Car Parts & Accessories by Yuasa
Yuasa, have been selling batteries under such branda as Lucas, Tungstone, Crompton in th UK and Europe. One of the leading battery manufacturers the achieve the highest standards whose customers include Honda, Toyota, Nissan, Mazda, Ford, Chevrolet, Daimler, Chrysler, Peugeot, General Motors, Hyundai, Suzuki, Isuzu and Yamaha. Yuasa batteries are now established as Europe's No. 1. Important compatibility info
| Height | 175 mm |
| Width | 126 mm |
| Voltage | 12 V |
| Ampere-Hours | 32 Ah |
| Cold-test Current, EN | 400 A |
| Length | 166 mm |
| Type | Starter Battery |
| Battery Type Code | 53030 |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 385 A |
| Extra Description | High Performance Maintenance Free |
| Terminal Type | 5 |
| Function | Starter Battery |
| Hold-down Type | B00 |
| Warranty | 1 year warranty |
Important compatibility info
| Height | 175 mm |
| Width | 126 mm |
| Voltage | 12 V |
| Ampere-Hours | 32 Ah |
| Cold-test Current, EN | 400 A |
| Length | 166 mm |
| Type | Starter Battery |
| Battery Type Code | 53030 |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 385 A |
| Extra Description | High Performance Maintenance Free |
| Terminal Type | 5 |
| Function | Starter Battery |
| Hold-down Type | B00 |
| Warranty | 1 year warranty |
Important compatibility info
| Terminal Type | Female Thread |
| Extra Description | Yuasa Y |
| Type | AGM |
| Height without pole | 205 mm |
| Voltage | 12 V |
| Length | 229 mm |
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Capacity | 55 Ah |
| Width | 138 mm |
| Height | 211 mm |
| Ampere-Hours | 50Ah |
| Warranty | 1 year warranty |
Important compatibility info
| Terminal Type | Female Thread |
| Extra Description | Yuasa Y |
| Type | AGM |
| Height without pole | 205 mm |
| Voltage | 12 V |
| Length | 229 mm |
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Capacity | 55 Ah |
| Width | 138 mm |
| Height | 211 mm |
| Ampere-Hours | 50Ah |
| Warranty | 1 year warranty |
Important compatibility info
| Length | 150 mm |
| Ampere-Hours | 11 Ah |
| Height | 105 mm |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 175 A |
| Voltage | 12 V |
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Cold-test Current, EN | 175 A |
| Terminal Type | 5 |
| Type | Starter Battery |
| Function | Starter Battery |
| Extra Description | Maintenance Free |
| Width | 87 mm |
| Hold-down Type | B00 |
| Post Positions | 1 |
| Warranty | 1 year warranty |
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023
