Important compatibility info
| Paired article numbers | 193007 |
| Number of Connectors / Ports | 2 |
| Type | Plug |
| Function | Plug |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear |
| Bearing/Mounting Type | Rubber-Metal Mount |
| Function | Mounting, engine |
| Type | Mounting, engine |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Function | Mounting, stabiliser bar |
| Thickness | 42 mm |
| Width | 36 mm |
| Material | Rubber |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, outer, Front Axle Right |
| Inner diameter | 18 mm |
| Length | 47 mm |
| Type | Mounting, stabiliser bar |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Outer diameter | 58 mm |
| Thickness | 11.3 mm |
| Inner diameter | 40 mm |
| Placement on Vehicle | Left |
| Material | ACM (Polyacrylate) |
| Function | Shaft Seal, differential |
| Type | Shaft Seal, differential |
| Replaces | 11414 |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Replaces | 26593 |
| Internal Thread Size | M24 x 1,5 |
| Placement on Vehicle | Rear Axle, Front Axle |
| Thickness | 25 mm |
| Spanner Size | 36 |
| Bolt Head/Nut Design | External Hexagon |
| Quality/ Grade | 10 |
| Function | Nut, kingpin |
| Material | Steel |
| Type | Nut, kingpin |
| Surface | Zink flake coated |
| Outer diameter | 44.75 mm |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left, Rear Axle Right |
| Outer diameter | 36.5 mm |
| Thickness | 35 mm. 28 mm |
| Inner diameter | 12 mm |
| Function | Bushing, axle beam |
| Type | Bushing, axle beam |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left, Rear Axle Right |
| Length | 308 mm |
| Function | Brake Hose |
| Internal Thread Size | M10 x 1 |
| Type | Brake Hose |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Internal Thread Size | 3/4" - 16 UNF |
| Type | Oil Filter |
| Function | Oil Filter |
| Height | 71 mm |
| Outer diameter | 65 mm |
| Filter type | Spin-on Filter |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Length | 44 mm |
| Thickness | 47 mm |
| Placement on Vehicle | outer, Front Axle Left, Front Axle Right |
| Function | Mounting, stabiliser bar |
| Type | Mounting, stabiliser bar |
| Inner diameter | 20.5 mm |
| Material | Rubber |
| Width | 44 mm |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Front Axle Right |
| Type | Mounting, stabiliser bar |
| Function | Mounting, stabiliser bar |
| Thickness | 32 mm |
| Width | 35 mm |
| Length | 32 mm |
| Material | Rubber |
| Inner diameter | 17 mm |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Material | Cork |
| Function | Gasket, oil sump |
| Type | Gasket, oil sump |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Filter type | Pollen Filter |
| Length | 239 mm |
| Type | Filter, cabin air |
| Function | Filter, cabin air |
| Height | 30 mm |
| Width | 197 mm |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Length | 98.5 mm |
| External Thread Size | M16 x 1,5 |
| Function | Bolt, wheel alignment |
| Spanner Size | 17 |
| Type | Bolt, wheel alignment |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Outer diameter | 40 mm |
| Inner diameter | 24.9 mm |
| Function | Shaft Seal, automatic transmission |
| Type | Shaft Seal, automatic transmission |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Length | 600 mm |
| Length from grip collar to max. marking | 523 mm |
| Length from grip collar to min. marking | 529 mm |
| Function | Oil Dipstick |
| Extra Description | febi Plus |
| Colour | Red |
| Type | Oil Dipstick |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Material | Rubber |
| Inner diameter | 16 mm |
| Function | Mounting, stabiliser bar |
| Type | Mounting, stabiliser bar |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Material | Rubber |
| Inner diameter | 23 mm |
| Function | Mounting, stabiliser bar |
| Type | Mounting, stabiliser bar |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Length | 303 mm |
| Height | 32 mm |
| Width | 203 mm |
| Filter type | Pollen Filter |
| Function | Filter, cabin air |
| Type | Filter, cabin air |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Material | EPDM (ethylene propylene diene Monomer (M-class) rubber) |
| Outer diameter | 20 mm |
| Inner diameter | 10 mm |
| Colour | Black |
| Type | Radiator Hose |
| Function | Radiator Hose |
| Hose Length | 91.5 mm |
| Wall Thickness | 5 mm |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Length | 195 mm |
| Height | 20 mm |
| Width | 272 mm |
| Filter type | Pollen Filter |
| Function | Filter, cabin air |
| Type | Filter, cabin air |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023



















