Car Parts & Accessories by Yuasa
Yuasa, have been selling batteries under such branda as Lucas, Tungstone, Crompton in th UK and Europe. One of the leading battery manufacturers the achieve the highest standards whose customers include Honda, Toyota, Nissan, Mazda, Ford, Chevrolet, Daimler, Chrysler, Peugeot, General Motors, Hyundai, Suzuki, Isuzu and Yamaha. Yuasa batteries are now established as Europe's No. 1. Important compatibility info
| Width | 174 mm |
| Battery | with handles, with load status display |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 450 A |
| Port / Connector type | T1 |
| Post Positions | 1 |
| Length | 260 mm |
| Filled Weight | 18 kg |
| Cold-test Current, EN | 480 A |
| Function | Starter Battery |
| Suitable for (starter battery) | with central degassing |
| NCC Class | C |
| Hold-down Type | B05 |
| Voltage | 12 V |
| Extra Description | Leisure Batteries |
| Height | 225 mm |
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Ampere-Hours | 70 Ah |
| Type | Starter Battery |
| Warranty | 4 year warranty |
Important compatibility info
| Width | 174 mm |
| Battery | with handles, with load status display |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 450 A |
| Port / Connector type | T1 |
| Post Positions | 1 |
| Length | 260 mm |
| Filled Weight | 18 kg |
| Cold-test Current, EN | 480 A |
| Function | Starter Battery |
| Suitable for (starter battery) | with central degassing |
| NCC Class | C |
| Hold-down Type | B05 |
| Voltage | 12 V |
| Extra Description | Leisure Batteries |
| Height | 225 mm |
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Ampere-Hours | 70 Ah |
| Type | Starter Battery |
| Warranty | 4 year warranty |
Important compatibility info
| Width | 171 mm |
| Height | 227 mm |
| Warranty | 1 year warranty |
| Type | Starter Battery |
| Length | 304 mm |
| Extra Description | Auxilliary, Backup & Specialist Batteries |
| Filled Weight | 20.7 kg |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 510 A |
| Voltage | 12 V |
| Hold-down Type | B00 |
| Port / Connector type | T1 |
| Ampere-Hours | 80 Ah |
| Function | Starter Battery |
| Cold-test Current, EN | 510 A |
Important compatibility info
| Width | 171 mm |
| Height | 227 mm |
| Warranty | 1 year warranty |
| Type | Starter Battery |
| Length | 304 mm |
| Extra Description | Auxilliary, Backup & Specialist Batteries |
| Filled Weight | 20.7 kg |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 510 A |
| Voltage | 12 V |
| Hold-down Type | B00 |
| Port / Connector type | T1 |
| Ampere-Hours | 80 Ah |
| Function | Starter Battery |
| Cold-test Current, EN | 510 A |
Important compatibility info
| Post Positions | 1 |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 430 A |
| Cold-test Current, EN | 430 A |
| Filled Weight | 15.1 kg |
| Port / Connector type | T1 |
| Voltage | 12 V |
| Width | 171 mm |
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Ampere-Hours | 57 Ah |
| Height | 227 mm |
| Length | 220 mm |
| Hold-down Type | B00 |
| Warranty | 1 year warranty |
| Type | Starter Battery |
| Function | Starter Battery |
| Extra Description | Auxilliary, Backup & Specialist Batteries |
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023

