Important compatibility info
| Paired article numbers | 171537 |
| Placement on Vehicle | Front Axle Right |
| Type | Splash Guard, brake disc |
| Function | Splash Guard, brake disc |
| Extra Description | febi Plus |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Function | Suspension Strut Support Mount |
| Type | Suspension Strut Support Mount |
| Additional Information 2 | without ball bearing |
| Material | Rubber/Metal |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Front Axle Right |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Mounting points diameter | 12.1 mm |
| Function | Ball Joint |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Lower, Front Axle Right |
| Cone Size | 17.5 mm |
| External Thread Size | M14 x 1,5, M12 x 1,25 |
| Type | Ball Joint |
| Additional Information 2 | with crown nut |
| Steering arm type | for control arm |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Function | Mounting and Bolting Kit, control/trailing arm |
| Steering arm type | Control Arm |
| for OE number | 191 407 153 S2 |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Front Axle Right |
| Type | Mounting and Bolting Kit, control/trailing arm |
| Additional Information 2 | without ball joint, with coupling rod |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
- 1x Febi Mounting, control/trailing arm (07856)
- 1x Febi Mounting, control/trailing arm (07847)
- 1x Febi Link/Coupling Rod, stabiliser bar (07863)
- 1x Febi Securing Plate, ball joint (07862)
- 3x Febi Clamping Bolt, ball joint (07866)
- 1x Febi Clamping Bolt, ball joint (03938)
- 1x Febi Sleeve, control arm mounting (03544)
Important compatibility info
| Length | 225 mm |
| Paired article numbers | 21493 |
| Quality/ Grade | 10 |
| Placement on Vehicle | Front Axle Right |
| Function | Tie Rod End |
| Internal Thread Size | M16 x 1,5 |
| External Thread Size | M14 x 1,5 |
| Type | Tie Rod End |
| Additional Information | with lock nut |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Lower, Rear, Front Axle Right |
| Material | Rubber/Metal |
| Outer diameter | 53 mm. 32 mm |
| Thickness | 80 mm |
| Inner diameter | 15 mm |
| Function | Mounting, control/trailing arm |
| Type | Mounting, control/trailing arm |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Material | PVC, NBR (nitrile butadiene rubber) |
| Inner diameter 1 | 95 mm |
| Colour | Black |
| Inner diameter 2 | 76.5 mm |
| Function | Intake Hose, air filter |
| Extra Description | febi Plus |
| Type | Intake Hose, air filter |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Length | 252 mm |
| Additional Information | with gasket/seal |
| Function | Fuel filter |
| Outer diameter | 55 mm |
| Type | Fuel filter |
| Filter type | In-Line Filter |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Inner diameter 1 | 26 mm |
| Inner diameter 2 | 39.1 mm |
| Function | Boot, propshaft |
| Type | Boot, propshaft |
| Height | 48 mm |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Number of Connectors / Ports | 2 |
| Function | Sensor, wheel speed |
| Placement on Vehicle | Rear Axle Right |
| Length | 520 mm |
| Paired article numbers | 106103 |
| Type | Sensor, wheel speed |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023









