Car Parts & Accessories by Valeo
Important compatibility info
| External diameter, clutch pressure plate | 200 mm |
| Hub Profile | 19,97 x 18,26 |
| Function | Clutch Kit |
| Additional Information 2 | with clutch release bearing |
| Weight | 5.04 kg |
| Extra Description | KIT3P |
| Type | Clutch Kit |
| Number of Teeth | 24 |
Additional Information
- 1x Valeo Clutch Kit (828466)
Important compatibility info
| External diameter, clutch pressure plate | 200 mm |
| Hub Profile | 19,97 x 18,26 |
| Function | Clutch Kit |
| Additional Information 2 | with clutch release bearing |
| Weight | 5.04 kg |
| Extra Description | KIT3P |
| Type | Clutch Kit |
| Number of Teeth | 24 |
Additional Information
- 1x Valeo Clutch Kit (828466)
Important compatibility info
| Replaces | 821463 |
| Number of Teeth | 20 |
| Hub Profile | 20,2 x 23,1 |
| Function | Clutch Kit |
| Additional Information 2 | with clutch release bearing |
| Weight | 4.802 kg |
| Extra Description | KIT3P |
| Type | Clutch Kit |
| External diameter, clutch pressure plate | 230 mm |
Important compatibility info
| Replaces | 821463 |
| Number of Teeth | 20 |
| Hub Profile | 20,2 x 23,1 |
| Function | Clutch Kit |
| Additional Information 2 | with clutch release bearing |
| Weight | 4.802 kg |
| Extra Description | KIT3P |
| Type | Clutch Kit |
| External diameter, clutch pressure plate | 230 mm |
Important compatibility info
| Number of Teeth | 17 |
| Hub Profile | 16,9 x 19,9 |
| Function | Clutch Kit |
| Additional Information | without central slave cylinder |
| Weight | 4.76 kg |
| Type | Clutch Kit |
| Extra Description | KIT2P with High Efficiency Clutch |
| External diameter, clutch pressure plate | 220 mm |
Additional Information
General Information
Valeo Clutch Kit with hydraulic bearing also available
Important compatibility info
| Number of Teeth | 17 |
| Hub Profile | 16,9 x 19,9 |
| Function | Clutch Kit |
| Additional Information | without central slave cylinder |
| Weight | 4.76 kg |
| Type | Clutch Kit |
| Extra Description | KIT2P with High Efficiency Clutch |
| External diameter, clutch pressure plate | 220 mm |
Additional Information
General Information
Valeo Clutch Kit with hydraulic bearing also available
Important compatibility info
| Hub Profile | 22,5 x 20,15 |
| Function | Clutch Kit |
| Number of Teeth | 26 |
| Additional Information | without central slave cylinder |
| Weight | 5.35 kg |
| for flywheel manufacturer | VALEO |
| Extra Description | KIT2P with Self Adjusting Technology |
| External diameter, clutch pressure plate | 235 mm |
| Type | Clutch Kit |
Additional Information
General Information
Valeo Clutch Kit with hydraulic bearing also available
Important compatibility info
| Hub Profile | 22,5 x 20,15 |
| Function | Clutch Kit |
| Number of Teeth | 26 |
| Additional Information | without central slave cylinder |
| Weight | 5.35 kg |
| for flywheel manufacturer | VALEO |
| Extra Description | KIT2P with Self Adjusting Technology |
| External diameter, clutch pressure plate | 235 mm |
| Type | Clutch Kit |
Additional Information
General Information
Valeo Clutch Kit with hydraulic bearing also available
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with clutch release bearing |
| Weight | 5.67 kg |
| Number of Teeth | 20 |
| Function | Clutch Kit |
| External diameter, clutch pressure plate | 218 mm |
| Extra Description | KIT3P |
| Type | Clutch Kit |
| Replaces | 826471; 826706; 826860; 826885; 828370 |
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with clutch release bearing |
| Weight | 5.67 kg |
| Number of Teeth | 20 |
| Function | Clutch Kit |
| External diameter, clutch pressure plate | 218 mm |
| Extra Description | KIT3P |
| Type | Clutch Kit |
| Replaces | 826471; 826706; 826860; 826885; 828370 |
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023



