Important compatibility info
| Function | Suspension Strut Support Mount |
| Inner diameter | 14 mm |
| Material | Rubber/Metal |
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Height | 43 mm |
| Outer diameter | 62 mm. 77 mm |
| Type | Suspension Strut Support Mount |
| Additional Information 2 | without ball bearing |
| Replaces | 18178 |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Material | Steel |
| Internal Thread Size | M14 x 1,5 |
| Placement on Vehicle | Front Axle, Rear Axle |
| Outer diameter | 28 mm |
| Thickness | 34 mm |
| Spanner Size | 21 |
| Surface | Chromed |
| Bolt Head/Nut Design | External Hexagon |
| Quality/ Grade | 10 |
| Wheel Fastening | Conical Seat F |
| Function | Wheel Nut |
| Type | Wheel Nut |
| Rims | for light alloy rims |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Height | 44 mm |
| Outer diameter | 64 mm |
| Inner diameter | 50 mm |
| Function | Bush, driver cab suspension |
| Type | Bush, driver cab suspension |
| Material | Rubber/Metal |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Type | Mounting, stabiliser bar |
| Inner diameter | 14.6 mm |
| Thickness | 29.2 mm |
| Material | Rubber |
| Width | 28 mm |
| Length | 36.4 mm |
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Function | Mounting, stabiliser bar |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left, Rear Axle Right |
| Type | Bushing, stabiliser bar |
| Function | Bushing, stabiliser bar |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Width | 11.2 mm |
| Outer diameter | 47 mm |
| Inner diameter | 25.5 mm. 28 mm |
| Material | ACM (Polyacrylate) |
| Placement on Vehicle | Right |
| Function | Shaft Seal, differential |
| Type | Shaft Seal, differential |
| Replaces | 11413 |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Inner diameter | 35 mm |
| Placement on Vehicle | frontal sided |
| Material | ACM (Polyacrylate) |
| Outer diameter | 48 mm |
| Thickness | 10 mm |
| Function | Shaft Seal, crankshaft |
| Type | Shaft Seal, crankshaft |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Material | Plastic |
| Function | Cap, coolant tank |
| Opening Pressure | 1.4 bar |
| for OE number | 92 02 799 |
| Colour | Yellow |
| Type | Cap, coolant tank |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left, Rear Axle Right |
| Outer diameter | 46 mm |
| Thickness | 60 mm |
| Inner diameter | 12 mm |
| Function | Mounting, control/trailing arm |
| Type | Mounting, control/trailing arm |
Additional Information
Technical Information
Please tighten the mounting bolts with the wheels on the ground.
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Opening Pressure | 1 bar |
| Function | Cap, radiator |
| Material | Metal |
| Type | Cap, radiator |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Opening Pressure | 1.2 bar |
| Material | Metal |
| Type | Cap, coolant tank |
| Function | Cap, coolant tank |
| for OE number | 123 501 02 15 |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Spanner Size | 24 |
| Number of Connectors / Ports | 1 |
| Function | Oil Pressure Switch |
| Switch point from | 0.2 bar |
| Switch point to | 0.4 bar |
| Connector / Clamp | with screw connection |
| Additional Information 2 | without seal ring |
| External Thread Size | 1/4" - 18 NPT |
| Type | Oil Pressure Switch |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Height | 115 mm |
| Outer diameter | 65 mm |
| Filter type | Filter Insert |
| Type | Oil Filter |
| Function | Oil Filter |
| Additional Information | with gaskets/seals |
| Inner diameter | 32 mm |
| for OE number | 05080244AB |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Height | 20 mm. 19 mm |
| Length | 204 mm |
| Width | 90 mm |
| Filter type | Activated Carbon Filter |
| Function | Filter, cabin air |
| Type | Filter, cabin air |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Hose Length | 285 mm |
| Placement on Vehicle | Upper Left |
| Material | EPDM (ethylene propylene diene Monomer (M-class) rubber) |
| Function | Radiator Hose |
| Cooling Hose | from engine to heater valve |
| Type | Radiator Hose |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Function | Oil Filter |
| Filter type | Filter Insert |
| Seal Diameter | 59.5 mm |
| Inner diameter | 18 mm |
| Outer diameter | 52 mm |
| Height | 78 mm |
| Type | Oil Filter |
| Additional Information | with gaskets/seals |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Opening Pressure | 2 bar |
| Colour | Green |
| for OE number | 81.06111.0018 |
| Material | Plastic |
| Type | Cap, coolant tank |
| Function | Cap, coolant tank |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Function | Screw Plug, oil sump |
| Quality/ Grade | 5.8 |
| Bolt Head/Nut Design | External Hexagon |
| Spanner Size | 17 |
| Length | 28 mm |
| Outer diameter | 33 mm |
| External Thread Size | M26 x 1,5 |
| Thread Length | 13 mm |
| Surface | Zinc-coated |
| Screw length below head | 16 mm |
| Material | Steel |
| Type | Screw Plug, oil sump |
| Additional Information 2 | without seal ring |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Screw length below head | 110 mm |
| Function | Mounting and Bolting Kit, control/trailing arm |
| Quality/ Grade | 8.8 |
| Bolt Head/Nut Design | External Hexagon |
| Thread Length | 23 mm |
| Spanner Size | 16 |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Front Axle Right |
| External Thread Size | M10 x 1,5 |
| Type | Mounting and Bolting Kit, control/trailing arm |
| Steering arm type | Control Arm |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
- 1x Febi Screw (48825)
- 1x Febi Washer (39748)
- 1x Febi Nut (32615)
Important compatibility info
| Length | 30 mm |
| Outer diameter | 6.6 mm |
| Type | Urea Filter |
| Function | Urea Filter |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023



















