Car Parts & Accessories by SKF
The SKF Group is a leading global supplier of rolling bearings, seals, mechatronics and lubrications systems, SKF bearings are the product of choice for many OE manufacturers and Formula 1 teams alike. SKF's belt kits include all components needed to complete the job. Important compatibility info
| Type | Water Pump, engine cooling |
| Function | Water Pump, engine cooling |
| Additional Information | with gaskets/seals |
| Operating Mode | Electric |
| Quality | OE+Performance |
| Water pump impeller material | Plastic |
Important compatibility info
| Type | Water Pump, engine cooling |
| Function | Water Pump, engine cooling |
| Additional Information | with gaskets/seals |
| Operating Mode | Electric |
| Quality | OE+Performance |
| Water pump impeller material | Plastic |
Important compatibility info
| Type | Wheel Bearing Kit |
| Extra Description | Classic |
| Function | Wheel Bearing Kit |
| Placement on Vehicle | Front Axle, Rear Axle |
| Width | 34 mm |
| Outer diameter | 96 mm |
| Inner diameter | 45 mm |
Additional Information
General Information
Wheel Bearing kit, Classic
- 1x SKF Service Book (SKF03127)
- 1x SKF Bearing (SKF01057)
- 1x SKF Sticker (SKF02740)
- 1x SKF Mounting Paste (SKF04863)
- 1x SKF Service Book (SKF02798)
Important compatibility info
| Type | Wheel Bearing Kit |
| Extra Description | Classic |
| Function | Wheel Bearing Kit |
| Placement on Vehicle | Front Axle, Rear Axle |
| Width | 34 mm |
| Outer diameter | 96 mm |
| Inner diameter | 45 mm |
Additional Information
General Information
Wheel Bearing kit, Classic
- 1x SKF Service Book (SKF03127)
- 1x SKF Bearing (SKF01057)
- 1x SKF Sticker (SKF02740)
- 1x SKF Mounting Paste (SKF04863)
- 1x SKF Service Book (SKF02798)
Important compatibility info
| Additional Information | with gaskets/seals |
| Operating Mode | Electric |
| Quality | OE+Performance |
| Type | Water Pump, engine cooling |
| Function | Water Pump, engine cooling |
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023


