Car Parts & Accessories by SKF
The SKF Group is a leading global supplier of rolling bearings, seals, mechatronics and lubrications systems, SKF bearings are the product of choice for many OE manufacturers and Formula 1 teams alike. SKF's belt kits include all components needed to complete the job. Important compatibility info
| Number of Ribs | 6 |
| Length | 1670 mm |
| Width 2 | 14.2 mm |
| Type | Water Pump + V-Ribbed Belt Kit |
| Width | 21.36 mm |
| Length 2 | 922 mm |
| Material Characteristics (work clothing) | Elastic |
| Belt Material | EPDM (ethylene propylene diene Monomer (M-class) rubber) |
| Function | Water Pump + V-Ribbed Belt Kit |
Additional Information
- 1x SKF Water Pump, engine cooling (VKPA84700)
- 1x SKF V-Ribbed Belt Set (VKMA34700-1)
Important compatibility info
| Type | Water Pump & Timing Belt Kit |
| Number of Teeth | 127 |
| Additional Information | with gaskets/seals |
| Belts | with rounded tooth profile |
| Function | Water Pump & Timing Belt Kit |
| Water pump impeller material | Sheet Steel |
| Belt Width | 25.4 mm |
Additional Information
- 1x SKF Water Pump, engine cooling (VKPC90402)
- 1x SKF Timing Belt Kit (VKMA90000)
Important compatibility info
| Type | Water Pump & Timing Belt Kit |
| Number of Teeth | 127 |
| Additional Information | with gaskets/seals |
| Belts | with rounded tooth profile |
| Function | Water Pump & Timing Belt Kit |
| Water pump impeller material | Sheet Steel |
| Belt Width | 25.4 mm |
Additional Information
- 1x SKF Water Pump, engine cooling (VKPC90402)
- 1x SKF Timing Belt Kit (VKMA90000)
Important compatibility info
| Additional Information | with gaskets/seals |
| Number of Teeth | 104 |
| Belts | with rounded tooth profile |
| Number of screws | 1 |
| Type | Water Pump & Timing Belt Kit |
| Function | Water Pump & Timing Belt Kit |
| Water pump impeller material | Sheet Steel |
| Belt Width | 22 mm |
Additional Information
- 1x SKF Timing Belt Kit (VKMA93616)
- 1x SKF Screw (SKF00313)
- 1x SKF Water Pump, engine cooling (VKPC93606)
Important compatibility info
| Additional Information | with gaskets/seals |
| Number of Teeth | 104 |
| Belts | with rounded tooth profile |
| Number of screws | 1 |
| Type | Water Pump & Timing Belt Kit |
| Function | Water Pump & Timing Belt Kit |
| Water pump impeller material | Sheet Steel |
| Belt Width | 22 mm |
Additional Information
- 1x SKF Timing Belt Kit (VKMA93616)
- 1x SKF Screw (SKF00313)
- 1x SKF Water Pump, engine cooling (VKPC93606)
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with tensioner pulley damper |
| Additional Information | with gaskets/seals |
| Type | Water Pump & Timing Belt Kit |
| Water pump impeller material | Sheet Steel |
| Belt Width | 30 mm |
| Number of Teeth | 150 |
| Belts | with rounded tooth profile |
| Function | Water Pump & Timing Belt Kit |
Additional Information
- 1x SKF Timing Belt Kit (VKMA94920)
- 1x SKF Water Pump, engine cooling (VKPC94615)
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with tensioner pulley damper |
| Additional Information | with gaskets/seals |
| Type | Water Pump & Timing Belt Kit |
| Water pump impeller material | Sheet Steel |
| Belt Width | 30 mm |
| Number of Teeth | 150 |
| Belts | with rounded tooth profile |
| Function | Water Pump & Timing Belt Kit |
Additional Information
- 1x SKF Timing Belt Kit (VKMA94920)
- 1x SKF Water Pump, engine cooling (VKPC94615)
Important compatibility info
| Function | Water Pump & Timing Belt Kit |
| Water pump impeller material | Sheet Steel |
| Number of Teeth | 105 |
| Belts | with rounded tooth profile |
| Additional Information | with gaskets/seals |
| Belt Width | 22 mm |
| Type | Water Pump & Timing Belt Kit |
Additional Information
- 1x SKF Timing Belt Kit (VKMA95632)
- 1x SKF Water Pump, engine cooling (VKPC95857)
Important compatibility info
| Function | Water Pump & Timing Belt Kit |
| Water pump impeller material | Sheet Steel |
| Number of Teeth | 105 |
| Belts | with rounded tooth profile |
| Additional Information | with gaskets/seals |
| Belt Width | 22 mm |
| Type | Water Pump & Timing Belt Kit |
Additional Information
- 1x SKF Timing Belt Kit (VKMA95632)
- 1x SKF Water Pump, engine cooling (VKPC95857)
Important compatibility info
| Belt Width | 30 mm |
| Function | Water Pump & Timing Belt Kit |
| Water pump impeller material | Sheet Steel |
| Belts | with rounded tooth profile |
| Number of Teeth | 281 |
| Additional Information | with gaskets/seals |
| Type | Water Pump & Timing Belt Kit |
Additional Information
- 1x SKF Water Pump, engine cooling (VKPC98003)
- 1x SKF Timing Belt Kit (VKMA98115)
Important compatibility info
| Belt Width | 30 mm |
| Function | Water Pump & Timing Belt Kit |
| Water pump impeller material | Sheet Steel |
| Belts | with rounded tooth profile |
| Number of Teeth | 281 |
| Additional Information | with gaskets/seals |
| Type | Water Pump & Timing Belt Kit |
Additional Information
- 1x SKF Water Pump, engine cooling (VKPC98003)
- 1x SKF Timing Belt Kit (VKMA98115)
Important compatibility info
| Type | Deflection/Guide Pulley, V-ribbed belt |
| Function | Deflection/Guide Pulley, V-ribbed belt |
Important compatibility info
| Type | Deflection/Guide Pulley, V-ribbed belt |
| Function | Deflection/Guide Pulley, V-ribbed belt |
Important compatibility info
| Chain Type | Simplex, Duplex |
| Number of Chain Links | 120. 82 |
| Type | Timing Chain Kit |
| Function | Timing Chain Kit |
Important compatibility info
| Chain Type | Simplex, Duplex |
| Number of Chain Links | 120. 82 |
| Type | Timing Chain Kit |
| Function | Timing Chain Kit |
Important compatibility info
| Additional Information | without camshaft sprocket, without crankshaft gear |
| Chain Type | Simplex, Closed chain |
| Type | Timing Chain Kit |
| Function | Timing Chain Kit |
| Number of Chain Links | 130 |
Important compatibility info
| Additional Information | without camshaft sprocket, without crankshaft gear |
| Chain Type | Simplex, Closed chain |
| Type | Timing Chain Kit |
| Function | Timing Chain Kit |
| Number of Chain Links | 130 |
Important compatibility info
| Function | V-Belt |
| Type | V-Belt |
| Width | 10 mm |
| Length | 1000 mm |
Important compatibility info
| Function | V-Belt |
| Type | V-Belt |
| Width | 10 mm |
| Length | 1000 mm |
Important compatibility info
| Function | V-Belt |
| Type | V-Belt |
| Width | 10 mm |
| Length | 1013 mm |
Important compatibility info
| Function | V-Belt |
| Type | V-Belt |
| Width | 10 mm |
| Length | 1013 mm |
Important compatibility info
| Function | V-Belt |
| Type | V-Belt |
| Width | 10 mm |
| Length | 1025 mm |
Important compatibility info
| Function | V-Belt |
| Type | V-Belt |
| Width | 10 mm |
| Length | 1025 mm |
Important compatibility info
| Type | V-Belt |
| Width | 10 mm |
| Length | 1075 mm |
| Function | V-Belt |
Important compatibility info
| Type | V-Belt |
| Width | 10 mm |
| Length | 1075 mm |
| Function | V-Belt |
Important compatibility info
| Length | 1100 mm |
| Width | 10 mm |
| Type | V-Belt |
| Function | V-Belt |
Important compatibility info
| Length | 1100 mm |
| Width | 10 mm |
| Type | V-Belt |
| Function | V-Belt |
Important compatibility info
| Length | 1125 mm |
| Width | 10 mm |
| Type | V-Belt |
| Function | V-Belt |
Important compatibility info
| Length | 1125 mm |
| Width | 10 mm |
| Type | V-Belt |
| Function | V-Belt |
Important compatibility info
| Function | V-Belt |
| Width | 10 mm |
| Length | 1140 mm |
| Type | V-Belt |
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023









