Voltage | 24 V |
| Bulb Type | R10W |
| Rated Power | 10 W |
| Packing Type | Box |
| Type | Bulb, auxiliary stop light / Bulb, boot light / Bulb, cornering light / Bulb, daytime running light / Bulb, direction indicator / Bulb, front fog light / Bulb, headlight / Bulb, instrument lighting / Bulb, interior light / Bulb, licence plate light / Bul |
| Function | Bulb, auxiliary stop light / Bulb, boot light / Bulb, cornering light / Bulb, daytime running light / Bulb, direction indicator / Bulb, front fog light / Bulb, headlight / Bulb, instrument lighting / Bulb, interior light / Bulb, licence plate light / Bul |
| Base design light bulb | BA15s |
Important compatibility info
Important compatibility info
Important compatibility info
| Bulb Fitment Code | H3 |
| Voltage | 12 V |
| Bulb Type | H3 |
| Rated Power | 20 W |
| Packing Type | Box |
| Type | Bulb, auxiliary stop light / Bulb, boot light / Bulb, cornering light / Bulb, daytime running light / Bulb, direction indicator / Bulb, front fog light / Bulb, headlight / Bulb, instrument lighting / Bulb, interior light / Bulb, licence plate light / Bul |
| Function | Bulb, auxiliary stop light / Bulb, boot light / Bulb, cornering light / Bulb, daytime running light / Bulb, direction indicator / Bulb, front fog light / Bulb, headlight / Bulb, instrument lighting / Bulb, interior light / Bulb, licence plate light / Bul |
| Base design light bulb | PK22s |
Important compatibility info
| Bulb Fitment Code | H3 |
| Voltage | 12 V |
| Bulb Type | H3 |
| Rated Power | 20 W |
| Packing Type | Box |
| Type | Bulb, auxiliary stop light / Bulb, boot light / Bulb, cornering light / Bulb, daytime running light / Bulb, direction indicator / Bulb, front fog light / Bulb, headlight / Bulb, instrument lighting / Bulb, interior light / Bulb, licence plate light / Bul |
| Function | Bulb, auxiliary stop light / Bulb, boot light / Bulb, cornering light / Bulb, daytime running light / Bulb, direction indicator / Bulb, front fog light / Bulb, headlight / Bulb, instrument lighting / Bulb, interior light / Bulb, licence plate light / Bul |
| Base design light bulb | PK22s |
Important compatibility info
| Voltage | 6 V |
| Bulb Type | H4 |
| Rated Power | 60/55 W |
| Packing Type | Box |
| Type | Bulb, auxiliary stop light / Bulb, boot light / Bulb, cornering light / Bulb, daytime running light / Bulb, direction indicator / Bulb, front fog light / Bulb, headlight / Bulb, instrument lighting / Bulb, interior light / Bulb, licence plate light / Bul |
| Function | Bulb, auxiliary stop light / Bulb, boot light / Bulb, cornering light / Bulb, daytime running light / Bulb, direction indicator / Bulb, front fog light / Bulb, headlight / Bulb, instrument lighting / Bulb, interior light / Bulb, licence plate light / Bul |
| Base design light bulb | P45t |
Important compatibility info
| Packing Type | Box |
| Voltage | 12 V |
| Bulb Type | HY21W |
| Rated Power | 21 W |
| Type | Bulb, direction indicator |
| Function | Bulb, direction indicator |
| Base design light bulb | BAW9s |
Important compatibility info
Important compatibility info
Important compatibility info
| Bulb Fitment Code | H3 |
| Voltage | 12 V |
| Bulb Type | H3 |
| Rated Power | 10 W |
| Packing Type | Box |
| Type | Bulb, auxiliary stop light / Bulb, boot light / Bulb, cornering light / Bulb, daytime running light / Bulb, direction indicator / Bulb, front fog light / Bulb, headlight / Bulb, instrument lighting / Bulb, interior light / Bulb, licence plate light / Bul |
| Function | Bulb, auxiliary stop light / Bulb, boot light / Bulb, cornering light / Bulb, daytime running light / Bulb, direction indicator / Bulb, front fog light / Bulb, headlight / Bulb, instrument lighting / Bulb, interior light / Bulb, licence plate light / Bul |
| Base design light bulb | PK22s |
Important compatibility info
| Bulb Fitment Code | H3 |
| Voltage | 12 V |
| Bulb Type | H3 |
| Rated Power | 10 W |
| Packing Type | Box |
| Type | Bulb, auxiliary stop light / Bulb, boot light / Bulb, cornering light / Bulb, daytime running light / Bulb, direction indicator / Bulb, front fog light / Bulb, headlight / Bulb, instrument lighting / Bulb, interior light / Bulb, licence plate light / Bul |
| Function | Bulb, auxiliary stop light / Bulb, boot light / Bulb, cornering light / Bulb, daytime running light / Bulb, direction indicator / Bulb, front fog light / Bulb, headlight / Bulb, instrument lighting / Bulb, interior light / Bulb, licence plate light / Bul |
| Base design light bulb | PK22s |
Important compatibility info
| Bulb Fitment Code | H4 |
Important compatibility info
| Bulb Fitment Code | H4 |
Important compatibility info
| Title | Standard Bulbs - 24V 21W P21W BAu15s - Indicator (Amber) - Pack Of 2 |
| Voltage | 24 V |
| Bulb Type | PY21W |
| Rated Power | 21 W |
| Packing Type | Blister Pack |
| Bulb Colour | amber |
| Type | Bulb, direction indicator |
| Function | Bulb, direction indicator |
| Extra Description | Blister - Twin |
| Base design light bulb | BAU15s |
Additional Information
- Warranty Period - 1 Year
- Manufactured to OEM quality
- Direct replacement bulb
- Twin Blister Pack
- E marked for legal use on UK roads
- ECE - PY21W
Important compatibility info
Important compatibility info
Important compatibility info
Important compatibility info
Important compatibility info
| Bulb Fitment Code | H1 |
| Voltage | 24 V |
| Bulb Type | H1 |
| Rated Power | 70 W |
| Packing Type | Box |
| Type | Bulb, auxiliary stop light / Bulb, boot light / Bulb, cornering light / Bulb, daytime running light / Bulb, direction indicator / Bulb, front fog light / Bulb, headlight / Bulb, instrument lighting / Bulb, interior light / Bulb, licence plate light / Bul |
| Function | Bulb, auxiliary stop light / Bulb, boot light / Bulb, cornering light / Bulb, daytime running light / Bulb, direction indicator / Bulb, front fog light / Bulb, headlight / Bulb, instrument lighting / Bulb, interior light / Bulb, licence plate light / Bul |
| Base design light bulb | P14.5s |
Important compatibility info
| Bulb Fitment Code | H1 |
| Voltage | 24 V |
| Bulb Type | H1 |
| Rated Power | 70 W |
| Packing Type | Box |
| Type | Bulb, auxiliary stop light / Bulb, boot light / Bulb, cornering light / Bulb, daytime running light / Bulb, direction indicator / Bulb, front fog light / Bulb, headlight / Bulb, instrument lighting / Bulb, interior light / Bulb, licence plate light / Bul |
| Function | Bulb, auxiliary stop light / Bulb, boot light / Bulb, cornering light / Bulb, daytime running light / Bulb, direction indicator / Bulb, front fog light / Bulb, headlight / Bulb, instrument lighting / Bulb, interior light / Bulb, licence plate light / Bul |
| Base design light bulb | P14.5s |
Important compatibility info
| Title | Standard Bulbs - 12V 21W BAw15s - Brake (Red) |
Additional Information
- Warranty Period - 1 Year
- Manufactured to OEM quality
- Direct replacement bulb
- Single Blister Pack
- E marked for legal use on UK roads
- ECE - PR21W
Important compatibility info
| Title | Standard Bulbs - 12V 21W BAw15s - Brake (Red) |
Additional Information
- Warranty Period - 1 Year
- Manufactured to OEM quality
- Direct replacement bulb
- Single Blister Pack
- E marked for legal use on UK roads
- ECE - PR21W
Important compatibility info
| Bulb Fitment Code | H4 |
Additional Information
- To view the kit content information download the in.Ring bulb kit contentsin. PDF located in other information
- Warranty Period - 1 Year
- Contains 6 bulbs and 2 fuses
- Contains bulbs for headlamp and exterior lighting
- Keeps you safe when travelling abroad
- All bulbs are E approved where required
- Mini bulb kit
- E marked for legal use on UK roads
Important compatibility info
| Bulb Fitment Code | H4 |
Additional Information
- To view the kit content information download the in.Ring bulb kit contentsin. PDF located in other information
- Warranty Period - 1 Year
- Contains 6 bulbs and 2 fuses
- Contains bulbs for headlamp and exterior lighting
- Keeps you safe when travelling abroad
- All bulbs are E approved where required
- Mini bulb kit
- E marked for legal use on UK roads
Important compatibility info
| Voltage | 12 V |
| Bulb Type | W5W |
| Rated Power | 5 W |
| Packing Type | Box |
| Type | Bulb, auxiliary stop light / Bulb, boot light / Bulb, cornering light / Bulb, daytime running light / Bulb, direction indicator / Bulb, front fog light / Bulb, headlight / Bulb, instrument lighting / Bulb, interior light / Bulb, licence plate light / Bul |
| Function | Bulb, auxiliary stop light / Bulb, boot light / Bulb, cornering light / Bulb, daytime running light / Bulb, direction indicator / Bulb, front fog light / Bulb, headlight / Bulb, instrument lighting / Bulb, interior light / Bulb, licence plate light / Bul |
| Base design light bulb | W2.1x9.5d |
Important compatibility info
| Function | Bulb, headlight |
| Bulb Type | R2 (Bilux) |
| Voltage | 6 V |
| Placement on Vehicle | Front |
| Base design light bulb | P45t-41 |
| Type | Bulb, headlight |
| Rated Power | 45/40 W |
| Packing Type | Box |
Important compatibility info
| Function | Bulb, headlight |
| Bulb Type | R2 (Bilux) |
| Voltage | 6 V |
| Placement on Vehicle | Front |
| Base design light bulb | P45t-41 |
| Type | Bulb, headlight |
| Rated Power | 45/40 W |
| Packing Type | Box |
Important compatibility info
| Title | Miniature Bulbs - 12v 5w W2.1x9.5d - Capless Side & Tail |
| Voltage | 12 V |
| Bulb Type | W5W |
| Rated Power | 5 W |
| Packing Type | Blister Pack |
| Type | Bulb, park/position light |
| Function | Bulb, park/position light |
| Extra Description | Blister - Single |
| Base design light bulb | W2.1x9.5d |
Additional Information
- Warranty Period - 1 Year
- Manufactured to OEM quality
- Direct replacement bulb
- Single Blister Pack
- E marked for legal use on UK roads
- ECE - W5W
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023















