Important compatibility info
| Extra Description | febi Plus |
| Function | Oil Dipstick |
| Length from grip collar to min. marking | 476 mm |
| Length from grip collar to max. marking | 490 mm |
| Length | 560 mm |
| Type | Oil Dipstick |
| Colour | Orange |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Height | 68 mm |
| Outer diameter | 54 mm |
| Inner diameter | 14 mm |
| Filter type | Filter Insert |
| Function | Fuel filter |
| Type | Fuel filter |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Function | Oil Pressure Switch |
| Switch point from | 0.3 bar |
| Switch point to | 0.6 bar |
| Length | 53 mm |
| Spanner Size | 24 |
| Number of Connectors / Ports | 2 |
| Shifting Points | 3 bar |
| External Thread Size | M10 x 1 |
| Housing Colour | Green |
| Type | Oil Pressure Switch |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Type | Accessory Kit, disc brake pad |
| Function | Accessory Kit, disc brake pad |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left, Rear Axle Right, outer |
| Length | 44 mm |
| Width | 36 mm |
| Material | Rubber |
| Thickness | 42 mm |
| Inner diameter | 20 mm |
| Type | Mounting, stabiliser bar |
| Function | Mounting, stabiliser bar |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Function | Mounting, stabiliser bar |
| Width | 46 mm |
| Thickness | 49 mm |
| Inner diameter | 22 mm |
| Type | Mounting, stabiliser bar |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Front Axle Right |
| Length | 48 mm |
| Colour Coding | Green |
| Material | Rubber/Metal |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear |
| Length | 42 mm |
| Material | Rubber/Metal |
| Outer diameter | 38 mm |
| Inner diameter | 12 mm |
| Bearing/Mounting Type | Rubber-Metal Mount |
| Function | Mounting, engine |
| Type | Mounting, engine |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Function | Oil Hose |
| Type | Oil Hose |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Inner diameter | 42 mm |
| Outer diameter | 62 mm |
| Material | FPM (fluoride rubber) |
| Thickness | 7 mm |
| Placement on Vehicle | frontal sided |
| Function | Shaft Seal, crankshaft |
| Type | Shaft Seal, crankshaft |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Left |
| Material | NBR (nitrile butadiene rubber) |
| Function | Gasket, cylinder head cover |
| Type | Gasket, cylinder head cover |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Front Axle Right |
| Length | 46 mm |
| Width | 44 mm |
| Material | Rubber/Metal |
| Thickness | 46 mm |
| Inner diameter | 19.5 mm |
| Type | Mounting, stabiliser bar |
| Function | Mounting, stabiliser bar |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Front Axle Right |
| Inner diameter | 20 mm |
| Function | Mounting Kit, stabiliser bar |
| Extra Description | ProKit |
| Type | Mounting Kit, stabiliser bar |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
- 1x Febi Mounting, stabiliser bar (22794)
- 1x Febi Bracket, stabiliser mounting (23366)
- 1x Febi Fastening Bolt, stabiliser bar (29507)
Important compatibility info
| Joint Type | Tripod Joint |
| Placement on Vehicle | transmission sided, Front Axle Left, Front Axle Right |
| Length | 102 mm |
| Material | Rubber |
| Inner diameter 1 | 22 mm |
| Inner diameter 2 | 76 mm |
| Function | Bellow, drive shaft |
| Type | Bellow, drive shaft |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Material | Rubber |
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Thickness | 5 mm |
| Number of Knobs | 1 |
| Function | Rubber Buffer, suspension |
| Type | Rubber Buffer, suspension |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Front Axle Right |
| Length | 184 mm |
| Brake Type | Disc Brake |
| Function | Warning Contact, brake pad wear |
| Type | Warning Contact, brake pad wear |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Thickness | 43 mm |
| Inner diameter | 18 mm |
| Function | Mounting, stabiliser bar |
| Length | 42 mm |
| Width | 40 mm |
| Material | Rubber |
| Type | Mounting, stabiliser bar |
| Placement on Vehicle | Front Axle |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Height | 115 mm |
| Outer diameter | 70 mm |
| Additional Information 2 | with seal ring |
| Inner diameter | 12 mm |
| Filter type | Filter Insert |
| Seal Diameter | 79 mm |
| Type | Fuel filter |
| Function | Fuel filter |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Length | 65 mm |
| Outer diameter | 54 mm |
| Inner diameter | 16 mm |
| Function | Mounting, control/trailing arm |
| Steering arm type | for semi-trailing arm |
| Type | Mounting, control/trailing arm |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Chemical Properties | not resistant to rapeseed oil |
| Length | 75 mm |
| Height | 54 mm |
| Function | Fuel filter |
| Type | Fuel filter |
| Filter type | Filter Insert, Pre-Filter, with water separator |
| Width | 75 mm |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Function | Mounting, stabiliser bar |
| Length | 48 mm |
| Outer diameter | 37 mm |
| Inner diameter | 17 mm |
| Placement on Vehicle | Front Axle, outer |
| Type | Mounting, stabiliser bar |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023



















