Car Parts & Accessories by SKF
The SKF Group is a leading global supplier of rolling bearings, seals, mechatronics and lubrications systems, SKF bearings are the product of choice for many OE manufacturers and Formula 1 teams alike. SKF's belt kits include all components needed to complete the job. Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Flange Diameter | 140 mm |
| Rim Hole Number | 4 -Hole |
| Type | Wheel Bearing Kit |
| Function | Wheel Bearing Kit |
Additional Information
- 1x SKF Bearing (SKF00734)
- 1x SKF Service Book (SKF03048)
- 1x SKF Nut (SKF04509)
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Flange Diameter | 140 mm |
| Rim Hole Number | 4 -Hole |
| Type | Wheel Bearing Kit |
| Function | Wheel Bearing Kit |
Additional Information
- 1x SKF Bearing (SKF00734)
- 1x SKF Service Book (SKF03048)
- 1x SKF Nut (SKF04509)
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Additional Information 2 | with ABS sensor ring |
| Flange Diameter | 135 mm |
| Rim Hole Number | 5 -Hole |
| Type | Wheel Bearing Kit |
| Function | Wheel Bearing Kit |
| Part number of the recommended special tools | VKN 604 |
Additional Information
- 1x SKF Bearing (SKF00115)
- 4x SKF Screw (SKF01664)
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Additional Information 2 | with ABS sensor ring |
| Flange Diameter | 135 mm |
| Rim Hole Number | 5 -Hole |
| Type | Wheel Bearing Kit |
| Function | Wheel Bearing Kit |
| Part number of the recommended special tools | VKN 604 |
Additional Information
- 1x SKF Bearing (SKF00115)
- 4x SKF Screw (SKF01664)
Important compatibility info
| Additional Information | with gaskets/seals |
| Belts | with rounded tooth profile |
| Number of Teeth | 91 |
| Water pump impeller material | Plastic |
| Belt Width | 20 mm |
| Function | Water Pump & Timing Belt Kit |
| Type | Water Pump & Timing Belt Kit |
| Water Pump Type | for v-ribbed belt use |
Additional Information
- 1x SKF Timing Belt Kit (VKMA04108)
- 1x SKF Water Pump, engine cooling (VKPC84416)
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023


