Bicycle Parts by Sport Direct
Cycling Sub-Categories
Important compatibility info
| Part Type | Lock |
| Title | Sekura Cycle Cable Lock - 10mm x 185cm |
Additional Information
- Automatic keyless locking
- Anti-dirt & moisture keyhole cover
- Supplied with 3 keys, of which 1 has an LED light
- Size: 10mm x 185cm
- Reinforced lock head provides extra holding power
- Extremely flexible cable lock, coils up for easy storage
Important compatibility info
| Part Type | Cycle Cover |
| Title | Heavy-Duty Cycle Cover - 200 x 110cm |
Additional Information
- 365 day protection from the elements
- Size: 200 x 110cm
- Fits all MTB/Road/Hybrid cycles
- Snap closure system
- 100% waterproof heavy duty PVC material
Important compatibility info
| Part Type | Bike Lights |
| Title | MegaBeam LED Cycle Light Set |
Additional Information
- CE Approved, must be used in conjunction with a BS approved 6102/3 cycle light set
- Batteries and mounting brackets included
- Rear light functions: mega flash, constant mode 0.5W only. Rear light: 0.5 watt LED mega flash LED, plus 2 mega bright TM LED's = A 3 diode strobe
- Headlight LED's: super bright white LED x3: beam distance 100 metres. Rear light LED's: 0.5W mega flash
- Headlight functions: flash, mega flash & constant. Rear lamp: mega flash and constant 0.5W only
- There are detailed instructions on the packaging showing how to fit the lights and brackets along with how to replace the batteries.
Important compatibility info
| Part Type | Bike Pump |
| Title | Cycle Alloy Track Pump & Gauge |
Additional Information
- Large T handle & base
- Built In gauge
- Compatible for SV/PV/DV
- Maximum PSI 160
- Oversized steel barrel
Important compatibility info
| Part Type | Lock |
| Title | Sekura Armoured Cable Cycle Lock - 22mm x 120cm |
Additional Information
- Transparent Cover
- 2 Keys
- Size: 100cm x 24mm
- Heavy duty cable with armoured links




