Battery by Varta
Electrical Sub-Categories
Important compatibility info
| Voltage | 12 V |
| Extra Description | POWERSPORTS Freshpack |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 55 A |
| Replaced by | 506011006K544 |
| Length | 136 mm |
| Terminal Type | Y6 |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Other Part Number | 6K3PS |
| Battery Type Code | 12N5.5-3B |
| Cold-test Current, EN | 55 A |
| Ampere-Hours | 5 Ah |
| Type | Starter Battery |
| Function | Starter Battery |
| Width | 61 mm |
| Height | 131 mm |
| Hold-down Type | B00 |
| Warranty | 1 year warranty |
Important compatibility info
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 55 A |
| Type | Starter Battery |
| Hold-down Type | B00 |
| Voltage | 12 V |
| Cold-test Current, EN | 58 A |
| Post Positions | Y6 |
| Ampere-Hours | 5.5 Ah |
| Width | 90 mm |
| Height | 114 mm |
| Length | 103 mm |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Extra Description | POWERSPORTS Freshpack |
| Battery Type Code | 12N5.5A-3B |
| Function | Starter Battery |
| Warranty | 1 year warranty |
Important compatibility info
| Voltage | 12 V |
| Type | Starter Battery |
| Length | 136 mm |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 74 A |
| Terminal Type | Y6 |
| Battery Type Code | 12N7-4A |
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Cold-test Current, EN | 74 A |
| Height | 133 mm |
| Width | 75 mm |
| Function | Starter Battery |
| Extra Description | POWERSPORTS Freshpack |
| Ampere-Hours | 7 Ah |
| Replaced by | 507013007K544 |
| Post Positions | 1 |
| Hold-down Type | B00 |
| Warranty | 1 year warranty |
Important compatibility info
| Battery Type Code | YTX9-BS Compatible |
| Other Part Number | FTX9-BS, B9-12B, ATH9-12B, 6E9 |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 135 A |
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Replaced by | 508012014K544 |
| Hold-down Type | B00 |
| Post Positions | 1 |
| Ampere-Hours | 8 Ah |
| Cold-test Current, EN | 135 A |
| Length | 152 mm |
| Height | 106 mm |
| Width | 88 mm |
| Voltage | 12 V |
| Extra Description | POWERSPORTS AGM |
| Terminal Type | Y5 |
| Type | Starter Battery |
| Function | Starter Battery |
| Warranty | 1 year warranty |
Additional Information
Technical Information
Designed for mounting at angles of up to 25 degrees, offering flexible installation options without compromising performance or safety.
Important compatibility info
| Other Part Number | FTZ12S-BS |
| Length | 150 mm |
| Height | 110 mm |
| Width | 87 mm |
| Voltage | 12 V |
| Ampere-Hours | 9 Ah |
| Post Positions | 1 |
| Cold-test Current, EN | 200 A |
| Hold-down Type | B00 |
| Battery | AGM Battery |
| Terminal Type | Y11 |
| Type | Starter Battery |
| Function | Starter Battery |
| Extra Description | POWERSPORTS AGM |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 200 A |
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Battery Type Code | YTZ12S Compatible |
| Warranty | 1 year warranty |
Important compatibility info
| Battery Type Code | 51814 |
| Length | 186 mm |
| Height | 171 mm |
| Function | Starter Battery |
| Cold-test Current, DIN | 100 A |
| Type | Starter Battery |
| Other Part Number | 51913 |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 100 A |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Extra Description | POWERSPORTS Freshpack |
| Terminal Type | Y10 |
| Hold-down Type | B00 |
| Cold-test Current, EN | 100 A |
| Ampere-Hours | 18 Ah |
| Voltage | 12 V |
| Width | 82 mm |
| Warranty | 1 year warranty |
Important compatibility info
| Battery Type Code | 51913 |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 100 A |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Other Part Number | F19-12B |
| Length | 186 mm |
| Height | 171 mm |
| Hold-down Type | B00 |
| Terminal Type | Y10 |
| Type | Starter Battery |
| Cold-test Current, DIN | 100 A |
| Function | Starter Battery |
| Extra Description | SILVER dynamic AGM |
| Cold-test Current, EN | 100 A |
| Ampere-Hours | 19 Ah |
| Voltage | 12 V |
| Width | 82 mm |
| Warranty | 1 year warranty |
Important compatibility info
| Replaced by | 011014008K544 |
| Hold-down Type | B00 |
| Post Positions | 7 |
| Length | 122 mm |
| Height | 135 mm |
| Width | 61 mm |
| Voltage | 6 V |
| Ampere-Hours | 11 Ah |
| Cold-test Current, EN | 80 A |
| Terminal Type | Y6 |
| Type | Starter Battery |
| Function | Starter Battery |
| Extra Description | POWERSPORTS Freshpack |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 80 A |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Battery Type Code | 6N11A-3A |
| Warranty | 1 year warranty |



