Important compatibility info
| Function | Repair Kit, automatic clutch adjustment |
| Type | Repair Kit, automatic clutch adjustment |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle Left |
| Length | 155 mm |
| Material | Rubber |
| Paired article numbers | 12810 |
| Inner diameter 1 | 10 mm |
| Inner diameter 2 | 49 mm |
| Function | Bellow, steering |
| Type | Bellow, steering |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Function | Gasket, automatic transmission oil sump |
| Material | Rubber |
| Type | Gasket, automatic transmission oil sump |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front |
| Function | Clamping Bolt Set, ball joint |
| Type | Clamping Bolt Set, ball joint |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
- 2x Febi Bolt, control arm (24385)
- 2x Febi Nut, ball joint (24383)
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Material | PU (Polyurethane) |
| Thickness | 82 mm |
| Inner diameter | 16 mm |
| Function | Rubber Buffer, suspension |
| Type | Rubber Buffer, suspension |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| External Thread Size | M10 x 1,5 |
| Outer diameter | 50 mm |
| Thickness | 32 mm |
| Thread Length | 25 mm |
| Function | Stop- /Mounting Buffer |
| Type | Stop- /Mounting Buffer |
| Buffer Design | A |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Thickness | 45 mm |
| Function | Stop- /Mounting Buffer |
| Outer diameter | 50 mm |
| Thread Length | 28 mm |
| Type | Stop- /Mounting Buffer |
| Buffer Design | A |
| External Thread Size | M10 x 1,5 |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Type | Pedal Pad, clutch pedal |
| Function | Pedal Pad, clutch pedal |
| Extra Description | febi Plus |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Material | Rubber |
| Inner diameter | 25 mm |
| Function | Mounting, stabiliser bar |
| Type | Mounting, stabiliser bar |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Lower, Front, Front Axle Right |
| Material | Rubber/Metal |
| Outer diameter | 35 mm. 38 mm |
| Thickness | 60 mm |
| Inner diameter | 14 mm |
| Function | Mounting, control/trailing arm |
| Type | Mounting, control/trailing arm |
Additional Information
Technical Information
Please tighten the mounting bolts with the wheels on the ground.
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Filter type | Activated Carbon Filter |
| Length | 195 mm |
| Function | Filter, cabin air |
| Type | Filter, cabin air |
| Height | 30 mm |
| Width | 187 mm |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Outer diameter | 60 mm. 27 mm |
| Thickness | 41 mm |
| Inner diameter | 13 mm |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Rear, Lower, Front Axle Right |
| Material | Rubber/Metal |
| Function | Mounting, control/trailing arm |
| Type | Mounting, control/trailing arm |
Additional Information
Technical Information
Please tighten the mounting bolts with the wheels on the ground.
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Lower Front Axle, Front |
| Material | Rubber/Metal |
| Outer diameter | 28 mm. 31 mm |
| Thickness | 47 mm |
| Inner diameter | 12 mm |
| Type | Mounting, control/trailing arm |
| Function | Mounting, control/trailing arm |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Front Axle Right |
| Length | 740 mm |
| Brake Type | Disc Brake |
| Function | Warning Contact, brake pad wear |
| Type | Warning Contact, brake pad wear |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Material | NBR (nitrile butadiene rubber) |
| Function | Gasket, cylinder head cover |
| Type | Gasket, cylinder head cover |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Internal Thread Size | M10 x 1 |
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left, Rear Axle Right |
| Length | 244 mm |
| Type | Brake Hose |
| Function | Brake Hose |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Length | 82 mm |
| Outer diameter | 33 mm |
| Inner diameter | 16 mm |
| Function | Bush, driver cab suspension |
| Type | Bush, driver cab suspension |
| Material | Rubber/Metal |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Function | Gasket, manual transmission housing |
| Outer diameter | 32 mm |
| Thickness | 8.2 mm |
| Inner diameter | 22 mm |
| Colour | Brown |
| Type | Gasket, manual transmission housing |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Function | Shaft Seal, camshaft |
| Type | Shaft Seal, camshaft |
| Inner diameter | 35 mm |
| Outer diameter | 48 mm |
| Material | FPM (fluoride rubber) |
| Height | 7 mm |
| Placement on Vehicle | Front |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Type | Accessory Kit, disc brake pad |
| Function | Accessory Kit, disc brake pad |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023



















