Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Upper |
| Cooling Hose | from thermostat to waterpump |
| Function | Radiator Hose |
| Type | Radiator Hose |
| Hose Length | 140 mm |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Material | Rubber |
| Function | Gasket, cylinder head cover |
| Type | Gasket, cylinder head cover |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Length | 43 mm |
| Material | Rubber/Metal |
| Outer diameter | 56 mm |
| Inner diameter | 12 mm |
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left, Rear Axle Right |
| Function | Bushing, axle beam |
| Type | Bushing, axle beam |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle Left |
| Length | 216 mm |
| Material | Rubber |
| Inner diameter 1 | 11 mm |
| Inner diameter 2 | 44 mm |
| Function | Bellow, steering |
| Type | Bellow, steering |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Inner diameter 2 | 36 mm |
| Inner diameter 1 | 10 mm |
| Function | Bellow, steering |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Front Axle Right |
| Length | 225 mm |
| Material | Rubber |
| Type | Bellow, steering |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Material | Rubber/Metal |
| Outer diameter | 55 mm. 30 mm |
| Thickness | 50 mm |
| Inner diameter | 14 mm |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Lower, Front, Front Axle Right |
| Function | Mounting, control/trailing arm |
| Type | Mounting, control/trailing arm |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Hose Length | 250 mm |
| Material | EPDM (ethylene propylene diene Monomer (M-class) rubber) |
| Function | Radiator Hose |
| Cooling Hose | from throttle body to cylinder head |
| Type | Radiator Hose |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Lower Left |
| Function | Coolant Flange |
| Type | Coolant Flange |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left, Front, inner, Rear Axle Right |
| Material | Rubber/Metal |
| Outer diameter | 41 mm |
| Thickness | 42 mm |
| Inner diameter | 10 mm |
| Shape/Form | slotted |
| Function | Mounting, control/trailing arm |
| Type | Mounting, control/trailing arm |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Lower, Rear, Front Axle Right |
| Outer diameter | 72 mm |
| Thickness | 66 mm |
| Inner diameter | 12 mm |
| Function | Mounting, control/trailing arm |
| Type | Mounting, control/trailing arm |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Lower Front Axle |
| Outer diameter | 44 mm. 38 mm |
| Thickness | 38 mm |
| Inner diameter | 14 mm |
| Function | Mounting, control/trailing arm |
| Type | Mounting, control/trailing arm |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Length | 329 mm |
| Function | Filter, cabin air |
| Filter type | Pollen Filter |
| Width | 189 mm |
| Height | 17 mm |
| Type | Filter, cabin air |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Thickness | 42 mm |
| Inner diameter | 26 mm. 22 mm |
| Material | PU (Polyurethane) |
| Outer diameter | 60 mm. 53 mm |
| Function | Rubber Buffer, driver cab |
| Type | Rubber Buffer, driver cab |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Filter type | Filter Insert |
| Inner diameter | 31 mm |
| Additional Information 2 | with seal ring |
| Outer diameter | 76 mm |
| Height | 80 mm |
| Function | Oil Filter |
| Type | Oil Filter |
| Seal Diameter | 82 mm |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Brake Type | Disc Brake |
| Function | Warning Contact, brake pad wear |
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left, Rear Axle Right |
| Length | 385 mm |
| Number of Connectors / Ports | 2 |
| Type | Warning Contact, brake pad wear |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Length | 128 mm |
| Material | PU (Polyurethane) |
| Type | Rubber Buffer, suspension |
| Function | Rubber Buffer, suspension |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Type | Holder, wheel speed sensor |
| Material | Aluminium |
| Function | Holder, wheel speed sensor |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Outer diameter | 42.5 mm |
| Thickness | 9 mm |
| Function | Seal Cap, camshaft |
| Extra Description | febi Plus |
| Type | Seal Cap, camshaft |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Material | Rubber |
| Inner diameter | 9 mm |
| Function | Radiator Hose |
| Cooling Hose | from throttle body to distributor |
| Type | Radiator Hose |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Material | Rubber, Rubber with fabric lining |
| Outer diameter | 40 mm. 45 mm |
| Inner diameter | 31 mm. 37 mm |
| Colour | Black |
| Placement on Vehicle | Upper |
| Function | Radiator Hose |
| Cooling Hose | from engine to engine cooler |
| Type | Radiator Hose |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023



















