Battery by Westco
Electrical Sub-Categories
Important compatibility info
| Battery Type Code | YTX12-BS Compatible |
| Extra Description | Westco Platinum |
| Terminal Type | Bike Box Terminal |
| Type | AGM |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 180 A |
| Length | 152 mm |
| Height | 130 mm |
| Width | 87 mm |
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Ampere-Hours | 10 A |
| Voltage | 12 V |
| Warranty | 1 year warranty |
Important compatibility info
| Ampere-Hours | 15 A |
| Width | 89 mm |
| Height | 166 mm |
| Voltage | 12 V |
| Type | AGM |
| Terminal Type | Bike Box Terminal |
| Extra Description | Westco Platinum |
| Battery Type Code | YB14L-A2 |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 220 A |
| Length | 135 mm |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Warranty | 1 year warranty |
Important compatibility info
| Battery Type Code | YTX14L-BS Compatible |
| Type | AGM |
| Extra Description | Westco Platinum |
| Terminal Type | Bike Box Terminal |
| Ampere-Hours | 12 A |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 220 A |
| Length | 150 mm |
| Height | 146 mm |
| Width | 88 mm |
| Voltage | 12 V |
| Warranty | 1 year warranty |
Important compatibility info
| Length | 165 mm |
| Height | 174 mm |
| Voltage | 12 V |
| Ampere-Hours | 26 A |
| Width | 124 mm |
| Terminal Type | Bike Box Terminal |
| Battery Type Code | 53030 |
| Type | AGM |
| Extra Description | Westco Platinum |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 400 A |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Warranty | 1 year warranty |
Important compatibility info
| Voltage | 12 V |
| Extra Description | Westco Platinum |
| Battery Type Code | Y50-N18L-A |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 340 A |
| Type | AGM |
| Width | 87 mm |
| Height | 162 mm |
| Terminal Type | Bike Box Terminal |
| Ampere-Hours | 22 A |
| Length | 206 mm |
| Warranty | 1 year warranty |




