Car Parts & Accessories by Valeo
Important compatibility info
| Tightening Torque | 45 Nm |
| for flywheel depth | 42 mm |
| Outer diameter | 292 mm |
| Clutch Type | for wet clutch |
| Function | Flywheel |
| Number of mounting bores | 6 |
| Engine Version | for engines with dual-mass flywheel |
| Weight | 9.31 kg |
| Extra Description | DUAL MASS FLYWHEEL |
| Type | Flywheel |
| Additional Information 2 | with screw set |
| Tightening angle | 90 ° |
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with screw set, with lock screw set, with clutch release bearing |
| Number of Teeth | 28 |
| Type | Clutch Kit |
| Function | Clutch Kit |
| Weight | 19.55 kg |
| Additional Information | with dual-mass flywheel |
| Extra Description | FULLPACK DMF |
| External diameter, clutch pressure plate | 240 mm |
Additional Information
- 1x Valeo Flywheel (836042)
- 1x Valeo Clutch Kit (832432)
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with screw set, with lock screw set, with clutch release bearing |
| Number of Teeth | 28 |
| Type | Clutch Kit |
| Function | Clutch Kit |
| Weight | 19.55 kg |
| Additional Information | with dual-mass flywheel |
| Extra Description | FULLPACK DMF |
| External diameter, clutch pressure plate | 240 mm |
Additional Information
- 1x Valeo Flywheel (836042)
- 1x Valeo Clutch Kit (832432)
Important compatibility info
| Driver Position | for right-hand drive vehicles |
| Paired article numbers | 045427 |
| Extra Description | ORIGINAL PART |
| Weight | 6.8 kg |
| Vehicle Equipment | for vehicles with headlight levelling (electric) |
| Type | Headlight |
| Function | Headlight |
| Placement on Vehicle | Left |
| Additional Information 2 | without motor for headlamp levelling, without control unit for Xenon |
Important compatibility info
| Driver Position | for right-hand drive vehicles |
| Paired article numbers | 045427 |
| Extra Description | ORIGINAL PART |
| Weight | 6.8 kg |
| Vehicle Equipment | for vehicles with headlight levelling (electric) |
| Type | Headlight |
| Function | Headlight |
| Placement on Vehicle | Left |
| Additional Information 2 | without motor for headlamp levelling, without control unit for Xenon |
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023


