Important compatibility info
| Weight | 0.03 kg |
| Thread Size | M14 x 1.25 |
| Number of Poles | 1 -pin connector |
| Spanner Size | 19 |
| Housing Colour | Grey |
| Switch Point | 118 °C |
| Type | Temperature Switch, coolant warning lamp |
| Function | Temperature Switch, coolant warning lamp |
| Fitting Depth | 19 mm |
| Net weight | 0.024 kg |
Important compatibility info
| Weight | 0.03 kg |
| Thread Size | M14 x 1.25 |
| Number of Poles | 1 -pin connector |
| Spanner Size | 19 |
| Housing Colour | Grey |
| Switch Point | 118 °C |
| Type | Temperature Switch, coolant warning lamp |
| Function | Temperature Switch, coolant warning lamp |
| Fitting Depth | 19 mm |
| Net weight | 0.024 kg |
Important compatibility info
| Function | Gasket, exhaust manifold |
| Type | Gasket, exhaust manifold |
Important compatibility info
| Function | Gasket, exhaust manifold |
| Type | Gasket, exhaust manifold |
Important compatibility info
| Width | 10 mm |
| Material | FPM (fluoride rubber) |
| Outer diameter | 47 mm |
| Inner diameter | 32 mm |
| Radial Shaft Seal Design | A SL |
| Swirl Type | Alternating Twist |
| Function | Shaft Seal, camshaft |
| Type | Shaft Seal, camshaft |
Important compatibility info
| Width | 10 mm |
| Material | FPM (fluoride rubber) |
| Outer diameter | 47 mm |
| Inner diameter | 32 mm |
| Radial Shaft Seal Design | A SL |
| Swirl Type | Alternating Twist |
| Function | Shaft Seal, camshaft |
| Type | Shaft Seal, camshaft |
Important compatibility info
| Width | 6 mm |
| Material | MVQ (Silicone Elastomer) |
| Outer diameter | 46 mm |
| Inner diameter | 32 mm |
| Radial Shaft Seal Design | A SL |
| Swirl Type | Right-hand Twist |
| Function | Shaft Seal, camshaft |
| Type | Shaft Seal, camshaft |
Important compatibility info
| Width | 6 mm |
| Material | MVQ (Silicone Elastomer) |
| Outer diameter | 46 mm |
| Inner diameter | 32 mm |
| Radial Shaft Seal Design | A SL |
| Swirl Type | Right-hand Twist |
| Function | Shaft Seal, camshaft |
| Type | Shaft Seal, camshaft |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle, Front Axle |
| Material | Steel |
| Thread Size | M16 X 1.5 |
| Spanner Size | 24 |
| Thread Length | 23 mm |
| Bolt Head/Nut Design | Hexagon Socket |
| Type | Wheel Bolt |
| Rims | for steel rims |
| Strength class | 10.9 |
| Wheel Fastening | Conical Seat F |
| Function | Wheel Bolt |
| Total Length | 57 mm |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle, Front Axle |
| Material | Steel |
| Thread Size | M16 X 1.5 |
| Spanner Size | 24 |
| Thread Length | 23 mm |
| Bolt Head/Nut Design | Hexagon Socket |
| Type | Wheel Bolt |
| Rims | for steel rims |
| Strength class | 10.9 |
| Wheel Fastening | Conical Seat F |
| Function | Wheel Bolt |
| Total Length | 57 mm |
Important compatibility info
| Thread Size | M12 |
| Function | Screw Plug, oil sump |
| Length | 21 mm |
| Type | Screw Plug, oil sump |
Important compatibility info
| Thread Size | M12 |
| Function | Screw Plug, oil sump |
| Length | 21 mm |
| Type | Screw Plug, oil sump |
Important compatibility info
| Voltage | 12 V |
| Bulb Type | R5W |
| Rated Power | 5 W |
| Function | Bulb, tail light |
| Type | Bulb, tail light |
| Extra Description | Longlife Daytime BL |
| Title | Standard Bulbs - 12V 5W BA15s - Long Life Side & Tail & Interior |
| Base design light bulb | BA15s |
Additional Information
- Double Blister Pack
- Excellent option for drivers who drive with lights on during the day
- Ideal for high-mileage drivers
- Up to 3 times more service life and 10% more light compared to a standard bulb
- Warranty Period - 1 Year
- E marked for legal use on UK roads
- ECE - R5W
Important compatibility info
| Voltage | 12 V |
| Bulb Type | R5W |
| Rated Power | 5 W |
| Function | Bulb, tail light |
| Type | Bulb, tail light |
| Extra Description | Longlife Daytime BL |
| Title | Standard Bulbs - 12V 5W BA15s - Long Life Side & Tail & Interior |
| Base design light bulb | BA15s |
Additional Information
- Double Blister Pack
- Excellent option for drivers who drive with lights on during the day
- Ideal for high-mileage drivers
- Up to 3 times more service life and 10% more light compared to a standard bulb
- Warranty Period - 1 Year
- E marked for legal use on UK roads
- ECE - R5W
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle, Rear Axle |
| Material | Steel |
| Outer diameter | 23 mm |
| Thickness | 18.5 mm |
| Spanner Size | 17 |
| Surface | Zinc-coated |
| Bolt Head/Nut Design | External Hexagon |
| Quality/ Grade | 8 |
| DIN / ISO | 74361 |
| Wheel Fastening | Ball seat A/G |
| Function | Wheel Nut |
| Internal Thread Size | M12 x 1,5 |
| Type | Wheel Nut |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle, Rear Axle |
| Material | Steel |
| Outer diameter | 23 mm |
| Thickness | 18.5 mm |
| Spanner Size | 17 |
| Surface | Zinc-coated |
| Bolt Head/Nut Design | External Hexagon |
| Quality/ Grade | 8 |
| DIN / ISO | 74361 |
| Wheel Fastening | Ball seat A/G |
| Function | Wheel Nut |
| Internal Thread Size | M12 x 1,5 |
| Type | Wheel Nut |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Type | Cable Tie |
| Title | Cable Ties - Standard - White - 300mm - Pack Of 20 |
Additional Information
- Size: 200mm or 300mm
- Available in black, natural, silver and white
- A cable tie, also known as a zip tie and tie-wrap, is a type of fastener, especially for binding several electronic cables or wires together and to organize cables and wires, but has many other uses
Important compatibility info
| Length | 46 mm |
| Material | Steel |
| Thread Size | M12 X 1.5 |
| Thread Length | 26 mm |
| Type | Wheel Stud |
| Strength class | 10.9 |
| Function | Wheel Stud |
Important compatibility info
| Length | 46 mm |
| Material | Steel |
| Thread Size | M12 X 1.5 |
| Thread Length | 26 mm |
| Type | Wheel Stud |
| Strength class | 10.9 |
| Function | Wheel Stud |
Important compatibility info
| Voltage | 12 V |
| Bulb Type | W5W |
| Rated Power | 5 W |
| Base design light bulb | W2.1x9.5d |
| Replaces | 0986BL0447 |
| Function | Bulb, park/position light |
| Type | Bulb, park/position light |
| Extra Description | Pure Light WS |
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023









