Important compatibility info
| Material | Rubber |
| Function | Gasket, cylinder head cover |
| Type | Gasket, cylinder head cover |
| for OE number | 030 103 483 B |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Material | Thermoplast |
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Thickness | 258 mm |
| Function | Protective Cap/Bellow, shock absorber |
| Type | Protective Cap/Bellow, shock absorber |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left, Rear Axle Right |
| Thread Length | 10 mm |
| Type | Brake Hose |
| Function | Brake Hose |
| Internal Thread Size | M10 x 1 |
| Length | 286 mm |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Type | Coolant Flange |
| Additional Information | with quick coupling |
| Function | Coolant Flange |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | transmission sided, Front Axle Left, Front Axle Right |
| Length | 118 mm |
| Material | Rubber |
| Inner diameter 1 | 18 mm |
| Inner diameter 2 | 66 mm |
| Function | Bellow, drive shaft |
| Type | Bellow, drive shaft |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Cooling Hose | from engine to oil cooler and water pump |
| Function | Radiator Hose |
| Type | Radiator Hose |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Material | Rubber/Metal |
| Outer diameter | 60 mm. 25 mm |
| Thickness | 46 mm |
| Inner diameter | 17 mm |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Lower, Rear, Front Axle Right |
| Function | Mounting, control/trailing arm |
| Type | Mounting, control/trailing arm |
Additional Information
Technical Information
Please tighten the mounting bolts with the wheels on the ground.
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Material | Rubber |
| Function | Gasket, timing case |
| Type | Gasket, timing case |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Fulfils ECE norm | R37 |
| Function | Bulb / Bulb, clearance/end outline marker light / Bulb, licence plate light / Bulb, park/position light / Bulb, position/end outline marker light / Bulb, side marker light |
| Type | Bulb / Bulb, clearance/end outline marker light / Bulb, licence plate light / Bulb, park/position light / Bulb, position/end outline marker light / Bulb, side marker light |
| Voltage | 24 V |
| Rated Power | 4 W |
| Bulb Type | T4W, Ball-shaped lamp |
| Base design light bulb | BA9s |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Material | Rubber, Rubber with fabric lining |
| Inner diameter | 23 mm |
| Type | Mounting, stabiliser bar |
| Function | Mounting, stabiliser bar |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Shaft Length | 21 mm |
| Type | Bolt, control arm |
| Thread Length | 28.5 mm |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Front Axle Right |
| External Thread Size | M10 x 1,5 |
| Function | Bolt, control arm |
| Colour | grey |
| Quality/ Grade | 8.8 |
| Spanner Size | 13 |
| Outer diameter | 20 mm |
| Length | 59.5 mm |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Screw length below head | 32 mm |
| Outer diameter | 28 mm |
| Material | Steel |
| Function | Wheel Bolt |
| Wheel Fastening | Conical Seat F |
| Quality/ Grade | 8.8 |
| Tightening Torque | 140 Nm |
| Bolt Head/Nut Design | External Hexagon |
| Thread Length | 20 mm |
| Spanner Size | 17 |
| Length | 58 mm |
| Placement on Vehicle | Front Axle, Rear Axle |
| Rims | for light alloy rims, for steel rims |
| Type | Wheel Bolt |
| External Thread Size | M14 x 1,5 |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Thread Length | 12.5 mm |
| Bolt Head/Nut Design | Hexagon Socket |
| Function | Screw Plug, oil sump |
| Screw length below head | 17 mm |
| Length | 20 mm |
| Material | Steel |
| Spanner Size | 8 |
| Surface | Zinc-coated |
| External Thread Size | M14 x 1,5 |
| Type | Screw Plug, oil sump |
| Additional Information 2 | with seal ring |
| Outer diameter | 19 mm |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Material | Rubber |
| Outer diameter | 46 mm |
| Thickness | 25 mm |
| Inner diameter | 10.3 mm |
| Type | Stop- /Mounting Buffer |
| Function | Stop- /Mounting Buffer |
| Extra Description | febi Plus |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Length | 230 mm |
| Height | 35 mm |
| Width | 208 mm |
| Filter type | Pollen Filter |
| Type | Filter, cabin air |
| Function | Filter, cabin air |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Material | Rubber/Metal |
| Outer diameter | 37 mm. 47 mm |
| Thickness | 44 mm |
| Inner diameter | 10 mm |
| Placement on Vehicle | Lower Front Axle |
| Function | Mounting, control/trailing arm |
| Type | Mounting, control/trailing arm |
Additional Information
Technical Information
Please tighten the mounting bolts with the wheels on the ground.
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Front Axle Right |
| Length | 194 mm |
| Material | Rubber |
| Inner diameter 1 | 11 mm |
| Inner diameter 2 | 44 mm |
| Function | Bellow, steering |
| Type | Bellow, steering |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Material | Plastic |
| Engine Management | Timing Chain |
| Function | Guide, timing chain |
| for OE number | 102 052 03 16 |
| Shape/Form | Short |
| Placement on Vehicle | Lower |
| Type | Guide, timing chain |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Length | 160 mm |
| Engine Management | Timing Chain |
| Function | Guide, timing chain |
| Type | Guide, timing chain |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Length | 51 mm |
| Spanner Size | 24 |
| Colour | Grey |
| Number of Connectors / Ports | 1 |
| Pressure | 0.2 bar. 0.4 bar |
| Function | Oil Pressure Switch |
| Screw length below head | 11 mm |
| External Thread Size | M10 x 1 |
| Type | Oil Pressure Switch |
| Additional Information 2 | with seal ring |
| Connector Shape | round |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023



















