Car Parts & Accessories by Valeo
Important compatibility info
| Driver Position | for right-hand drive vehicles |
| Placement on Vehicle | Right |
| Additional Information | with bulb for low beam, with bulb for high beam, without bulb for indicator |
| Additional Information 2 | with motor for headlamp levelling |
| Vehicle Equipment | for vehicles with headlight levelling (electric) |
| Paired article numbers | 450604 |
| Bulb Type | D3S (Gas Discharge Lamp), H1 |
| Light Function | with low beam, with daytime running light, with daytime running light (LED) |
| Weight | 4.08 kg |
| Light Design | Xenon, Bi-Xenon |
| Type | Headlight |
| Function | Headlight |
| Extra Description | ORIGINAL PART |
Important compatibility info
| Driver Position | for right-hand drive vehicles |
| Placement on Vehicle | Right |
| Additional Information | with bulb for low beam, with bulb for high beam, without bulb for indicator |
| Additional Information 2 | with motor for headlamp levelling |
| Vehicle Equipment | for vehicles with headlight levelling (electric) |
| Paired article numbers | 450604 |
| Bulb Type | D3S (Gas Discharge Lamp), H1 |
| Light Function | with low beam, with daytime running light, with daytime running light (LED) |
| Weight | 4.08 kg |
| Light Design | Xenon, Bi-Xenon |
| Type | Headlight |
| Function | Headlight |
| Extra Description | ORIGINAL PART |
Important compatibility info
| Extra Description | ORIGINAL PART |
| Type | Headlight |
| Function | Headlight |
| Placement on Vehicle | Left |
| Weight | 5.38 kg |
| Paired article numbers | 045269 |
| Driver Position | for right-hand drive vehicles |
Important compatibility info
| Extra Description | ORIGINAL PART |
| Type | Headlight |
| Function | Headlight |
| Placement on Vehicle | Left |
| Weight | 5.38 kg |
| Paired article numbers | 045269 |
| Driver Position | for right-hand drive vehicles |
Important compatibility info
| Number of mounting bores | 8 |
| External diameter, clutch pressure plate | 240 mm |
| Tightening Torque | 105 Nm |
| Type | Clutch Kit |
| Function | Clutch Kit |
| Extra Description | FULLPACK DMF with High Efficiency Clutch |
| Number of Teeth | 22 |
| Additional Information | with dual-mass flywheel |
| Weight | 20.81 kg |
| Additional Information 2 | with screw set, with lock screw set, with clutch release bearing |
Additional Information
- 1x Valeo Flywheel (836589)
- 1x Valeo Clutch Kit (832253)
Important compatibility info
| Number of mounting bores | 8 |
| External diameter, clutch pressure plate | 240 mm |
| Tightening Torque | 105 Nm |
| Type | Clutch Kit |
| Function | Clutch Kit |
| Extra Description | FULLPACK DMF with High Efficiency Clutch |
| Number of Teeth | 22 |
| Additional Information | with dual-mass flywheel |
| Weight | 20.81 kg |
| Additional Information 2 | with screw set, with lock screw set, with clutch release bearing |
Additional Information
- 1x Valeo Flywheel (836589)
- 1x Valeo Clutch Kit (832253)
Important compatibility info
| Extra Description | ORIGINAL PART |
| Function | Headlight |
| Indicator Colour | transparent |
| Light Design | Bi-Xenon |
| Light Function | with low beam, with high beam, with dynamic bending light, with daytime running light |
| Bulb Type | D3S (Gas Discharge Lamp), H7 |
| Vehicle Equipment | for vehicles with headlight levelling (electric), for vehicles with dynamic bending light |
| Additional Information 2 | with motor for headlamp levelling, without control unit for Xenon |
| Placement on Vehicle | Left |
| Paired article numbers | 044932 |
| Weight | 4.94 kg |
| Type | Headlight |
| Driver Position | for right-hand drive vehicles |
Important compatibility info
| Extra Description | ORIGINAL PART |
| Function | Headlight |
| Indicator Colour | transparent |
| Light Design | Bi-Xenon |
| Light Function | with low beam, with high beam, with dynamic bending light, with daytime running light |
| Bulb Type | D3S (Gas Discharge Lamp), H7 |
| Vehicle Equipment | for vehicles with headlight levelling (electric), for vehicles with dynamic bending light |
| Additional Information 2 | with motor for headlamp levelling, without control unit for Xenon |
| Placement on Vehicle | Left |
| Paired article numbers | 044932 |
| Weight | 4.94 kg |
| Type | Headlight |
| Driver Position | for right-hand drive vehicles |
Important compatibility info
| Weight | 21.32 kg |
| External diameter, clutch pressure plate | 250 mm |
| Additional Information | with dual-mass flywheel, with central slave cylinder |
| Function | Clutch Kit |
| Number of Teeth | 21 |
| Material | Aluminium |
| Type | Clutch Kit |
| Extra Description | FULLPACK DMF (CSC) with Self Adjusting Technology |
| Additional Information 2 | with screw set, with lock screw set |
| Number of mounting bores | 8 |
| Tightening Torque | 60 Nm |
Additional Information
- 1x Valeo Flywheel (836172)
- 1x Valeo Clutch Kit (832404)
- 1x Valeo Central Slave Cylinder, clutch (810200)
Important compatibility info
| Weight | 21.32 kg |
| External diameter, clutch pressure plate | 250 mm |
| Additional Information | with dual-mass flywheel, with central slave cylinder |
| Function | Clutch Kit |
| Number of Teeth | 21 |
| Material | Aluminium |
| Type | Clutch Kit |
| Extra Description | FULLPACK DMF (CSC) with Self Adjusting Technology |
| Additional Information 2 | with screw set, with lock screw set |
| Number of mounting bores | 8 |
| Tightening Torque | 60 Nm |
Additional Information
- 1x Valeo Flywheel (836172)
- 1x Valeo Clutch Kit (832404)
- 1x Valeo Central Slave Cylinder, clutch (810200)
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023




