Car Parts & Accessories by Yuasa
Yuasa, have been selling batteries under such branda as Lucas, Tungstone, Crompton in th UK and Europe. One of the leading battery manufacturers the achieve the highest standards whose customers include Honda, Toyota, Nissan, Mazda, Ford, Chevrolet, Daimler, Chrysler, Peugeot, General Motors, Hyundai, Suzuki, Isuzu and Yamaha. Yuasa batteries are now established as Europe's No. 1. Important compatibility info
| Type | Starter Battery |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 950 A |
| Suitable for (starter battery) | with central degassing |
| Battery Type Code | 020 AGM |
| Hold-down Type | B03 |
| Extra Description | YBX9000 AGM Start Stop Plus Batteries |
| Function | Starter Battery |
| Ampere-Hours | 105 Ah |
| Cold-test Current, EN | 950 A |
| Battery | with handles, AGM Battery |
| Filled Weight | 29.6 kg |
| Other Part Number | 61042 |
| Length | 393 mm |
| Height | 190 mm |
| Width | 175 mm |
| Voltage | 12 V |
| Port / Connector type | T1 |
| Key Words | 950A; 105Ah; 4Yr Warranty; 393x175x190 |
| Warranty | 4 year warranty |
Important compatibility info
| Type | Starter Battery |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 950 A |
| Suitable for (starter battery) | with central degassing |
| Battery Type Code | 020 AGM |
| Hold-down Type | B03 |
| Extra Description | YBX9000 AGM Start Stop Plus Batteries |
| Function | Starter Battery |
| Ampere-Hours | 105 Ah |
| Cold-test Current, EN | 950 A |
| Battery | with handles, AGM Battery |
| Filled Weight | 29.6 kg |
| Other Part Number | 61042 |
| Length | 393 mm |
| Height | 190 mm |
| Width | 175 mm |
| Voltage | 12 V |
| Port / Connector type | T1 |
| Key Words | 950A; 105Ah; 4Yr Warranty; 393x175x190 |
| Warranty | 4 year warranty |
Important compatibility info
| Battery Type Code | 019 AGM |
| Suitable for (starter battery) | with central degassing |
| Voltage | 12 V |
| Cold-test Current, EN | 850 A |
| Other Part Number | 595901085 |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 850 A |
| Function | Starter Battery |
| Extra Description | YBX9000 AGM Start Stop Plus Batteries |
| Hold-down Type | B03 |
| Type | Starter Battery |
| Terminal Type | T1 |
| Filled Weight | 25.6 kg |
| Battery | with handles, AGM Battery |
| Port / Connector type | T1 |
| Ampere-Hours | 95 Ah |
| Length | 353 mm |
| Height | 190 mm |
| Width | 175 mm |
| Key Words | 850A; 95Ah; 4Yr Warranty; 353x175x190 |
| Warranty | 4 year warranty |
Important compatibility info
| Battery Type Code | 019 AGM |
| Suitable for (starter battery) | with central degassing |
| Voltage | 12 V |
| Cold-test Current, EN | 850 A |
| Other Part Number | 595901085 |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 850 A |
| Function | Starter Battery |
| Extra Description | YBX9000 AGM Start Stop Plus Batteries |
| Hold-down Type | B03 |
| Type | Starter Battery |
| Terminal Type | T1 |
| Filled Weight | 25.6 kg |
| Battery | with handles, AGM Battery |
| Port / Connector type | T1 |
| Ampere-Hours | 95 Ah |
| Length | 353 mm |
| Height | 190 mm |
| Width | 175 mm |
| Key Words | 850A; 95Ah; 4Yr Warranty; 353x175x190 |
| Warranty | 4 year warranty |
Important compatibility info
| Suitable for (starter battery) | with central degassing |
| Warranty | 4 year warranty |
| Length | 207 mm |
| Height | 190 mm |
| Width | 175 mm |
| Voltage | 12 V |
| Port / Connector type | T1 |
| Ampere-Hours | 50 Ah |
| Cold-test Current, EN | 520 A |
| Battery | with handles, AGM Battery |
| Filled Weight | 15.9 kg |
| Type | Starter Battery |
| Function | Starter Battery |
| Extra Description | YBX9000 AGM Start Stop Plus Batteries |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 520 A |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Hold-down Type | B03 |
| Battery Type Code | 012 AGM |
| Key Words | 520A; 50Ah; 4Yr Warranty; 207x175x190 |
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023
