Car Parts & Accessories by Valeo
Important compatibility info
| Additional Information | with central slave cylinder |
| Number of Teeth | 17 |
| Function | Clutch Kit |
| Hub Profile | 19,9 x 20 |
| Weight | 5.59 kg |
| External diameter, clutch pressure plate | 220 mm |
| Extra Description | KIT3P (CSC) |
| Type | Clutch Kit |
| Material | Plastic |
| Additional Information 2 | without sensor |
| Bore Diameter | 28 mm |
| Number of mounting bores at central releaser | 3 |
Additional Information
Technical Information
For vehicles up to 07/99, the hydraulic tube also needs to be replaced
- 1x Valeo Clutch Kit (826055)
- 1x Valeo Central Slave Cylinder, clutch (810030)
Important compatibility info
| Additional Information | with central slave cylinder |
| Number of Teeth | 17 |
| Function | Clutch Kit |
| Hub Profile | 19,9 x 20 |
| Weight | 5.59 kg |
| External diameter, clutch pressure plate | 220 mm |
| Extra Description | KIT3P (CSC) |
| Type | Clutch Kit |
| Material | Plastic |
| Additional Information 2 | without sensor |
| Bore Diameter | 28 mm |
| Number of mounting bores at central releaser | 3 |
Additional Information
Technical Information
For vehicles up to 07/99, the hydraulic tube also needs to be replaced
- 1x Valeo Clutch Kit (826055)
- 1x Valeo Central Slave Cylinder, clutch (810030)
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear |
| Voltage | 12 V |
| Extra Description | ORIGINAL PART |
| Weight | 1.06 kg |
| Type | Wiper Motor |
| Function | Wiper Motor |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear |
| Voltage | 12 V |
| Extra Description | ORIGINAL PART |
| Weight | 1.06 kg |
| Type | Wiper Motor |
| Function | Wiper Motor |
Important compatibility info
| Rotating beacon RPM [1/min] | 3550 1/min |
| Power [W] | 204 W |
| Function | Interior Blower |
| Manufacturer Restriction | VALEO |
| Type | Interior Blower |
| Vehicle Main Current | for vehicles with 12-volt electrical system |
| Weight | 1.45 kg |
| Number of Poles | 2 -pin connector |
| Additional Information | without integrated regulator |
| Diameter | 146 mm |
| Placement on Vehicle | Front |
| Replaces | 715071 |
| Rotation Direction | Anticlockwise rotation |
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023


