Car Parts & Accessories by Valeo
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Left |
| Additional Information | without EGR cooler, without gaskets/seals |
| Operating Mode | Electric |
| Exhaust Emission Norm | Euro 4 (D4) |
| Number of Poles | 5 -pin connector |
| Additional Information 2 | without vacuum bypass, without clamp |
| Function | EGR Valve |
| Extra Description | ORIGINAL PART |
| Weight | 0.86 kg |
| Type | EGR Valve |
Additional Information
General Information
When replacing and/or cleaning the EGR system, take care with the collar.
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Left |
| Additional Information | without EGR cooler, without gaskets/seals |
| Operating Mode | Electric |
| Exhaust Emission Norm | Euro 4 (D4) |
| Number of Poles | 5 -pin connector |
| Additional Information 2 | without vacuum bypass, without clamp |
| Function | EGR Valve |
| Extra Description | ORIGINAL PART |
| Weight | 0.86 kg |
| Type | EGR Valve |
Additional Information
General Information
When replacing and/or cleaning the EGR system, take care with the collar.
Important compatibility info
| Additional Information | without EGR cooler, with gaskets/seals |
| Operating Mode | Electric |
| Exhaust Emission Norm | Euro 5 |
| Number of Poles | 5 -pin connector |
| Additional Information 2 | without vacuum bypass, without clamp |
| Function | EGR Valve |
| Extra Description | ORIGINAL PART |
| Weight | 1.14 kg |
| Type | EGR Valve |
Additional Information
General Information
When replacing and/or cleaning the EGR system, take care with the collar.
Important compatibility info
| Additional Information | without EGR cooler, with gaskets/seals |
| Operating Mode | Electric |
| Exhaust Emission Norm | Euro 5 |
| Number of Poles | 5 -pin connector |
| Additional Information 2 | without vacuum bypass, without clamp |
| Function | EGR Valve |
| Extra Description | ORIGINAL PART |
| Weight | 1.14 kg |
| Type | EGR Valve |
Additional Information
General Information
When replacing and/or cleaning the EGR system, take care with the collar.
Important compatibility info
| Extra Description | ORIGINAL PART |
| Weight | 1.05 kg |
| Function | Throttle body |
| Exhaust Emission Norm | Euro 5 |
| Additional Information | with gaskets/seals |
| Operating Mode | Electric |
| Type | Throttle body |
Important compatibility info
| Extra Description | ORIGINAL PART |
| Weight | 1.05 kg |
| Function | Throttle body |
| Exhaust Emission Norm | Euro 5 |
| Additional Information | with gaskets/seals |
| Operating Mode | Electric |
| Type | Throttle body |
Important compatibility info
| Additional Information | with EGR cooler, with gaskets/seals |
| Operating Mode | Electric |
| Exhaust Emission Norm | Euro 5 |
| Number of Poles | 5 -pin connector |
| Extra Description | ORIGINAL PART |
| Function | EGR Module |
| Additional Information 2 | with EGR valve, with vacuum bypass, without clamp |
| Weight | 3.96 kg |
| Type | EGR Module |
Additional Information
General Information
When replacing and/or cleaning the EGR system, take care with the collar.
Important compatibility info
| Driver Position | for left-hand drive vehicles |
| Function | Interior Blower |
| Number of Poles | 2 -pin connector |
| Diameter | 148 mm |
| Weight | 1.68 kg |
| Power [W] | 250 W |
| Type | Interior Blower |
| Additional Information | without integrated regulator |
Important compatibility info
| Driver Position | for left-hand drive vehicles |
| Function | Interior Blower |
| Number of Poles | 2 -pin connector |
| Diameter | 148 mm |
| Weight | 1.68 kg |
| Power [W] | 250 W |
| Type | Interior Blower |
| Additional Information | without integrated regulator |
Important compatibility info
| Type | Interior Blower |
| Driver Position | for right-hand drive vehicles |
| Function | Interior Blower |
| Additional Information | without integrated regulator |
| Weight | 1.73 kg |
| Power [W] | 235 W |
Important compatibility info
| Type | Interior Blower |
| Driver Position | for right-hand drive vehicles |
| Function | Interior Blower |
| Additional Information | without integrated regulator |
| Weight | 1.73 kg |
| Power [W] | 235 W |
Important compatibility info
| Length | 377 mm |
| Height | 20 mm |
| Width | 136 mm |
| Filter type | Particulate Filter |
| Quantity | 1 |
| Type | Filter, cabin air |
| Function | Filter, cabin air |
| Extra Description | CLIMFILTER COMFORT |
| Weight | 0.16 kg |
Important compatibility info
| Length | 377 mm |
| Height | 20 mm |
| Width | 136 mm |
| Filter type | Particulate Filter |
| Quantity | 1 |
| Type | Filter, cabin air |
| Function | Filter, cabin air |
| Extra Description | CLIMFILTER COMFORT |
| Weight | 0.16 kg |
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with clutch release bearing |
| Number of Teeth | 18 |
| Weight | 4.51 kg |
| Hub Profile | 22 x 18 |
| for flywheel manufacturer | SACHS |
| Type | Clutch Kit |
| Function | Clutch Kit |
| Extra Description | VALEO CLASSIC KIT3P |
| External diameter, clutch pressure plate | 228 mm |
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with clutch release bearing |
| Number of Teeth | 18 |
| Weight | 4.51 kg |
| Hub Profile | 22 x 18 |
| for flywheel manufacturer | SACHS |
| Type | Clutch Kit |
| Function | Clutch Kit |
| Extra Description | VALEO CLASSIC KIT3P |
| External diameter, clutch pressure plate | 228 mm |
Important compatibility info
| Function | Master Cylinder, clutch |
| Driver Position | for right-hand drive vehicles |
| Weight | 0.52 kg |
| Type | Master Cylinder, clutch |
Important compatibility info
| Function | Master Cylinder, clutch |
| Driver Position | for right-hand drive vehicles |
| Weight | 0.52 kg |
| Type | Master Cylinder, clutch |
Important compatibility info
| Weight | 0.31 kg |
| Function | Master Cylinder, clutch |
| Driver Position | for right-hand drive vehicles |
| Type | Master Cylinder, clutch |
Important compatibility info
| Weight | 0.31 kg |
| Function | Master Cylinder, clutch |
| Driver Position | for right-hand drive vehicles |
| Type | Master Cylinder, clutch |
Important compatibility info
| Driver Position | for right-hand drive vehicles |
| Type | Master Cylinder, clutch |
| Function | Master Cylinder, clutch |
| Weight | 0.57 kg |
Important compatibility info
| Driver Position | for right-hand drive vehicles |
| Type | Master Cylinder, clutch |
| Function | Master Cylinder, clutch |
| Weight | 0.57 kg |
Important compatibility info
| Number of Teeth | 21 |
| Hub Profile | 24,1 x 21,16 |
| External diameter, clutch pressure plate | 200 mm |
| Additional Information 2 | with clutch release bearing |
| Function | Clutch Kit |
| Weight | 4.7 kg |
| Extra Description | KIT3P |
| Type | Clutch Kit |
| Replaces | 009268; 826621 |
Important compatibility info
| Number of Teeth | 21 |
| Hub Profile | 24,1 x 21,16 |
| External diameter, clutch pressure plate | 200 mm |
| Additional Information 2 | with clutch release bearing |
| Function | Clutch Kit |
| Weight | 4.7 kg |
| Extra Description | KIT3P |
| Type | Clutch Kit |
| Replaces | 009268; 826621 |
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with clutch release bearing |
| Replaces | 821091 |
| Number of Teeth | 24 |
| Weight | 3.98 kg |
| Hub Profile | 20,1 x 18,27 |
| Type | Clutch Kit |
| Function | Clutch Kit |
| Extra Description | KIT3P |
| External diameter, clutch pressure plate | 200 mm |
Additional Information
- 1x Valeo Clutch Release Bearing (357577)
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with clutch release bearing |
| Replaces | 821091 |
| Number of Teeth | 24 |
| Weight | 3.98 kg |
| Hub Profile | 20,1 x 18,27 |
| Type | Clutch Kit |
| Function | Clutch Kit |
| Extra Description | KIT3P |
| External diameter, clutch pressure plate | 200 mm |
Additional Information
- 1x Valeo Clutch Release Bearing (357577)
Important compatibility info
| External diameter, clutch pressure plate | 216 mm |
| Hub Profile | 24,81 x 21,28 |
| Number of Teeth | 21 |
| Function | Clutch Kit |
| Additional Information 2 | with clutch release bearing |
| Replaces | 826708 |
| Extra Description | KIT3P |
| Type | Clutch Kit |
| Weight | 5.826 kg |
Additional Information
- 1x Valeo Clutch Disc (803489)
- 1x Valeo Clutch Pressure Plate (802428)
Important compatibility info
| External diameter, clutch pressure plate | 216 mm |
| Hub Profile | 24,81 x 21,28 |
| Number of Teeth | 21 |
| Function | Clutch Kit |
| Additional Information 2 | with clutch release bearing |
| Replaces | 826708 |
| Extra Description | KIT3P |
| Type | Clutch Kit |
| Weight | 5.826 kg |
Additional Information
- 1x Valeo Clutch Disc (803489)
- 1x Valeo Clutch Pressure Plate (802428)
Important compatibility info
| Number of Teeth | 20 |
| Hub Profile | 22 x 20 |
| Function | Clutch Kit |
| Additional Information 2 | with clutch release bearing |
| Extra Description | KIT3P |
| Type | Clutch Kit |
| Weight | 4.7 kg |
| External diameter, clutch pressure plate | 213 mm |
Important compatibility info
| Number of Teeth | 20 |
| Hub Profile | 22 x 20 |
| Function | Clutch Kit |
| Additional Information 2 | with clutch release bearing |
| Extra Description | KIT3P |
| Type | Clutch Kit |
| Weight | 4.7 kg |
| External diameter, clutch pressure plate | 213 mm |
Important compatibility info
| Number of Teeth | 18 |
| Hub Profile | 20,54 x 18 |
| Function | Clutch Kit |
| Additional Information 2 | with clutch release bearing |
| Weight | 4.48 kg |
| Extra Description | KIT3P |
| External diameter, clutch pressure plate | 180 mm |
| Type | Clutch Kit |
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023









