Electrical Connectors by Wot-Nots
Electrical Sub-Categories
Important compatibility info
| Title | Wiring Connectors - Assorted - Heat Shrink Slide-on - Pack Of 30 |
Additional Information
Important compatibility info
| Title | Wiring Connectors - Blue - Heat Shrink Butt - Pack of 10 |
Additional Information
Important compatibility info
| Title | Heat Shrink Tubing - Pack of 36 |
Additional Information
Important compatibility info
| Title | Battery Retaining Brackets |
Additional Information
Important compatibility info
| Title | Wiring Connectors - Red - Pack of 30 |
Additional Information
Important compatibility info
| Title | Wiring Connectors - Blue Insulated - Pack of 30 |
Additional Information
Important compatibility info
| Title | Battery Terminal - Heavy Duty Positive |
Additional Information
This battery terminal from Pearls, Pearly WotNots range is for the positive battery terminal. It is made from heavy duty metal which has been Cadnium plated, and will accept an 8mm cable clamped with two bolts.
Pearl Products is a family run business that supplies the automotive market with accessories and aftermarket solutions. It is the largest family run business of its kind in the market today and aims to provide a high quality, single source solution to its customers. Pearl boasts a product portfolio in excess of 4000 part numbers, with ranges covering anything from replacement parts to workshop consumables.
Important compatibility info
| Title | Battery Terminal - Heavy Duty Negative |
Additional Information
This battery terminal from Pearl's, Pearly WotNots range is for the negative battery terminal. It is made from heavy duty metal which has been Cadnium plated, and will accept an 8mm cable.
Pearl Products is a family run business that supplies the automotive market with accessories and aftermarket solutions. It is the largest family run business of its kind in the market today and aims to provide a high quality, single source solution to its customers. Pearl boasts a product portfolio in excess of 4000 part numbers, with ranges covering anything from replacement parts to workshop consumables.
Important compatibility info
| Title | Wiring Disconnect Block - 2 way |
Additional Information
Important compatibility info
| Title | 1 Core Cable - Red - 4m - 17A |
Additional Information
As part of their replacement and repairs range of consumables Pearl supply a wide range of wiring and cables. This roll from the Pearly WotNots Range is a 4mtr roll of 17Amp red coated cable that is designed for automotive use. This cable comes in an easy to store roll; which will mean you can always easily use more of the cable when you next require.
Pearl Products is a family run business that supplies the automotive market with accessories and aftermarket solutions. It is the largest family run business of its kind in the market today and aims to provide a high quality, single source solution to its customers. Pearl boasts a product portfolio in excess of 4000 part numbers, with ranges covering anything from replacement parts to workshop consumables.
Important compatibility info
| Title | Battery Terminal - Post Converter |
Additional Information
Important compatibility info
| Title | Wiring Cable Twin 5A x 3m Red/Black |
Additional Information
Important compatibility info
| Title | 1 Core Cable - Red - 6m - 8A |
Additional Information
Whether you are installing electronic equipment or replacing cabling in your vehicle, Pearls wiring cable is perfect for the job. The cable is able to support up to 8 amps of automotive current. This cable comes in an easy to store roll; which will mean you can always easily use more of the cable when you next require.
Pearl Products is a family run business that supplies the automotive market with accessories and aftermarket solutions. It is the largest family run business of its kind in the market today and aims to provide a high quality, single source solution to its customers. Pearl boasts a product portfolio in excess of 4000 part numbers, with ranges covering anything from replacement parts to workshop consumables.
Important compatibility info
| Title | 1 Core Cable - Black - 6m - 8A |
Additional Information
Whether you are installing electronic equipment or replacing cabling in your vehicle, Pearls wiring cable is perfect for the job. The cable is able to support up to 8 amps of automotive current. This cable comes in an easy to store roll; which will mean you can always easily use more of the cable when you next require.
Pearl Products is a family run business that supplies the automotive market with accessories and aftermarket solutions. It is the largest family run business of its kind in the market today and aims to provide a high quality, single source solution to its customers. Pearl boasts a product portfolio in excess of 4000 part numbers, with ranges covering anything from replacement parts to workshop consumables.
Important compatibility info
| Title | 1 Core Cable - Blue - 6m - 8A |
Additional Information
Important compatibility info
| Title | 1 Core Cable - Red - 7m - 5A |
Additional Information
Whether you are installing electronic equipment or replacing cabling in your vehicle, Pearls wiring cable is perfect for the job. The cable is able to support up to 5 amps of automotive current. This cable comes in an easy to store roll; which will mean you can always easily use more of the cable when you next require.
Pearl Products is a family run business that supplies the automotive market with accessories and aftermarket solutions. It is the largest family run business of its kind in the market today and aims to provide a high quality, single source solution to its customers. Pearl boasts a product portfolio in excess of 4000 part numbers, with ranges covering anything from replacement parts to workshop consumables.
Important compatibility info
| Title | 1 Core Cable - Black - 7m - 5A |
Additional Information
Whether you are installing electronic equipment or replacing cabling in your vehicle, Pearls wiring cable is perfect for the job. The cable is able to support up to 5 amps of automotive current. This cable comes in an easy to store roll; which will mean you can always easily use more of the cable when you next require.
Pearl Products is a family run business that supplies the automotive market with accessories and aftermarket solutions. It is the largest family run business of its kind in the market today and aims to provide a high quality, single source solution to its customers. Pearl boasts a product portfolio in excess of 4000 part numbers, with ranges covering anything from replacement parts to workshop consumables.
Important compatibility info
| Title | 1 Core Cable - Blue - 7m - 5A |
Additional Information
As part of their replacement and repairs range of consumables Pearl supply a wide range of wiring and cables. Whether you are installing electronic equipment or replacing cabling in your vehicle, Pearls 7m roll of 2.5mm diameter Blue wiring cable is perfect for the job. The cable is able to support 12v and up to 5 amps of automotive current. This cable comes in an easy to store roll; which will mean you can always easily use more of the cable when you next require.
Pearl Products is a family run business that supplies the automotive market with accessories and aftermarket solutions. It is the largest family run business of its kind in the market today and aims to provide a high quality, single source solution to its customers. Pearl boasts a product portfolio in excess of 4000 part numbers, with ranges covering anything from replacement parts to workshop consumables.
Important compatibility info
| Title | 1 Core Cable - Blue - 4m - 17A |
Additional Information
Whether you are installing electronic equipment or replacing cabling in your vehicle, Pearls wiring cable is perfect for the job. The cable is able to support up to 17 amps of automotive current. This cable comes in an easy to store roll; which will mean you can always easily use more of the cable when you next require.
Pearl Products is a family run business that supplies the automotive market with accessories and aftermarket solutions. It is the largest family run business of its kind in the market today and aims to provide a high quality, single source solution to its customers. Pearl boasts a product portfolio in excess of 4000 part numbers, with ranges covering anything from replacement parts to workshop consumables.
Important compatibility info
| Title | 1 Core Cable - Black - 2.5m - 27A |
Additional Information
Whether you are installing electronic equipment or replacing cabling in your vehicle, Pearls wiring cable is perfect for the job. The cable is able to support up to 27 amps of automotive current. This cable comes in an easy to store roll; which will mean you can always easily use more of the cable when you next require.
Pearl Products is a family run business that supplies the automotive market with accessories and aftermarket solutions. It is the largest family run business of its kind in the market today and aims to provide a high quality, single source solution to its customers. Pearl boasts a product portfolio in excess of 4000 part numbers, with ranges covering anything from replacement parts to workshop consumables.



















