Battery by Varta
Electrical Sub-Categories
Important compatibility info
| Width | 88 mm |
| Voltage | 12 V |
| Battery Type Code | YTX20L-BS Compatible |
| Hold-down Type | B00 |
| Ampere-Hours | 18 Ah |
| Height | 156 mm |
| Cold-test Current, EN | 250 A |
| Replaced by | 518901025K544 |
| Length | 177 mm |
| Extra Description | POWERSPORTS AGM |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 250 A |
| Other Part Number | FBTX20L-BS |
| Function | Starter Battery |
| Terminal Type | Y4 |
| Type | Starter Battery |
| Warranty | 1 year warranty |
Additional Information
Technical Information
Designed for mounting at angles of up to 25 degrees, offering flexible installation options without compromising performance or safety.
Important compatibility info
| Hold-down Type | B00 |
| Terminal Type | Y5 |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 80 A |
| Other Part Number | FTX5L-BS, B5-12B, ATH5L-BS, 6E5 |
| Battery Type Code | YTX5L-BS Compatible |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Length | 114 mm |
| Voltage | 12 V |
| Width | 71 mm |
| Height | 106 mm |
| Extra Description | POWERSPORTS AGM |
| Cold-test Current, EN | 80 A |
| Ampere-Hours | 4 Ah |
| Type | Starter Battery |
| Function | Starter Battery |
| Warranty | 1 year warranty |
| Replaced by | 504012008K544 |
Additional Information
Technical Information
Designed for mounting at angles of up to 25 degrees, offering flexible installation options without compromising performance or safety.
Important compatibility info
| Terminal Type | Y5 |
| Other Part Number | FTX7A-BS, ATX7A-BS, 6E7A |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 105 A |
| Post Positions | 1 |
| Voltage | 12 V |
| Width | 88 mm |
| Type | Starter Battery |
| Function | Starter Battery |
| Height | 94 mm |
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Battery Type Code | YTX7A-BS Compatible |
| Extra Description | POWERSPORTS AGM |
| Cold-test Current, EN | 105 A |
| Ampere-Hours | 6 Ah |
| Length | 151 mm |
| Hold-down Type | B00 |
| Replaced by | 506015011K544 |
| Warranty | 1 year warranty |
Additional Information
Technical Information
Designed for mounting at angles of up to 25 degrees, offering flexible installation options without compromising performance or safety.
Important compatibility info
| Other Part Number | FTX7L-BS, 6E7 |
| Terminal Type | Y5 |
| Type | Starter Battery |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 100 A |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Width | 71 mm |
| Voltage | 12 V |
| Replaced by | 506014010K544 |
| Battery Type Code | YTX7L-BS Compatible |
| Length | 114 mm |
| Height | 131 mm |
| Ampere-Hours | 6 Ah |
| Cold-test Current, EN | 100 A |
| Function | Starter Battery |
| Extra Description | POWERSPORTS AGM |
| Hold-down Type | B00 |
| Warranty | 1 year warranty |
Additional Information
Technical Information
Designed for mounting at angles of up to 25 degrees, offering flexible installation options without compromising performance or safety.
