Car Parts & Accessories by Valeo
Important compatibility info
| Extra Description | DUAL MASS FLYWHEEL |
| Function | Flywheel |
| Type | Flywheel |
| Tightening angle | 95 ° |
| Tightening Torque | 45 Nm |
| Number of mounting bores | 8 |
| Weight | 13.52 kg |
| Engine Version | for engines with dual-mass flywheel |
| Outer diameter | 303 mm |
| Clutch Type | for wet clutch |
| Additional Information 2 | with screw set |
Important compatibility info
| Extra Description | DUAL MASS FLYWHEEL |
| Function | Flywheel |
| Type | Flywheel |
| Tightening angle | 95 ° |
| Tightening Torque | 45 Nm |
| Number of mounting bores | 8 |
| Weight | 13.52 kg |
| Engine Version | for engines with dual-mass flywheel |
| Outer diameter | 303 mm |
| Clutch Type | for wet clutch |
| Additional Information 2 | with screw set |
Important compatibility info
| Additional Information | with dual-mass flywheel |
| Additional Information 2 | with screw set, with lock screw set, with clutch release bearing |
| Number of Teeth | 26 |
| Weight | 18.6 kg |
| Number of mounting bores | 8 |
| Type | Clutch Kit |
| Function | Clutch Kit |
| Extra Description | FULLPACK DMF |
| External diameter, clutch pressure plate | 241 mm |
| Tightening Torque | 60 Nm |
| Tightening angle | 50 ° |
Additional Information
- 1x Valeo Flywheel (836587)
- 1x Valeo Clutch Kit (826678)
Important compatibility info
| Additional Information | with dual-mass flywheel |
| Additional Information 2 | with screw set, with lock screw set, with clutch release bearing |
| Number of Teeth | 26 |
| Weight | 18.6 kg |
| Number of mounting bores | 8 |
| Type | Clutch Kit |
| Function | Clutch Kit |
| Extra Description | FULLPACK DMF |
| External diameter, clutch pressure plate | 241 mm |
| Tightening Torque | 60 Nm |
| Tightening angle | 50 ° |
Additional Information
- 1x Valeo Flywheel (836587)
- 1x Valeo Clutch Kit (826678)
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Left |
| Additional Information | without bulb for low beam, without bulb for high beam, without bulb for daytime running light |
| Paired article numbers | 450921 |
| Light Function | with low beam (LED), with high beam (LED), without indicator, with indicator (LED), with daytime running light (LED), without outline marker light, with outline marker light (LED) |
| Weight | 3.8 kg |
| Type | Headlight |
| Function | Headlight |
| Driver Position | for right-hand drive vehicles |
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023


