Important compatibility info
| Material | Rubber, Rubber with fabric lining |
| Inner diameter | 26 mm |
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Function | Mounting, stabiliser bar |
| Type | Mounting, stabiliser bar |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Function | Air Filter |
| Length | 310 mm |
| Height | 42 mm |
| Width | 102 mm |
| Filter type | Filter Insert |
| Type | Air Filter |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Material | Rubber |
| Function | Gasket, oil sump |
| Type | Gasket, oil sump |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Function | Bellow, drive shaft |
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left, Rear Axle Right |
| Length | 98 mm |
| Material | Rubber |
| Inner diameter 1 | 23 mm |
| Inner diameter 2 | 56 mm |
| Type | Bellow, drive shaft |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Additional Information | with gasket/seal |
| Placement on Vehicle | Cylinder Head |
| Function | Coolant Flange |
| Material | Plastic |
| Type | Coolant Flange |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left, Lower, Rear, Rear Axle Right |
| Outer diameter | 32.2 mm |
| Inner diameter | 12.2 mm |
| Function | Mounting, control/trailing arm |
| Material | Rubber/Metal |
| Length | 34.9 mm |
| Type | Mounting, control/trailing arm |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Function | Oil Filter |
| Type | Oil Filter |
| Internal Thread Size | 1" - 12 UNF |
| Filter type | Spin-on Filter |
| Outer diameter | 76 mm |
| Height | 105 mm |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Inner diameter | 22 mm |
| Filter type | Filter Insert |
| Function | Oil Filter |
| Type | Oil Filter |
| Gasket inner diameter | 72.8 mm |
| Additional Information 2 | with seal ring |
| Height | 115 mm |
| Gasket outer diameter | 79.8 mm |
| Outer diameter | 72 mm |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Type | Valve Spring |
| Function | Valve Spring |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Height | 30 mm |
| Filter type | Pollen Filter |
| Function | Filter, cabin air |
| Type | Filter, cabin air |
| Length | 329 mm |
| Width | 164 mm |
| Replaces | 19409 |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Spanner Size | 22 |
| Colour | Blue |
| Surface | Zinc-coated |
| Number of Connectors / Ports | 1 |
| External Thread Size | M10 x 1 |
| Function | Oil Pressure Switch |
| Switch point to | 0.55 bar |
| Switch point from | 0.3 bar |
| Type | Oil Pressure Switch |
| Additional Information 2 | with seal ring |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | transmission sided, Front Axle Left, Front Axle Right |
| Length | 101 mm |
| Material | Rubber |
| Inner diameter 1 | 34 mm |
| Inner diameter 2 | 80 mm |
| Function | Bellow, drive shaft |
| Type | Bellow, drive shaft |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Length | 48 mm |
| Width | 45 mm |
| Material | Rubber |
| Thickness | 51 mm |
| Inner diameter | 21 mm |
| Type | Mounting, stabiliser bar |
| Function | Mounting, stabiliser bar |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Length | 27 mm |
| Width | 27 mm |
| Thickness | 21 mm |
| Number of Connectors / Ports | 5 |
| Relay function | Normally open contact |
| Function | Multifunctional Relay |
| Type | Multifunctional Relay |
| Replaces | 11931 |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Inner diameter | 25 mm |
| Type | Gasket, EGR valve |
| Function | Gasket, EGR valve |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Length | 105 mm |
| Material | Plastic |
| Rod/Strut | Coupling Rod |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Front Axle Right |
| Function | Link/Coupling Rod, stabiliser bar |
| Type | Link/Coupling Rod, stabiliser bar |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle, inner |
| Length | 50 mm |
| Width | 40 mm |
| Material | Rubber/Metal |
| Thickness | 43 mm |
| Inner diameter | 23 mm |
| Function | Mounting, stabiliser bar |
| Type | Mounting, stabiliser bar |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | frontal sided |
| Width | 7 mm |
| Outer diameter | 42 mm |
| Inner diameter | 25 mm |
| Function | Shaft Seal, camshaft |
| Type | Shaft Seal, camshaft |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Hose Length | 240 mm |
| Outer diameter | 30 mm |
| Inner diameter | 21 mm |
| Colour | Black |
| Material | EPDM (ethylene propylene diene Monomer (M-class) rubber) |
| Function | Radiator Hose |
| Type | Radiator Hose |
| for OE number | 942 506 32 35 |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Length | 40.5 mm |
| Width | 31 mm |
| Thickness | 34 mm |
| Inner diameter | 18 mm |
| Function | Mounting, stabiliser bar |
| Type | Mounting, stabiliser bar |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023



















