Car Parts & Accessories by Yuasa
Yuasa, have been selling batteries under such branda as Lucas, Tungstone, Crompton in th UK and Europe. One of the leading battery manufacturers the achieve the highest standards whose customers include Honda, Toyota, Nissan, Mazda, Ford, Chevrolet, Daimler, Chrysler, Peugeot, General Motors, Hyundai, Suzuki, Isuzu and Yamaha. Yuasa batteries are now established as Europe's No. 1. Important compatibility info
Important compatibility info
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Voltage | 6 V |
| Type | AGM |
| Width | 25 mm |
| Height | 54.5 mm |
| Length | 97 mm |
| Extra Description | Yuasa Y |
| Capacity | 1.2 Ah |
| Ampere-Hours | 6V 1.2Ah |
| Terminal Type | F1 Spade Terminal |
| Warranty | 1 year warranty |
Important compatibility info
| Voltage | 6 V |
| Capacity | 1.2 Ah |
| Height | 54.5 mm |
| Terminal Type | F1 Spade Terminal |
| Ampere-Hours | 6V 1.2Ah |
| Width | 25 mm |
| Type | AGM |
| Extra Description | Yuasa NP |
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Length | 97 mm |
| Warranty | 1 year warranty |
Important compatibility info
Important compatibility info
| Length | 96 mm |
| Type | AGM |
| Width | 25 mm |
| Ampere-Hours | 0.8 A |
| Voltage | 12 V |
| Height | 62 mm |
| Battery Capacity 10h (Ah) | 0.74 Ah |
| Warranty | 1 year warranty |
Important compatibility info
| Terminal Layout | One terminal Front, One Terminal Back on Diagonal |
| Ampere-Hours | 6V 4Ah |
| Terminal Type | F1 Spade Terminal |
| Capacity | 4 Ah |
| Voltage | 6 V |
| Height | 105.5 mm |
| Width | 47 mm |
| Length | 70 mm |
| Extra Description | Yuasa NP |
| Type | AGM |
| Warranty | 1 year warranty |
Important compatibility info
| Length | 178 mm |
| Height | 64 mm |
| Width | 34 mm |
| Voltage | 12 V |
| Capacity | 2.3 Ah |
| Ampere-Hours | 12V 2.3Ah |
| Terminal Type | F1 Spade Terminal |
| Type | AGM |
| Extra Description | Yuasa NP |
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Warranty | 1 year warranty |
Important compatibility info
| Type | AGM |
| Extra Description | Yuasa NP |
| Height | 64 mm |
| Voltage | 6 V |
| Terminal Type | F1 Spade Terminal |
| Length | 134 mm |
| Capacity | 2.8 Ah |
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Width | 34 mm |
| Warranty | 1 year warranty |
Important compatibility info
| Terminal Type | F1 Spade Terminal |
| Capacity | 7 Ah |
| Voltage | 6 V |
| Width | 34 mm |
| Height | 97.5 mm |
| Length | 151 mm |
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Extra Description | Yuasa NP |
| Type | AGM |
| Warranty | 1 year warranty |
Important compatibility info
| Width | 32.5 mm |
| Length | 97.5 mm |
| Voltage | 3.6 V |
| Capacity | 4 Ah |
| Type | NiCd |
| Height | 62 mm |
| Warranty | 1 year warranty |
Important compatibility info
| Voltage | 12 V |
| Width | 34 mm |
| Ampere-Hours | 12V 2.1Ah |
| Length | 178 mm |
| Terminal Type | F1 Spade Terminal |
| Type | AGM |
| Capacity | 2.1 Ah |
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Extra Description | Yuasa NP |
| Height | 64 mm |
| Warranty | 1 year warranty |
Important compatibility info
| Extra Description | Yuasa NP |
| Type | AGM |
| Terminal Layout | Terminals on End, Positive Right |
| Voltage | 12 V |
| Capacity | 2.8 Ah |
| Width | 67 mm |
| Height | 64 mm |
| Length | 134 mm |
| Terminal Type | F1 Spade Terminal |
| Warranty | 1 year warranty |
Important compatibility info
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Type | AGM |
| Terminal Type | F1 Spade Terminal |
| Height | 106 mm |
| Length | 90 mm |
| Voltage | 12 V |
| Width | 70 mm |
| Capacity | 4 Ah |
| Warranty | 1 year warranty |
Important compatibility info
| Length | 238 mm |
| Width | 32.3 mm |
| Voltage | 4.8 V |
| Capacity | 4 Ah |
| Type | NiCd |
| Warranty | 1 year warranty |
Important compatibility info
| Capacity | 4 Ah |
| Type | NiCd |
| Length | 238 mm |
| Width | 33 mm |
| Voltage | 4.8 V |
| Warranty | 1 year warranty |
Important compatibility info
| Voltage | 12 V |
| Ampere-Hours | 12V 3.2Ah |
| Length | 134 mm |
| Height | 64 mm |
| Terminal Type | F1 Spade Terminal |
| Type | AGM |
| Extra Description | Yuasa NP |
| Width | 67 mm |
| Terminal Layout | Terminals on End, Positive Right |
| Capacity | 3.2 Ah |
| Warranty | 1 year warranty |
Important compatibility info
| Length | 238 mm |
| Type | NiCd |
| Capacity | 4 Ah |
| Voltage | 4.8 V |
| Width | 32.5 mm |
| Height | 33 mm |
| Warranty | 1 year warranty |
Important compatibility info
| Length | 90 mm |
| Height | 106 mm |
| Width | 70 mm |
| Voltage | 12 V |
| Capacity | 5 Ah |
| Terminal Type | F2 Spade Terminal |
| Type | AGM |
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Extra Description | Yuasa Y |
| Warranty | 1 year warranty |
Important compatibility info
| Height | 97.5 mm |
| Length | 151 mm |
| Extra Description | Yuasa Y |
| Terminal Layout | Terminals on End, Positive Left |
| Width | 65 mm |
| Type | AGM |
| Voltage | 12 V |
| Ampere-Hours | 7 A |
| Terminal Type | F1 Spade Terminal |
| Warranty | 1 year warranty |
Important compatibility info
| Terminal Type | 6 |
| Cold-test Current, EN | 30 A |
| Type | Starter Battery |
| Extra Description | YuMicron |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 32 A |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Voltage | 12 V |
| Ampere-Hours | 3 Ah |
| Function | Starter Battery |
| Width | 57 mm |
| Length | 99 mm |
| Height | 111 mm |
| Hold-down Type | B00 |
| Warranty | 1 year warranty |
Important compatibility info
| Terminal Type | 6 |
| Cold-test Current, EN | 30 A |
| Type | Starter Battery |
| Extra Description | YuMicron |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 32 A |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Voltage | 12 V |
| Ampere-Hours | 3 Ah |
| Function | Starter Battery |
| Width | 57 mm |
| Length | 99 mm |
| Height | 111 mm |
| Hold-down Type | B00 |
| Warranty | 1 year warranty |
Important compatibility info
| Voltage | 6 V |
| Width | 50 mm |
| Extra Description | Yuasa NP |
| Capacity | 10 Ah |
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Type | AGM |
| Terminal Type | F2 Spade Terminal |
| Height | 97.5 mm |
| Length | 151 mm |
| Warranty | 1 year warranty |
Important compatibility info
| Hold-down Type | B00 |
| Other Part Number | APC RBC2 / RBC17, CSB HR 1234W F2 |
| Extra Description | Auxilliary, Backup & Specialist Batteries |
| Width | 65 mm |
| Ampere-Hours | 7 Ah |
| Height | 98 mm |
| Length | 151 mm |
| Terminal Layout | Terminals on End, Positive Left |
| Voltage | 12 V |
| Function | Starter Battery |
| Type | Starter Battery |
| Filled Weight | 2.7 kg |
| Post Positions | 4 |
| Warranty | 1 year warranty |
Important compatibility info
| Capacity | 4 Ah |
| Length | 295 mm |
| Width | 32.3 mm |
| Type | NiCd |
| Voltage | 6 V |
| Warranty | 1 year warranty |
Important compatibility info
| Extra Description | Yuasa NP |
| Type | AGM |
| Voltage | 6 V |
| Capacity | 12 Ah |
| Width | 50 mm |
| Ampere-Hours | 6V 12Ah |
| Terminal Type | F2 Spade Terminal |
| Other Part Number | Panasonic LC-RO612P1 |
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Length | 151 mm |
| Height | 97.5 mm |
| Warranty | 1 year warranty |
Important compatibility info
| Post Positions | 1 |
| Length | 97 mm |
| Height | 55 mm |
| Width | 48 mm |
| Voltage | 12 V |
| Ampere-Hours | 1 Ah |
| Filled Weight | 0.58 kg |
| Type | Battery |
| Function | Battery |
| Extra Description | Auxilliary, Backup & Specialist Batteries |
| Terminal Layout | Terminals on End, Positive Right |
| Hold-down Type | B00 |
| Warranty | 1 year warranty |
Important compatibility info
| Length | 71 mm |
| Height | 96 mm |
| Width | 71 mm |
| Ampere-Hours | 4 Ah |
| Voltage | 6 V |
| Extra Description | Conventional 6 Volt |
| Function | Starter Battery |
| Type | Starter Battery |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 55 A |
| Battery Capacity 10h (Ah) | 4 Ah |
| Hold-down Type | B00 |
| Warranty | 1 year warranty |
Important compatibility info
| Length | 71 mm |
| Height | 96 mm |
| Width | 71 mm |
| Ampere-Hours | 4 Ah |
| Voltage | 6 V |
| Extra Description | Conventional 6 Volt |
| Function | Starter Battery |
| Type | Starter Battery |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 55 A |
| Battery Capacity 10h (Ah) | 4 Ah |
| Hold-down Type | B00 |
| Warranty | 1 year warranty |
Important compatibility info
| Voltage | 6 V |
| Ampere-Hours | 2 Ah |
| Hold-down Type | B00 |
| Length | 70 mm |
| Function | Starter Battery |
| Type | Starter Battery |
| Height | 96 mm |
| Width | 47 mm |
| Extra Description | Conventional 6 Volt |
| Battery Capacity 10h (Ah) | 2 Ah |
| Warranty | 1 year warranty |
Important compatibility info
| Voltage | 6 V |
| Ampere-Hours | 2 Ah |
| Hold-down Type | B00 |
| Length | 70 mm |
| Function | Starter Battery |
| Type | Starter Battery |
| Height | 96 mm |
| Width | 47 mm |
| Extra Description | Conventional 6 Volt |
| Battery Capacity 10h (Ah) | 2 Ah |
| Warranty | 1 year warranty |
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023


