Important compatibility info
| Colour | Black |
| Material | NBR (nitrile butadiene rubber) |
| Function | Hose, crankcase ventilation |
| Type | Hose, crankcase ventilation |
| Inner diameter 1 | 11 mm |
| Hose Length | 90 mm |
| Inner diameter 2 | 11 mm |
Important compatibility info
| Length | 50 mm |
| Material | Metal |
| Outer diameter | 24.5 mm |
| Thickness | 4.5 mm |
| Inner diameter | 15.5 mm |
| Weight | 0 kg |
| Function | Spring, exhaust pipe |
| Width | 0 mm |
| Type | Spring, exhaust pipe |
| Height | 0 mm |
Important compatibility info
| Material | ACM (Polyacrylate) |
| Function | Gasket, intake manifold |
| Type | Gasket, intake manifold |
Important compatibility info
| Material | ACM (Polyacrylate) |
| Function | Gasket, intake manifold |
| Type | Gasket, intake manifold |
Important compatibility info
| Width | 7 mm |
| Material | MVQ (Silicone Elastomer) |
| Outer diameter | 48 mm |
| Inner diameter | 35 mm |
| Radial Shaft Seal Design | A SL |
| Swirl Type | Right-hand Twist |
| Function | Shaft Seal, camshaft |
| Type | Shaft Seal, camshaft |
Important compatibility info
| Width | 7 mm |
| Material | MVQ (Silicone Elastomer) |
| Outer diameter | 48 mm |
| Inner diameter | 35 mm |
| Radial Shaft Seal Design | A SL |
| Swirl Type | Right-hand Twist |
| Function | Shaft Seal, camshaft |
| Type | Shaft Seal, camshaft |
Important compatibility info
| Title | Midi OTO Fuse 40A |
Additional Information
- High current fuses usually found in engine bay fuse box
- Bolt On Midi Type 40A
- Designed For High Current Circuit Protection
- PWN1283
Important compatibility info
| Title | Socket - Shallow - Metric Standard - 3/8in. Dr - 6 mm |
Additional Information
- Chrome Vanadium
- Deep
- 3/8in. Drive
- 6 Point
Important compatibility info
| Title | Socket - Shallow - Metric Standard - 3/8in. Dr - 6 mm |
Additional Information
- Chrome Vanadium
- Deep
- 3/8in. Drive
- 6 Point
Important compatibility info
| Replaces | 19026772B |
| Placement on Vehicle | Front |
| Material | ACM (Polyacrylate) |
| Inner diameter 1 | 30 mm |
| Height 1 | 7 mm |
| Outer diameter 1 | 42 mm |
| Swirl Type | Right-hand Twist |
| Dust Cover | with dust lip |
| Function | Shaft Seal, camshaft |
| Type | Shaft Seal, camshaft |
| for OE number | 40004240 |
Important compatibility info
| Replaces | 19026772B |
| Placement on Vehicle | Front |
| Material | ACM (Polyacrylate) |
| Inner diameter 1 | 30 mm |
| Height 1 | 7 mm |
| Outer diameter 1 | 42 mm |
| Swirl Type | Right-hand Twist |
| Dust Cover | with dust lip |
| Function | Shaft Seal, camshaft |
| Type | Shaft Seal, camshaft |
| for OE number | 40004240 |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle, inner |
| Material | Rubber |
| Inner diameter | 20 mm |
| Function | Mounting, stabiliser bar |
| Type | Mounting, stabiliser bar |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle, inner |
| Material | Rubber |
| Inner diameter | 20 mm |
| Function | Mounting, stabiliser bar |
| Type | Mounting, stabiliser bar |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Bolt Head/Nut Design | External Hexagon |
| Outer diameter | 24 mm |
| Bolt / Nut Version | Cap Nut |
| Material | Steel |
| Internal Thread Size | M12 x 1,5 |
| Thickness | 29.3 mm |
| Spanner Size | 21 |
| Surface | Chromed |
| Quality/ Grade | 8 |
| Wheel Fastening | Conical Seat F |
| Function | Wheel Nut |
| Type | Wheel Nut |
| Placement on Vehicle | Front Axle, Rear Axle |
| Rims | for light alloy rims, for steel rims |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Bolt Head/Nut Design | External Hexagon |
| Outer diameter | 24 mm |
| Bolt / Nut Version | Cap Nut |
| Material | Steel |
| Internal Thread Size | M12 x 1,5 |
| Thickness | 29.3 mm |
| Spanner Size | 21 |
| Surface | Chromed |
| Quality/ Grade | 8 |
| Wheel Fastening | Conical Seat F |
| Function | Wheel Nut |
| Type | Wheel Nut |
| Placement on Vehicle | Front Axle, Rear Axle |
| Rims | for light alloy rims, for steel rims |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Quality/ Grade | 5.8 |
| Function | Screw Plug, oil sump |
| Bolt Head/Nut Design | External Hexagon |
| Spanner Size | 17 |
| Outer diameter | 23 mm |
| External Thread Size | M14 x 1,5 |
| Thread Length | 11 mm |
| Type | Screw Plug, oil sump |
| Additional Information 2 | without seal ring |
| Surface | Zinc-coated |
| Material | Steel |
| Length | 22 mm |
| Screw length below head | 11 mm |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Quality/ Grade | 5.8 |
| Function | Screw Plug, oil sump |
| Bolt Head/Nut Design | External Hexagon |
| Spanner Size | 17 |
| Outer diameter | 23 mm |
| External Thread Size | M14 x 1,5 |
| Thread Length | 11 mm |
| Type | Screw Plug, oil sump |
| Additional Information 2 | without seal ring |
| Surface | Zinc-coated |
| Material | Steel |
| Length | 22 mm |
| Screw length below head | 11 mm |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Weight | 0.026 kg |
| Net weight | 0.018 kg |
| Function | Contact Breaker, ignition distributor |
| Manufacturer Restriction | Mitsubishi |
| Type | Contact Breaker, ignition distributor |
Important compatibility info
| Weight | 0.026 kg |
| Net weight | 0.018 kg |
| Function | Contact Breaker, ignition distributor |
| Manufacturer Restriction | Mitsubishi |
| Type | Contact Breaker, ignition distributor |
Important compatibility info
| Net weight | 0.018 kg |
| Function | Contact Breaker, ignition distributor |
| Manufacturer Restriction | Ducellier |
| Weight | 0.026 kg |
| Type | Contact Breaker, ignition distributor |
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023











