Important compatibility info
| Length | 272 mm |
| Width | 42 mm |
| Number of Connectors / Ports | 2 |
| Refrigerant | R 134a |
| Housing Diameter | 42 mm |
| Type | Dryer, air conditioning |
| Function | Dryer, air conditioning |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Wheel Side, Front Axle Left, Front Axle Right |
| Length | 120 mm |
| Material | Thermoplastic polyester elastomer |
| Inner diameter 1 | 29 mm |
| Inner diameter 2 | 89 mm |
| Joint Type | CV Joint |
| Type | Bellow Kit, drive shaft |
| Function | Bellow Kit, drive shaft |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
- 1x Febi Bellow Kit, drive shaft (197999)
- 1x Febi Molybdenum Grease (02582)
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Left Rear, Right Rear |
| Length | 1530 mm |
| Function | Cable Pull, parking brake |
| Type | Cable Pull, parking brake |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Front Axle Right |
| Height | 30 mm |
| Material | Plastic |
| Outer diameter | 87.5 mm |
| Inner diameter | 72.5 mm |
| Outer diameter 1 | 128 mm |
| Type | Rolling Bearing, suspension strut support mount |
| Function | Rolling Bearing, suspension strut support mount |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Front Axle Right |
| Length | 197 mm |
| Rod/Strut | Coupling Rod |
| Function | Link/Coupling Rod, stabiliser bar |
| Type | Link/Coupling Rod, stabiliser bar |
| Inner diameter | 12 mm |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Additional Information | with coolant level sensor |
| Function | Expansion Tank, coolant |
| Internal Thread Size | M63 x 3 |
| Number of Connectors / Ports | 2 |
| Material | PP (Polypropylene) |
| Type | Expansion Tank, coolant |
| Additional Information 2 | without lid |
| for OE number | 5Q0 121 407 M |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Material | NBR (nitrile butadiene rubber) |
| Inner diameter 1 | 80 mm |
| Inner diameter 2 | 73 mm |
| Function | Intake Hose, air filter |
| Type | Intake Hose, air filter |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Height | 161 mm |
| Outer diameter | 108 mm |
| Inner diameter | 93 mm |
| Filter type | Spin-on Filter, with water separator |
| Function | Fuel filter |
| Internal Thread Size | 1" - 14 UNF |
| Type | Fuel filter |
| Additional Information 2 | with seal ring |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Outer diameter | 62 mm |
| Inner diameter | 56 mm |
| Function | Charge Air Hose |
| Type | Charge Air Hose |
| Hose Length | 65 mm |
| Wall Thickness | 2.8 mm |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Additional Information | with bush |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Front Axle Right |
| Length | 1025 mm |
| Number of Connectors / Ports | 2 |
| Resistance | 1200 Ohm |
| Cable Length | 920 mm |
| Type | Sensor, wheel speed |
| Function | Sensor, wheel speed |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023









