Battery by Trojan
Electrical Sub-Categories
Important compatibility info
| Title | TROJAN T105PLUS-LPT Battery 6V 225AH |
Additional Information
- 99% recyclable
- 5-15% self-discharge per month
- Built-in maximum level indicator for precise watering resulting in better performance and longer life
- SureVentTM Flip-top vent cap system, making battery watering safer, faster and easier
- Heat and chemical resistant
- Manufactured polypropylene case
- Embedded terminals for higher durability
- Maxguard® Advanced Design Separator and Alpha Plus® paste formulation for long life, industry-leading performance and lower overall maintenance costs.
Important compatibility info
| Battery Capacity 100h (Ah) | 221 Ah |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 1100 A |
| Battery Type Code | T105 AGM |
| Battery Capacity 10h (Ah) | 184 Ah |
| Length | 261 mm |
| Height | 273 mm |
| Battery Capacity 5h (Ah) | 154 Ah |
| Terminal Layout | One terminal Front, One Terminal Back on Diagonal |
| Width | 180 mm |
| Marine Cranking Amperage (MCA) | 1400 A |
| Ampere-Hours | 200 A |
| Type | AGM |
| Terminal Type | Dual Terminal |
| Voltage | 6 V |
| Warranty | 1 year warranty |

