Car Parts & Accessories by SKF
The SKF Group is a leading global supplier of rolling bearings, seals, mechatronics and lubrications systems, SKF bearings are the product of choice for many OE manufacturers and Formula 1 teams alike. SKF's belt kits include all components needed to complete the job. Important compatibility info
| Outer diameter | 81.51 mm |
| Function | Wheel Bearing Kit |
| Type | Wheel Bearing Kit |
| Rim Hole Number | 5 -Hole |
| Flange Diameter | 145.89 mm |
| Additional Information 2 | with integrated ABS sensor |
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
Additional Information
- 1x SKF Bearing (SKF00148)
- 4x SKF Screw (SKF00319)
Important compatibility info
| Outer diameter | 81.51 mm |
| Function | Wheel Bearing Kit |
| Type | Wheel Bearing Kit |
| Rim Hole Number | 5 -Hole |
| Flange Diameter | 145.89 mm |
| Additional Information 2 | with integrated ABS sensor |
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
Additional Information
- 1x SKF Bearing (SKF00148)
- 4x SKF Screw (SKF00319)
Important compatibility info
| Water pump impeller material | Plastic |
| Belts | with rounded tooth profile |
| Number of Teeth | 194 |
| Additional Information | with gaskets/seals |
| Function | Water Pump & Timing Belt Kit |
| Belt Width | 24 mm |
| Type | Water Pump & Timing Belt Kit |
Additional Information
- 1x SKF Water Pump, engine cooling (VKPC85101)
- 1x SKF Timing Belt Kit (VKMA02199)
Important compatibility info
| Water pump impeller material | Plastic |
| Belts | with rounded tooth profile |
| Number of Teeth | 194 |
| Additional Information | with gaskets/seals |
| Function | Water Pump & Timing Belt Kit |
| Belt Width | 24 mm |
| Type | Water Pump & Timing Belt Kit |
Additional Information
- 1x SKF Water Pump, engine cooling (VKPC85101)
- 1x SKF Timing Belt Kit (VKMA02199)
Important compatibility info
| Flange Diameter | 136 mm |
| Rim Hole Number | 5 -Hole |
| Type | Wheel Bearing Kit |
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Additional Information 2 | with integrated ABS sensor |
| Function | Wheel Bearing Kit |
Additional Information
- 4x SKF Screw (SKF00320)
- 1x SKF Bearing (SKF00135)
Important compatibility info
| Flange Diameter | 136 mm |
| Rim Hole Number | 5 -Hole |
| Type | Wheel Bearing Kit |
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Additional Information 2 | with integrated ABS sensor |
| Function | Wheel Bearing Kit |
Additional Information
- 4x SKF Screw (SKF00320)
- 1x SKF Bearing (SKF00135)
Important compatibility info
| Number of Teeth | 132 |
| Belts | with rounded tooth profile |
| Type | Water Pump & Timing Belt Kit |
| Water pump impeller material | Sheet Steel |
| Belt Width | 28 mm |
| Function | Water Pump & Timing Belt Kit |
Additional Information
- 1x SKF Water Pump, engine cooling (VKPC86635)
- 1x SKF Timing Belt Kit (VKMA06220)
Important compatibility info
| Number of Teeth | 132 |
| Belts | with rounded tooth profile |
| Type | Water Pump & Timing Belt Kit |
| Water pump impeller material | Sheet Steel |
| Belt Width | 28 mm |
| Function | Water Pump & Timing Belt Kit |
Additional Information
- 1x SKF Water Pump, engine cooling (VKPC86635)
- 1x SKF Timing Belt Kit (VKMA06220)
Important compatibility info
| Additional Information | with gaskets/seals |
| Number of Teeth | 120 |
| Belts | with rounded tooth profile |
| Additional Information 2 | with studs |
| Type | Water Pump & Timing Belt Kit |
| Water pump impeller material | Plastic |
| Part number of the recommended special tools | VKN 1000 |
| Function | Water Pump & Timing Belt Kit |
| Belt Width | 30 mm |
Additional Information
- 1x SKF Water Pump, engine cooling (VKPC81418)
- 1x SKF Timing Belt Kit (VKMA01250)
Important compatibility info
| Additional Information | with gaskets/seals |
| Number of Teeth | 120 |
| Belts | with rounded tooth profile |
| Additional Information 2 | with studs |
| Type | Water Pump & Timing Belt Kit |
| Water pump impeller material | Plastic |
| Part number of the recommended special tools | VKN 1000 |
| Function | Water Pump & Timing Belt Kit |
| Belt Width | 30 mm |
Additional Information
- 1x SKF Water Pump, engine cooling (VKPC81418)
- 1x SKF Timing Belt Kit (VKMA01250)
Important compatibility info
| Number of Teeth | 178 |
| Colour | Black |
| Belts | with rounded tooth profile |
| Type | Timing Belt Kit |
| Function | Timing Belt Kit |
| Belt Width | 25.4 mm |
Additional Information
- 1x SKF Timing Belt (SKF03734)
- 1x SKF Tensioner Pulley, timing belt (VKM71303)
- 1x SKF Tensioner Pulley, timing belt (VKM71812)
- 1x SKF Deflection Pulley/Guide Pulley, timing belt (VKM81204)
Important compatibility info
| Number of Teeth | 178 |
| Colour | Black |
| Belts | with rounded tooth profile |
| Type | Timing Belt Kit |
| Function | Timing Belt Kit |
| Belt Width | 25.4 mm |
Additional Information
- 1x SKF Timing Belt (SKF03734)
- 1x SKF Tensioner Pulley, timing belt (VKM71303)
- 1x SKF Tensioner Pulley, timing belt (VKM71812)
- 1x SKF Deflection Pulley/Guide Pulley, timing belt (VKM81204)
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with integrated ABS sensor |
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Flange Diameter | 140 mm |
| Type | Wheel Bearing Kit |
| Function | Wheel Bearing Kit |
Additional Information
- 1x SKF Bearing (SKF01926)
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with integrated ABS sensor |
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Flange Diameter | 140 mm |
| Type | Wheel Bearing Kit |
| Function | Wheel Bearing Kit |
Additional Information
- 1x SKF Bearing (SKF01926)
Important compatibility info
| Tensioner Pulley Actuation | Automatic |
| Function | Belt Tensioner, v-ribbed belt |
| Type | Belt Tensioner, v-ribbed belt |
| Diameter | 70 mm |
| Width | 19 mm |
Important compatibility info
| Tensioner Pulley Actuation | Automatic |
| Function | Belt Tensioner, v-ribbed belt |
| Type | Belt Tensioner, v-ribbed belt |
| Diameter | 70 mm |
| Width | 19 mm |
Important compatibility info
| Additional Information 2 | Check alternator freewheel clutch & replace if necessary |
| Type | V-Ribbed Belt Set |
| Number of Ribs | 6 |
| Length | 2460 mm |
| Width | 21.36 mm |
| Belt Material | EPDM (ethylene propylene diene Monomer (M-class) rubber) |
| Function | V-Ribbed Belt Set |
Additional Information
- 1x SKF Belt Tensioner, v-ribbed belt (VKM31300)
- 1x SKF Deflection/Guide Pulley, v-ribbed belt (VKM31041)
- 1x SKF Deflection/Guide Pulley, v-ribbed belt (VKM31303)
- 1x SKF V-Ribbed Belt (VKMV6PK2460)
Important compatibility info
| Additional Information 2 | Check alternator freewheel clutch & replace if necessary |
| Type | V-Ribbed Belt Set |
| Number of Ribs | 6 |
| Length | 2460 mm |
| Width | 21.36 mm |
| Belt Material | EPDM (ethylene propylene diene Monomer (M-class) rubber) |
| Function | V-Ribbed Belt Set |
Additional Information
- 1x SKF Belt Tensioner, v-ribbed belt (VKM31300)
- 1x SKF Deflection/Guide Pulley, v-ribbed belt (VKM31041)
- 1x SKF Deflection/Guide Pulley, v-ribbed belt (VKM31303)
- 1x SKF V-Ribbed Belt (VKMV6PK2460)
Important compatibility info
| Rim Hole Number | 5 -Hole |
| Function | Wheel Bearing Kit |
| Type | Wheel Bearing Kit |
| Flange Diameter | 129 mm |
| Additional Information 2 | with integrated ABS sensor |
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
Additional Information
- 1x SKF Bearing (SKF01814)
- 1x SKF Nut (SKF04653)
- 1x SKF Sealing/Protective Cap (SKF00174)
Important compatibility info
| Rim Hole Number | 5 -Hole |
| Function | Wheel Bearing Kit |
| Type | Wheel Bearing Kit |
| Flange Diameter | 129 mm |
| Additional Information 2 | with integrated ABS sensor |
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
Additional Information
- 1x SKF Bearing (SKF01814)
- 1x SKF Nut (SKF04653)
- 1x SKF Sealing/Protective Cap (SKF00174)
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with integrated ABS sensor |
| Flange Diameter | 136.5 mm |
| Rim Hole Number | 5 -Hole |
| Type | Wheel Bearing Kit |
| Function | Wheel Bearing Kit |
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
Additional Information
- 1x SKF Bearing (SKF01868)
- 4x SKF Screw (SKF00352)
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with integrated ABS sensor |
| Flange Diameter | 136.5 mm |
| Rim Hole Number | 5 -Hole |
| Type | Wheel Bearing Kit |
| Function | Wheel Bearing Kit |
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
Additional Information
- 1x SKF Bearing (SKF01868)
- 4x SKF Screw (SKF00352)
Important compatibility info
| Flange Diameter | 130 mm |
| Rim Hole Number | 5 -Hole |
| Type | Wheel Bearing Kit |
| Function | Wheel Bearing Kit |
| Outer diameter | 268 mm |
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
Additional Information
- 4x SKF Screw (SKF00353)
- 1x SKF Bearing (SKF01870)
Important compatibility info
| Flange Diameter | 130 mm |
| Rim Hole Number | 5 -Hole |
| Type | Wheel Bearing Kit |
| Function | Wheel Bearing Kit |
| Outer diameter | 268 mm |
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
Additional Information
- 4x SKF Screw (SKF00353)
- 1x SKF Bearing (SKF01870)
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Additional Information 2 | with shaft seal |
| Inner diameter 1 | 45.2 mm |
| Inner diameter 2 | 50 mm |
| Outer diameter 1 | 73.4 mm |
| Width 1 | 19.6 mm |
| Outer diameter 2 | 82 mm |
| Width 2 | 21.5 mm |
| Type | Wheel Bearing Kit |
| Function | Wheel Bearing Kit |
Additional Information
- 1x SKF Shaft Seal (SKF03531)
- 1x SKF Shaft Seal (SKF03454)
- 1x SKF Bearing (SKF01787)
- 1x SKF Seal (SKF04337)
- 1x SKF Bearing (SKF01771)
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Additional Information 2 | with shaft seal |
| Inner diameter 1 | 45.2 mm |
| Inner diameter 2 | 50 mm |
| Outer diameter 1 | 73.4 mm |
| Width 1 | 19.6 mm |
| Outer diameter 2 | 82 mm |
| Width 2 | 21.5 mm |
| Type | Wheel Bearing Kit |
| Function | Wheel Bearing Kit |
Additional Information
- 1x SKF Shaft Seal (SKF03531)
- 1x SKF Shaft Seal (SKF03454)
- 1x SKF Bearing (SKF01787)
- 1x SKF Seal (SKF04337)
- 1x SKF Bearing (SKF01771)
Important compatibility info
| Inner diameter | 45 mm |
| Function | Wheel Bearing Kit |
| Type | Wheel Bearing Kit |
| Width | 55 mm |
| Outer diameter | 88 mm |
| Placement on Vehicle | Front Axle |
Additional Information
- 1x SKF Bearing (SKF01213)
Important compatibility info
| Inner diameter | 45 mm |
| Function | Wheel Bearing Kit |
| Type | Wheel Bearing Kit |
| Width | 55 mm |
| Outer diameter | 88 mm |
| Placement on Vehicle | Front Axle |
Additional Information
- 1x SKF Bearing (SKF01213)
Important compatibility info
| Type | Wheel Bearing Kit |
| Function | Wheel Bearing Kit |
| Width 2 | 23 mm |
| Outer diameter 2 | 82.5 mm |
| Inner diameter 1 | 57 mm |
| Inner diameter 2 | 51 mm |
| Outer diameter 1 | 97 mm |
| Width 1 | 22 mm |
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
Additional Information
- 1x SKF Bearing (SKF01669)
- 1x SKF Bearing (SKF01727)
Important compatibility info
| Type | Wheel Bearing Kit |
| Function | Wheel Bearing Kit |
| Width 2 | 23 mm |
| Outer diameter 2 | 82.5 mm |
| Inner diameter 1 | 57 mm |
| Inner diameter 2 | 51 mm |
| Outer diameter 1 | 97 mm |
| Width 1 | 22 mm |
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
Additional Information
- 1x SKF Bearing (SKF01669)
- 1x SKF Bearing (SKF01727)
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023














