Car Parts & Accessories by SKF
The SKF Group is a leading global supplier of rolling bearings, seals, mechatronics and lubrications systems, SKF bearings are the product of choice for many OE manufacturers and Formula 1 teams alike. SKF's belt kits include all components needed to complete the job. Important compatibility info
| Function | Wheel Bearing Kit |
| Additional Information 2 | with integrated ABS sensor |
| Rim Hole Number | 5 -Hole |
| Type | Wheel Bearing Kit |
| Flange Diameter | 140 mm |
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
Additional Information
- 1x SKF Bearing (SKF01800)
- 1x SKF Nut (SKF04561)
Important compatibility info
| Function | Wheel Bearing Kit |
| Additional Information 2 | with integrated ABS sensor |
| Rim Hole Number | 5 -Hole |
| Type | Wheel Bearing Kit |
| Flange Diameter | 140 mm |
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
Additional Information
- 1x SKF Bearing (SKF01800)
- 1x SKF Nut (SKF04561)
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Flange Diameter | 148 mm |
| Rim Hole Number | 5 -Hole |
| Type | Wheel Bearing Kit |
| Function | Wheel Bearing Kit |
Additional Information
- 1x SKF Bearing (SKF00698)
- 1x SKF Assortment, fasteners (SKF02615)
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Flange Diameter | 148 mm |
| Rim Hole Number | 5 -Hole |
| Type | Wheel Bearing Kit |
| Function | Wheel Bearing Kit |
Additional Information
- 1x SKF Bearing (SKF00698)
- 1x SKF Assortment, fasteners (SKF02615)
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with integrated ABS sensor |
| Flange Diameter | 138.9 mm |
| Rim Hole Number | 5 -Hole |
| Type | Wheel Bearing Kit |
| Function | Wheel Bearing Kit |
Additional Information
- 1x SKF Bearing (SKF01925)
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with integrated ABS sensor |
| Flange Diameter | 138.9 mm |
| Rim Hole Number | 5 -Hole |
| Type | Wheel Bearing Kit |
| Function | Wheel Bearing Kit |
Additional Information
- 1x SKF Bearing (SKF01925)
Important compatibility info
| Width | 34 mm |
| Diameter | 70 mm |
| Type | Belt Tensioner, v-ribbed belt |
| Function | Belt Tensioner, v-ribbed belt |
| Tensioner Pulley Actuation | Automatic |
Important compatibility info
| Width | 34 mm |
| Diameter | 70 mm |
| Type | Belt Tensioner, v-ribbed belt |
| Function | Belt Tensioner, v-ribbed belt |
| Tensioner Pulley Actuation | Automatic |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Flange Diameter | 148 mm |
| Rim Hole Number | 5 -Hole |
| Type | Wheel Bearing Kit |
| Function | Wheel Bearing Kit |
| Additional Information 2 | with integrated ABS sensor |
Additional Information
- 1x SKF Bearing (SKF01872)
- 1x SKF Assortment, fasteners (SKF02628)
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Flange Diameter | 148 mm |
| Rim Hole Number | 5 -Hole |
| Type | Wheel Bearing Kit |
| Function | Wheel Bearing Kit |
| Additional Information 2 | with integrated ABS sensor |
Additional Information
- 1x SKF Bearing (SKF01872)
- 1x SKF Assortment, fasteners (SKF02628)
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Additional Information 2 | with integrated ABS sensor |
| Flange Diameter | 148 mm |
| Rim Hole Number | 4 -Hole |
| Type | Wheel Bearing Kit |
| Function | Wheel Bearing Kit |
Additional Information
- 1x SKF Bearing (SKF00562)
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Additional Information 2 | with integrated ABS sensor |
| Flange Diameter | 148 mm |
| Rim Hole Number | 4 -Hole |
| Type | Wheel Bearing Kit |
| Function | Wheel Bearing Kit |
Additional Information
- 1x SKF Bearing (SKF00562)
Important compatibility info
| Number of Teeth | 141 |
| Belts | with rounded tooth profile |
| Part number of the recommended special tools | VKN 1000 |
| Function | Water Pump & Timing Belt Kit |
| Number of screws | 1 |
| Replaces | VKMC01255-2 |
| Additional Information 2 | with studs |
| Additional Information | with gaskets/seals |
| Belt Width | 30 mm |
| Water pump impeller material | Plastic |
| Type | Water Pump & Timing Belt Kit |
Additional Information
- 1x SKF Water Pump, engine cooling (VKPC81230)
- 1x SKF Timing Belt Kit (VKMA01255)
Important compatibility info
| Number of Teeth | 141 |
| Belts | with rounded tooth profile |
| Part number of the recommended special tools | VKN 1000 |
| Function | Water Pump & Timing Belt Kit |
| Number of screws | 1 |
| Replaces | VKMC01255-2 |
| Additional Information 2 | with studs |
| Additional Information | with gaskets/seals |
| Belt Width | 30 mm |
| Water pump impeller material | Plastic |
| Type | Water Pump & Timing Belt Kit |
Additional Information
- 1x SKF Water Pump, engine cooling (VKPC81230)
- 1x SKF Timing Belt Kit (VKMA01255)
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Width | 40 mm |
| Outer diameter | 82 mm |
| Inner diameter | 42 mm |
| Type | Wheel Bearing Kit |
| Function | Wheel Bearing Kit |
Additional Information
- 1x SKF Circlip (SKF02175)
- 2x SKF Ring, wheel hub (SKF02274)
- 1x SKF Bearing (SKF01255)
- 1x SKF Shaft Seal (SKF03631)
- 1x SKF Gasket, cylinder liner (SKF04292)
- 1x SKF Shaft Seal (SKF03637)
- 1x SKF Seal (SKF04311)
- 1x SKF Seal (SKF04340)
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Width | 40 mm |
| Outer diameter | 82 mm |
| Inner diameter | 42 mm |
| Type | Wheel Bearing Kit |
| Function | Wheel Bearing Kit |
Additional Information
- 1x SKF Circlip (SKF02175)
- 2x SKF Ring, wheel hub (SKF02274)
- 1x SKF Bearing (SKF01255)
- 1x SKF Shaft Seal (SKF03631)
- 1x SKF Gasket, cylinder liner (SKF04292)
- 1x SKF Shaft Seal (SKF03637)
- 1x SKF Seal (SKF04311)
- 1x SKF Seal (SKF04340)
Important compatibility info
| Rim Hole Number | 5 -Hole |
| Type | Wheel Bearing Kit |
| Function | Wheel Bearing Kit |
| Flange Diameter | 136 mm |
| Inner diameter | 30 mm |
| Additional Information 2 | with integrated ABS sensor |
| Placement on Vehicle | Front Axle |
Additional Information
Technical Information
With HUB 3 bearing
- 1x SKF Nut (SKF04765)
- 4x SKF Screw (SKF00356)
- 1x SKF Bearing (SKF00119)
Important compatibility info
| Rim Hole Number | 5 -Hole |
| Type | Wheel Bearing Kit |
| Function | Wheel Bearing Kit |
| Flange Diameter | 136 mm |
| Inner diameter | 30 mm |
| Additional Information 2 | with integrated ABS sensor |
| Placement on Vehicle | Front Axle |
Additional Information
Technical Information
With HUB 3 bearing
- 1x SKF Nut (SKF04765)
- 4x SKF Screw (SKF00356)
- 1x SKF Bearing (SKF00119)
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with tensioner pulley damper |
| Water pump impeller material | Plastic |
| Number of Teeth | 150 |
| Function | Water Pump & Timing Belt Kit |
| Belt Width | 23 mm |
| Belts | with rounded tooth profile |
| Type | Water Pump & Timing Belt Kit |
Additional Information
- 1x SKF Timing Belt Kit (VKMA01935)
- 1x SKF Water Pump, engine cooling (VKPC81620)
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with tensioner pulley damper |
| Water pump impeller material | Plastic |
| Number of Teeth | 150 |
| Function | Water Pump & Timing Belt Kit |
| Belt Width | 23 mm |
| Belts | with rounded tooth profile |
| Type | Water Pump & Timing Belt Kit |
Additional Information
- 1x SKF Timing Belt Kit (VKMA01935)
- 1x SKF Water Pump, engine cooling (VKPC81620)
Important compatibility info
| Function | Water Pump & Timing Belt Kit |
| Type | Water Pump & Timing Belt Kit |
| Number of Teeth | 151 |
| Belts | with rounded tooth profile |
| Additional Information | with gaskets/seals |
| Water pump impeller material | Plastic |
| Belt Width | 22 mm |
Additional Information
- 1x SKF Water Pump, engine cooling (VKPC90002)
- 1x SKF Timing Belt Kit (VKMA05701)
Important compatibility info
| Function | Water Pump & Timing Belt Kit |
| Type | Water Pump & Timing Belt Kit |
| Number of Teeth | 151 |
| Belts | with rounded tooth profile |
| Additional Information | with gaskets/seals |
| Water pump impeller material | Plastic |
| Belt Width | 22 mm |
Additional Information
- 1x SKF Water Pump, engine cooling (VKPC90002)
- 1x SKF Timing Belt Kit (VKMA05701)
Important compatibility info
| Number of Teeth | 148 |
| Belts | with rounded tooth profile |
| Number of screws | 1 |
| Type | Water Pump & Timing Belt Kit |
| Function | Water Pump & Timing Belt Kit |
| Water pump impeller material | Plastic |
| Belt Width | 23 mm |
Additional Information
- 1x SKF Timing Belt Kit (VKMA01222)
- 1x SKF Water Pump, engine cooling (VKPC81205)
Important compatibility info
| Number of Teeth | 148 |
| Belts | with rounded tooth profile |
| Number of screws | 1 |
| Type | Water Pump & Timing Belt Kit |
| Function | Water Pump & Timing Belt Kit |
| Water pump impeller material | Plastic |
| Belt Width | 23 mm |
Additional Information
- 1x SKF Timing Belt Kit (VKMA01222)
- 1x SKF Water Pump, engine cooling (VKPC81205)
Important compatibility info
| Flange Diameter | 152 mm |
| Rim Hole Number | 5 -Hole |
| Type | Wheel Bearing Kit |
| Function | Wheel Bearing Kit |
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
Additional Information
- 1x SKF Bearing (SKF00717)
Important compatibility info
| Flange Diameter | 152 mm |
| Rim Hole Number | 5 -Hole |
| Type | Wheel Bearing Kit |
| Function | Wheel Bearing Kit |
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
Additional Information
- 1x SKF Bearing (SKF00717)
Important compatibility info
| Diameter | 60.1 mm |
| Width | 30 mm |
| Tensioner Pulley Actuation | Hydraulic |
| Type | Belt Tensioner, v-ribbed belt |
| Function | Belt Tensioner, v-ribbed belt |
Important compatibility info
| Diameter | 60.1 mm |
| Width | 30 mm |
| Tensioner Pulley Actuation | Hydraulic |
| Type | Belt Tensioner, v-ribbed belt |
| Function | Belt Tensioner, v-ribbed belt |
Important compatibility info
| Type | Wheel Bearing Kit |
| Function | Wheel Bearing Kit |
| Rim Hole Number | 4 -Hole |
| Flange Diameter | 130 mm |
| Additional Information 2 | with integrated ABS sensor |
| Outer diameter | 69.9 mm |
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
Additional Information
- 1x SKF Bearing (SKF00561)
Important compatibility info
| Type | Wheel Bearing Kit |
| Function | Wheel Bearing Kit |
| Rim Hole Number | 4 -Hole |
| Flange Diameter | 130 mm |
| Additional Information 2 | with integrated ABS sensor |
| Outer diameter | 69.9 mm |
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
Additional Information
- 1x SKF Bearing (SKF00561)
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023














