Battery by Yuasa
Yuasa, have been selling batteries under such branda as Lucas, Tungstone, Crompton in th UK and Europe. One of the leading battery manufacturers the achieve the highest standards whose customers include Honda, Toyota, Nissan, Mazda, Ford, Chevrolet, Daimler, Chrysler, Peugeot, General Motors, Hyundai, Suzuki, Isuzu and Yamaha. Yuasa batteries are now established as Europe's No. 1. Electrical Sub-Categories
Important compatibility info
| Width | 32.5 mm |
| Length | 97.5 mm |
| Voltage | 3.6 V |
| Capacity | 4 Ah |
| Type | NiCd |
| Height | 62 mm |
| Warranty | 1 year warranty |
Important compatibility info
| Capacity | 4 Ah |
| Type | NiCd |
| Length | 238 mm |
| Width | 33 mm |
| Voltage | 4.8 V |
| Warranty | 1 year warranty |
Important compatibility info
| Length | 238 mm |
| Width | 32.3 mm |
| Voltage | 4.8 V |
| Capacity | 4 Ah |
| Type | NiCd |
| Warranty | 1 year warranty |
Important compatibility info
| Length | 238 mm |
| Type | NiCd |
| Capacity | 4 Ah |
| Voltage | 4.8 V |
| Width | 32.5 mm |
| Height | 33 mm |
| Warranty | 1 year warranty |
Important compatibility info
| Capacity | 4 Ah |
| Length | 295 mm |
| Width | 32.3 mm |
| Type | NiCd |
| Voltage | 6 V |
| Warranty | 1 year warranty |
Important compatibility info
| Voltage | 12 V |
| Ampere-Hours | 12V 3.2Ah |
| Length | 134 mm |
| Height | 64 mm |
| Terminal Type | F1 Spade Terminal |
| Type | AGM |
| Extra Description | Yuasa NP |
| Width | 67 mm |
| Terminal Layout | Terminals on End, Positive Right |
| Capacity | 3.2 Ah |
| Warranty | 1 year warranty |
Important compatibility info
| Height | 106 mm |
| Terminal Type | F2 Spade Terminal |
| Capacity | 5 Ah |
| Width | 70 mm |
| Extra Description | Yuasa NPH |
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Type | AGM |
| Voltage | 12 V |
| Length | 90 mm |
| Warranty | 1 year warranty |
Important compatibility info
| Width | 166 mm |
| Voltage | 12 V |
| Terminal Type | Female Thread |
| Capacity | 24 Ah |
| Type | AGM |
| Height | 125 mm |
| Length | 175 mm |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Extra Description | Yuasa NPL |
| Warranty | 1 year warranty |
Important compatibility info
| Terminal Layout | Terminals on End, Positive Left |
| Capacity | 8.5 Ah |
| Type | AGM |
| Terminal Type | F2 Spade Terminal |
| Length | 151 mm |
| Height | 97.5 mm |
| Voltage | 12 V |
| Extra Description | Yuasa NP |
| Width | 65 mm |
| Warranty | 1 year warranty |
Important compatibility info
| Ampere-Hours | 24 A |
| Width | 175 mm |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Type | AGM |
| Terminal Type | Female Thread |
| Voltage | 12 V |
| Length | 166 mm |
| Height | 125 mm |
| Warranty | 1 year warranty |
Important compatibility info
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Type | AGM |
| Terminal Type | F1 Spade Terminal |
| Height | 106 mm |
| Length | 90 mm |
| Voltage | 12 V |
| Width | 70 mm |
| Capacity | 4 Ah |
| Warranty | 1 year warranty |
Important compatibility info
| Length | 90 mm |
| Height | 106 mm |
| Width | 70 mm |
| Voltage | 12 V |
| Capacity | 5 Ah |
| Terminal Type | F2 Spade Terminal |
| Type | AGM |
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Extra Description | Yuasa Y |
| Warranty | 1 year warranty |
Important compatibility info
| Terminal Type | Female Thread |
| Battery Capacity 10h (Ah) | 100 Ah |
| Width | 173 mm |
| Additional Information | 110Ah / Group 31 AGM |
| Length | 330 mm |
| Ampere-Hours | 104 A |
| Voltage | 12 V |
| Height | 220 mm |
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Warranty | 1 year warranty |
Important compatibility info
| Voltage | 12 V |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 55 A |
| Warranty | 1 year warranty |
| Terminal Type | 6 |
| Cold-test Current, EN | 55 A |
| Height | 130 mm |
| Length | 135 mm |
| Ampere-Hours | 6 Ah |
| Width | 60 mm |
| Type | Starter Battery |
| Hold-down Type | B00 |
| Function | Starter Battery |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Extra Description | Conventional 12 Volt |
| Battery Capacity 10h (Ah) | 5.5 Ah |
Important compatibility info
| Hold-down Type | B00 |
| Post Positions | 1 |
| Battery Capacity 10h (Ah) | 5.5 Ah |
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 55 A |
| Extra Description | Conventional 12 Volt |
| Voltage | 12 V |
| Width | 60 mm |
| Length | 135 mm |
| Height | 130 mm |
| Ampere-Hours | 6 Ah |
| Function | Starter Battery |
| Type | Starter Battery |
| Terminal Type | 2 |
| Cold-test Current, EN | 55 A |
| Warranty | 1 year warranty |
Important compatibility info
| Battery Capacity 10h (Ah) | 5.5 Ah |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Voltage | 12 V |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 55 A |
| Length | 103 mm |
| Height | 114 mm |
| Width | 90 mm |
| Terminal Type | 6 |
| Cold-test Current, EN | 55 A |
| Ampere-Hours | 6 Ah |
| Hold-down Type | B00 |
| Type | Starter Battery |
| Function | Starter Battery |
| Extra Description | Conventional 12 Volt |
| Warranty | 1 year warranty |
Important compatibility info
Important compatibility info
Important compatibility info
| Length | 186 mm |
| Height | 171 mm |
| Width | 82 mm |
| Voltage | 12 V |
| Ampere-Hours | 18 Ah |
| Cold-test Current, EN | 100 A |
| Terminal Type | 10 |
| Type | Starter Battery |
| Function | Starter Battery |
| Extra Description | YuMicron |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 100 A |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Hold-down Type | B00 |
| Warranty | 1 year warranty |
Important compatibility info
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 180 A |
| Voltage | 12 V |
| Length | 186 mm |
| Hold-down Type | B00 |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Extra Description | YuMicron |
| Ampere-Hours | 30 Ah |
| Cold-test Current, EN | 180 A |
| Terminal Type | 10 |
| Type | Starter Battery |
| Function | Starter Battery |
| Height | 171 mm |
| Width | 130 mm |
| Warranty | 1 year warranty |
Important compatibility info
| Type | Starter Battery |
| Terminal Type | 6 |
| Voltage | 6 V |
| Width | 57 mm |
| Terminal Layout | One terminal Front, One Terminal Back on Diagonal |
| Hold-down Type | B00 |
| Extra Description | Conventional 6 Volt |
| Function | Starter Battery |
| Ampere-Hours | 13 Ah |
| Height | 116 mm |
| Length | 156 mm |
| Warranty | 1 year warranty |
Important compatibility info
| Voltage | 6 V |
| Ampere-Hours | 2 Ah |
| Hold-down Type | B00 |
| Length | 70 mm |
| Function | Starter Battery |
| Type | Starter Battery |
| Height | 96 mm |
| Width | 47 mm |
| Extra Description | Conventional 6 Volt |
| Battery Capacity 10h (Ah) | 2 Ah |
| Warranty | 1 year warranty |
Important compatibility info
| Length | 71 mm |
| Height | 96 mm |
| Width | 71 mm |
| Ampere-Hours | 4 Ah |
| Voltage | 6 V |
| Extra Description | Conventional 6 Volt |
| Function | Starter Battery |
| Type | Starter Battery |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 55 A |
| Battery Capacity 10h (Ah) | 4 Ah |
| Hold-down Type | B00 |
| Warranty | 1 year warranty |
Important compatibility info
| Voltage | 6 V |
| Function | Starter Battery |
| Length | 90 mm |
| Height | 100 mm |
| Width | 70 mm |
| Type | Starter Battery |
| Ampere-Hours | 6 Ah |
| Extra Description | Conventional 6 Volt |
| Terminal Layout | One terminal Front, One Terminal Back on Diagonal |
| Hold-down Type | B00 |
| Warranty | 1 year warranty |
Important compatibility info
| Function | Starter Battery |
| Extra Description | High Performance Maintenance Free |
| Voltage | 12 V |
| Terminal Type | 5 |
| Cold-test Current, EN | 240 A |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 240 A |
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Ampere-Hours | 17 Ah |
| Length | 150 mm |
| Height | 145 mm |
| Type | Starter Battery |
| Battery Capacity 10h (Ah) | 16 Ah |
| Width | 87 mm |
| Hold-down Type | B00 |
| Post Positions | 1 |
| Warranty | 1 year warranty |
Important compatibility info
| Length | 175 mm |
| Hold-down Type | B00 |
| Post Positions | 1 |
| Height | 155 mm |
| Width | 87 mm |
| Terminal Type | 14 |
| Type | Starter Battery |
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 310 A |
| Battery Capacity 10h (Ah) | 20 Ah |
| Extra Description | High Performance Maintenance Free |
| Function | Starter Battery |
| Cold-test Current, EN | 320 A |
| Ampere-Hours | 21 Ah |
| Voltage | 12 V |
| Warranty | 1 year warranty |
Important compatibility info
| Function | Starter Battery |
| Extra Description | Auxilliary, Backup & Specialist Batteries |
| Hold-down Type | B00 |
| Cold-test Current, EN | 272 A |
| Ampere-Hours | 35 Ah |
| Length | 197 mm |
| Type | Starter Battery |
| Filled Weight | 10.5 kg |
| Battery | with handles |
| Port / Connector type | T3 |
| Width | 129 mm |
| Height | 227 mm |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 272 A |
| Voltage | 12 V |
| Warranty | 1 year warranty |
Important compatibility info
| Height | 227 mm |
| Cold-test Current, EN | 272 A |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Length | 197 mm |
| Width | 129 mm |
| Voltage | 12 V |
| Ampere-Hours | 35 Ah |
| Port / Connector type | T3 |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 272 A |
| Filled Weight | 10.5 kg |
| Battery | with handles |
| Extra Description | Auxilliary, Backup & Specialist Batteries |
| Hold-down Type | B00 |
| Battery Type Code | 054 |
| Function | Starter Battery |
| Type | Starter Battery |
| Suitable for (starter battery) | with central degassing |
| Warranty | 1 year warranty |
Important compatibility info
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 272 A |
| Extra Description | Auxilliary, Backup & Specialist Batteries |
| Width | 129 mm |
| Voltage | 12 V |
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Battery Type Code | 055 AGM |
| Filled Weight | 10.5 kg |
| Battery | with handles |
| Cold-test Current, EN | 272 A |
| Hold-down Type | B00 |
| Length | 197 mm |
| Height | 227 mm |
| Type | Starter Battery |
| Function | Starter Battery |
| Ampere-Hours | 35 Ah |
| Port / Connector type | T3 |
| Post Positions | 1 |
| Warranty | 1 year warranty |
Important compatibility info
| Cold-test Current, EN | 325 A |
| Post Positions | 1 |
| Hold-down Type | B00 |
| Battery Type Code | 155 AGM |
| Function | Starter Battery |
| Warranty | 1 year warranty |
| Port / Connector type | T3 |
| Extra Description | Auxilliary, Backup & Specialist Batteries |
| Ampere-Hours | 45 Ah |
| Voltage | 12 V |
| Width | 129 mm |
| Height | 227 mm |
| Length | 238 mm |
| Battery | with handles |
| Filled Weight | 12.7 kg |
| Type | Starter Battery |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 310 A |
| Terminal Layout | Positive Front Left |



