Car Parts & Accessories by SKF
The SKF Group is a leading global supplier of rolling bearings, seals, mechatronics and lubrications systems, SKF bearings are the product of choice for many OE manufacturers and Formula 1 teams alike. SKF's belt kits include all components needed to complete the job. Important compatibility info
| Diameter | 72 mm |
| Width | 30.6 mm |
| Function | Tensioner Pulley, timing belt |
| Type | Tensioner Pulley, timing belt |
| Tensioner Pulley Actuation | Hydraulic |
| Flange Diameter | 82 mm |
| Placement on Vehicle | Upper Left |
Important compatibility info
| Diameter | 72 mm |
| Width | 30.6 mm |
| Function | Tensioner Pulley, timing belt |
| Type | Tensioner Pulley, timing belt |
| Tensioner Pulley Actuation | Hydraulic |
| Flange Diameter | 82 mm |
| Placement on Vehicle | Upper Left |
Important compatibility info
| Function | Tensioner Pulley, timing belt |
| Type | Tensioner Pulley, timing belt |
| Tensioner Pulley Actuation | Automatic |
| Diameter | 60 mm |
| Width | 19 mm |
| Replaces | VKM11121 |
| Placement on Vehicle | Upper |
Important compatibility info
| Function | Tensioner Pulley, timing belt |
| Type | Tensioner Pulley, timing belt |
| Tensioner Pulley Actuation | Automatic |
| Diameter | 60 mm |
| Width | 19 mm |
| Replaces | VKM11121 |
| Placement on Vehicle | Upper |
Important compatibility info
| Diameter | 62 mm |
| Tensioner Pulley Actuation | Automatic |
| Type | Tensioner Pulley, timing belt |
| Function | Tensioner Pulley, timing belt |
| Width | 22 mm |
Important compatibility info
| Diameter | 62 mm |
| Tensioner Pulley Actuation | Automatic |
| Type | Tensioner Pulley, timing belt |
| Function | Tensioner Pulley, timing belt |
| Width | 22 mm |
Important compatibility info
| Diameter | 72 mm |
| Type | Tensioner Pulley, timing belt |
| Tensioner Pulley Actuation | Manual |
| Width | 19 mm |
| Function | Tensioner Pulley, timing belt |
Important compatibility info
| Diameter | 72 mm |
| Type | Tensioner Pulley, timing belt |
| Tensioner Pulley Actuation | Manual |
| Width | 19 mm |
| Function | Tensioner Pulley, timing belt |
Important compatibility info
| Number of Ribs | 5 |
| Inner diameter | 17 mm |
| Additional Information 2 | Requires special tools for mounting |
| for manufacturer number | 920016 |
| Outer diameter | 57 mm |
| Function | Alternator Freewheel Clutch |
| Type | Alternator Freewheel Clutch |
| Width | 41.5 mm |
Important compatibility info
| Number of Ribs | 5 |
| Inner diameter | 17 mm |
| Additional Information 2 | Requires special tools for mounting |
| for manufacturer number | 920016 |
| Outer diameter | 57 mm |
| Function | Alternator Freewheel Clutch |
| Type | Alternator Freewheel Clutch |
| Width | 41.5 mm |
Important compatibility info
| Outer diameter | 57.5 mm |
| for manufacturer number | 920892 |
| Additional Information 2 | Requires special tools for mounting |
| Width | 41 mm |
| Inner diameter | 17 mm |
| Number of Ribs | 6 |
| Type | Alternator Freewheel Clutch |
| Function | Alternator Freewheel Clutch |
Important compatibility info
| Outer diameter | 57.5 mm |
| for manufacturer number | 920892 |
| Additional Information 2 | Requires special tools for mounting |
| Width | 41 mm |
| Inner diameter | 17 mm |
| Number of Ribs | 6 |
| Type | Alternator Freewheel Clutch |
| Function | Alternator Freewheel Clutch |
Important compatibility info
| Additional Information 2 | Requires special tools for mounting |
| for manufacturer number | F-556533.XX |
| Type | Alternator Freewheel Clutch |
| Function | Alternator Freewheel Clutch |
| Number of Ribs | 6 |
| Outer diameter | 49.5 mm |
| Width | 41 mm |
Important compatibility info
| Additional Information 2 | Requires special tools for mounting |
| for manufacturer number | F-556533.XX |
| Type | Alternator Freewheel Clutch |
| Function | Alternator Freewheel Clutch |
| Number of Ribs | 6 |
| Outer diameter | 49.5 mm |
| Width | 41 mm |
Important compatibility info
| Outer diameter | 49.5 mm |
| Number of Ribs | 6 |
| Inner diameter | 14.5 mm |
| Width | 37 mm |
| Additional Information 2 | Requires special tools for mounting |
| for manufacturer number | F-560565.XX |
| Type | Alternator Freewheel Clutch |
| Function | Alternator Freewheel Clutch |
Important compatibility info
| Outer diameter | 49.5 mm |
| Number of Ribs | 6 |
| Inner diameter | 14.5 mm |
| Width | 37 mm |
| Additional Information 2 | Requires special tools for mounting |
| for manufacturer number | F-560565.XX |
| Type | Alternator Freewheel Clutch |
| Function | Alternator Freewheel Clutch |
Important compatibility info
| Number of Ribs | 6 |
| Type | Alternator Freewheel Clutch |
| Function | Alternator Freewheel Clutch |
| for manufacturer number | 920007 |
| Width | 44.5 mm |
| Outer diameter | 53.5 mm |
| Inner diameter | 17 mm |
| Additional Information 2 | Requires special tools for mounting |
Important compatibility info
| Number of Ribs | 6 |
| Type | Alternator Freewheel Clutch |
| Function | Alternator Freewheel Clutch |
| for manufacturer number | 920007 |
| Width | 44.5 mm |
| Outer diameter | 53.5 mm |
| Inner diameter | 17 mm |
| Additional Information 2 | Requires special tools for mounting |
Important compatibility info
| Additional Information 2 | Requires special tools for mounting |
| for manufacturer number | F-564321.XX |
| Width | 40.5 mm |
| Outer diameter | 58 mm |
| Inner diameter | 17 mm |
| Number of Ribs | 6 |
| Type | Alternator Freewheel Clutch |
| Function | Alternator Freewheel Clutch |
Important compatibility info
| Additional Information 2 | Requires special tools for mounting |
| for manufacturer number | F-564321.XX |
| Width | 40.5 mm |
| Outer diameter | 58 mm |
| Inner diameter | 17 mm |
| Number of Ribs | 6 |
| Type | Alternator Freewheel Clutch |
| Function | Alternator Freewheel Clutch |
Important compatibility info
| Width | 40.5 mm |
| Outer diameter | 60 mm |
| Function | Alternator Freewheel Clutch |
| Inner diameter | 17 mm |
| Number of Ribs | 6 |
| Type | Alternator Freewheel Clutch |
| Additional Information 2 | Requires special tools for mounting |
| for manufacturer number | F-564626.XX |
Important compatibility info
| Width | 40.5 mm |
| Outer diameter | 60 mm |
| Function | Alternator Freewheel Clutch |
| Inner diameter | 17 mm |
| Number of Ribs | 6 |
| Type | Alternator Freewheel Clutch |
| Additional Information 2 | Requires special tools for mounting |
| for manufacturer number | F-564626.XX |
Important compatibility info
| Type | Alternator Freewheel Clutch |
| Function | Alternator Freewheel Clutch |
| Width | 48 mm |
| Additional Information 2 | Requires special tools for mounting |
| for manufacturer number | F-563945.XX |
| Number of Ribs | 6 |
| Outer diameter | 53.8 mm |
Important compatibility info
| Type | Alternator Freewheel Clutch |
| Function | Alternator Freewheel Clutch |
| Width | 48 mm |
| Additional Information 2 | Requires special tools for mounting |
| for manufacturer number | F-563945.XX |
| Number of Ribs | 6 |
| Outer diameter | 53.8 mm |
Important compatibility info
| Width | 39.9 mm |
| Outer diameter | 55 mm |
| Additional Information 2 | Requires special tools for mounting |
| Inner diameter | 17 mm |
| Number of Ribs | 6 |
| for manufacturer number | F-551406.XX |
| Type | Alternator Freewheel Clutch |
| Function | Alternator Freewheel Clutch |
Important compatibility info
| Width | 39.9 mm |
| Outer diameter | 55 mm |
| Additional Information 2 | Requires special tools for mounting |
| Inner diameter | 17 mm |
| Number of Ribs | 6 |
| for manufacturer number | F-551406.XX |
| Type | Alternator Freewheel Clutch |
| Function | Alternator Freewheel Clutch |
Important compatibility info
| Additional Information 2 | Requires special tools for mounting |
| Width | 40.9 mm |
| Outer diameter | 61 mm |
| Function | Alternator Freewheel Clutch |
| Inner diameter | 17 mm |
| Number of Ribs | 6 |
| for manufacturer number | F-227628.XX, F-553470.XX |
| Type | Alternator Freewheel Clutch |
Important compatibility info
| Additional Information 2 | Requires special tools for mounting |
| Width | 40.9 mm |
| Outer diameter | 61 mm |
| Function | Alternator Freewheel Clutch |
| Inner diameter | 17 mm |
| Number of Ribs | 6 |
| for manufacturer number | F-227628.XX, F-553470.XX |
| Type | Alternator Freewheel Clutch |
Important compatibility info
| Function | Tie Rod End |
| Placement on Vehicle | Front Axle both sides |
| Paired article numbers | VKDY 318089 |
| Type | Tie Rod End |
Important compatibility info
| Function | Tie Rod End |
| Placement on Vehicle | Front Axle both sides |
| Paired article numbers | VKDY 318089 |
| Type | Tie Rod End |
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023














