Car Parts & Accessories by Valeo
Important compatibility info
| Additional Information | with central slave cylinder |
| Material | Aluminium |
| Number of Teeth | 18 |
| Bore Diameter | 36 mm |
| Weight | 6.8 kg |
| Hub Profile | 20,9 x 18,3 |
| Type | Clutch Kit |
| Function | Clutch Kit |
| Extra Description | KIT3P (CSC) |
| Number of mounting bores at central releaser | 2 |
| External diameter, clutch pressure plate | 235 mm |
Additional Information
- 1x Valeo Clutch Kit (832232)
- 1x Valeo Central Slave Cylinder, clutch (804528)
Important compatibility info
| Additional Information | with central slave cylinder |
| Material | Aluminium |
| Number of Teeth | 18 |
| Bore Diameter | 36 mm |
| Weight | 6.8 kg |
| Hub Profile | 20,9 x 18,3 |
| Type | Clutch Kit |
| Function | Clutch Kit |
| Extra Description | KIT3P (CSC) |
| Number of mounting bores at central releaser | 2 |
| External diameter, clutch pressure plate | 235 mm |
Additional Information
- 1x Valeo Clutch Kit (832232)
- 1x Valeo Central Slave Cylinder, clutch (804528)
Important compatibility info
| Function | Flywheel |
| Engine Version | for engines with dual-mass flywheel |
| Weight | 13.66 kg |
| Type | Flywheel |
| Extra Description | DUAL MASS FLYWHEEL |
| Additional Information 2 | without screw set |
| Outer diameter | 280 mm |
Important compatibility info
| Function | Flywheel |
| Engine Version | for engines with dual-mass flywheel |
| Weight | 13.66 kg |
| Type | Flywheel |
| Extra Description | DUAL MASS FLYWHEEL |
| Additional Information 2 | without screw set |
| Outer diameter | 280 mm |
Important compatibility info
| Weight | 15.16 kg |
| Type | Flywheel |
| Function | Flywheel |
| Extra Description | DUAL MASS FLYWHEEL |
Important compatibility info
| Weight | 15.16 kg |
| Type | Flywheel |
| Function | Flywheel |
| Extra Description | DUAL MASS FLYWHEEL |
Important compatibility info
| Engine Version | for engines with dual-mass flywheel |
| Additional Information 2 | with screw set |
| Outer diameter | 307 mm |
| Diameter | 245 mm |
| Weight | 12.57 kg |
| Number of mounting bores | 10 |
| Tightening Torque | 110 Nm |
| for flywheel depth | 50 mm |
| Type | Flywheel |
| Function | Flywheel |
| Extra Description | DUAL MASS FLYWHEEL |
| Replaces | 836198 |
Important compatibility info
| Engine Version | for engines with dual-mass flywheel |
| Additional Information 2 | with screw set |
| Outer diameter | 307 mm |
| Diameter | 245 mm |
| Weight | 12.57 kg |
| Number of mounting bores | 10 |
| Tightening Torque | 110 Nm |
| for flywheel depth | 50 mm |
| Type | Flywheel |
| Function | Flywheel |
| Extra Description | DUAL MASS FLYWHEEL |
| Replaces | 836198 |
Important compatibility info
| Weight | 13.3 kg |
| Type | Flywheel |
| Extra Description | DUAL MASS FLYWHEEL |
| for flywheel depth | 72 mm |
| Additional Information 2 | without screw set |
| Outer diameter | 280 mm |
| Function | Flywheel |
| Engine Version | for engines with dual-mass flywheel |
Important compatibility info
| Weight | 13.3 kg |
| Type | Flywheel |
| Extra Description | DUAL MASS FLYWHEEL |
| for flywheel depth | 72 mm |
| Additional Information 2 | without screw set |
| Outer diameter | 280 mm |
| Function | Flywheel |
| Engine Version | for engines with dual-mass flywheel |
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023

