Car Parts & Accessories by Yuasa
Yuasa, have been selling batteries under such branda as Lucas, Tungstone, Crompton in th UK and Europe. One of the leading battery manufacturers the achieve the highest standards whose customers include Honda, Toyota, Nissan, Mazda, Ford, Chevrolet, Daimler, Chrysler, Peugeot, General Motors, Hyundai, Suzuki, Isuzu and Yamaha. Yuasa batteries are now established as Europe's No. 1. Important compatibility info
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 210 A |
| Cold-test Current, EN | 210 A |
| Hold-down Type | B00 |
| Length | 150 mm |
| Width | 69 mm |
| Ampere-Hours | 11 Ah |
| Type | Starter Battery |
| Battery Type Code | GT12B-4 |
| Voltage | 12 V |
| Terminal Type | 11 |
| Height | 130 mm |
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Function | Starter Battery |
| Extra Description | Maintenance Free |
| Post Positions | 1 |
| Warranty | 1 year warranty |
Important compatibility info
| Port / Connector type | T1 |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Cold-test Current, EN | 400 A |
| Ampere-Hours | 50 Ah |
| Filled Weight | 12.9 kg |
| Length | 202 mm |
| Voltage | 12 V |
| Battery Type Code | 004L |
| Battery | with handles, with load status display |
| Hold-down Type | B01 |
| Extra Description | YBX3000 SMF Batteries |
| Width | 173 mm |
| Height | 225 mm |
| Function | Starter Battery |
| Type | Starter Battery |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 400 A |
| Key Words | 400A; 50Ah; 3Yr Warranty; 202x173x225 |
| Suitable for (starter battery) | with central degassing |
| Warranty | 3 year warranty |
Important compatibility info
| Port / Connector type | T1 |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Cold-test Current, EN | 400 A |
| Ampere-Hours | 50 Ah |
| Filled Weight | 12.9 kg |
| Length | 202 mm |
| Voltage | 12 V |
| Battery Type Code | 004L |
| Battery | with handles, with load status display |
| Hold-down Type | B01 |
| Extra Description | YBX3000 SMF Batteries |
| Width | 173 mm |
| Height | 225 mm |
| Function | Starter Battery |
| Type | Starter Battery |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 400 A |
| Key Words | 400A; 50Ah; 3Yr Warranty; 202x173x225 |
| Suitable for (starter battery) | with central degassing |
| Warranty | 3 year warranty |
Important compatibility info
| Length | 181 mm |
| Title | Golf & Mobility Battery - 22Ah |
| Height | 167 mm |
| Width | 76 mm |
| Weight | 6400 |
| Capacity | 22 Ah |
| Terminal Type | Female Thread |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Type | AGM |
| Extra Description | Yuasa REC |
| Voltage | 12 V |
| Warranty | 1 year warranty |
Additional Information
- Commonly used in alarm systems, golf trolleys, wheelchairs, emergency lighting etc.
- High cyclic performance VRLA battery
- Double cycle life vs standard VRLA battery
- Absorbed Glass Mat construction with no free acid
- Excel
- Visit the GS Battery Finder Website For Technical Specifications and Fitting Information http://batterylookupgb.gs-battery.com/
Important compatibility info
| Length | 181 mm |
| Title | Golf & Mobility Battery - 22Ah |
| Height | 167 mm |
| Width | 76 mm |
| Weight | 6400 |
| Capacity | 22 Ah |
| Terminal Type | Female Thread |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Type | AGM |
| Extra Description | Yuasa REC |
| Voltage | 12 V |
| Warranty | 1 year warranty |
Additional Information
- Commonly used in alarm systems, golf trolleys, wheelchairs, emergency lighting etc.
- High cyclic performance VRLA battery
- Double cycle life vs standard VRLA battery
- Absorbed Glass Mat construction with no free acid
- Excel
- Visit the GS Battery Finder Website For Technical Specifications and Fitting Information http://batterylookupgb.gs-battery.com/
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023
